September 14, 2014 (Aguascalientes, Mexico) – Canada’s Gillian Carleton took home the gold in the women’s Omnium. Monique Sullivan also claimed the gold winning the women’s Keirin on Day 5, while her teammate Kate O’Brien was a strong 5th on the final day of competition at the 2014 PanAm Track Championships in Aguascalientes, Mexico. In the men’s 200m Sprint, Canada’s Hugo Barrette finished fifth, with teammates Ed Veal 11th, and Vincent De Haitre 13th.
Results (brief)
Women’s Omnium
Points Race
1. Gillian Carleton (Canada) 221 points
2. Marlies Mejias (Cuba) 221
3. Jennifer Valente (USA) 213
Flying Lap
1. Gillian Carleton (Canada) 13.704
2. Marlies Mejias (Cuba) 13.777
3. Jennifer Valente (USA) 13.794
500m TT
1. Marlies Mejias (Cuba) 34.539
2. Jennifer Valente (USA) 35.250
3. Gillian Carleton (Canada) 35.620
Final Standings
1. Gillian Carleton (Canada) 221 points
2. Marlies Mejias (Cuba) 221
3. Jennifer Valente (USA) 213
4. Jannie Milena Salcedo (Colombia) 176
5. Angie Gonzalez (Venezuela) 169
6. Sofia Arreola (Mexico) 160
7. Denisse Aracely Ahumada (Chile) 158
8. Cristina Greve (Argentina) 154
9. Nicolle Bruberer (Guatemala) 118
10. Miryam Maritza Nuñez (Ecuador) 113
Women’s Keirin
Repechage
Heat 1
1. Frany Fong (Mexico)
2. Mariesthela Vilera (Venezuela)
3. Paula Guillen (Guatemala)
4. Casandra Rodriguez (Costa Rica)
5. Karen Jannette Cruz (El Salvador)
Heat 2
1. Alissa Maglaty (USA)
2. Gabriela Gomes (Brazil)
3. Tania Alexandra Perez (Ecuador)
4. Andrea Mariana Guenzi (Argentina)
5. Laura Arias (Cuba)
Heat 3
1. Lisandra Guerra (Cuba)
2. Wllyda Regisleyne (Brazil)
3. Melissa Erickson (USA)
4. Maria Jimenez (Guatemala)
5. Brenda Ximena Gomez (Argentina)
Semifinal
Heat 1
1. Monique Sullivan (Canada)
2. Kate O’Brien (Canada)
3. Gabriela Gomes (Brazil)
4. Juliana Gaviria (Colombia)
5. Wllyda Regisleyne (Brazil)
6. Frany Fong (Mexico)
Heat 2
1. Diana Maria Garcia (Colombia)
2. Lisandra Guerra (Cuba)
3. Daniela Larreal (Venezuela)
4. Daniela Gaxiola (Mexico)
5. Mariesthela Vilera (Venezuela)
6. Alissa Maglaty (USA)
Final 7-12
7. Juliana Gaviria (Colombia)
8. Daniela Gaxiola (Mexico)
9. Frany Fong (Mexico)
10. Wllyda Regisleyne (Brazil)
11. Alissa Maglaty (USA)
12. Mariesthela Vilera (Venezuela)
Final 1-6
1. Monique Sullivan (Canada)
2. Gabriela Gomes (Brazil)
3. Daniela Larreal (Venezuela)
4. Diana Maria Garcia (Colombia)
5. Kate O’Brien (Canada)
6. Lisandra Guerra (Cuba)
Men’s 200m Sprint
1. Hersony Canelon (Venezuela)
2. Fabian Puerta (Colombia)
3. Santiago Ramirez (Colombia)
4. Flavio Vagner Cipriano (Brazil)
5. Hugo Barrette (Canada)
11. Joseph Veloce (Canada)
13. Vincent De Haitre (Canada)
Days 1, 2 results here.
Day 3 results here.
Day 4 results here.