Results
Stage 1 – May 3 – Baku to Sumgayit, 148.6km
1. Mihkel Raim (Est) Israel Cycling Academy 3:04:11
2. Emils Liepins (Lat) Rietumu Banka – Riga
3. Pierpaolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
4. Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team
5. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Team Illuminate
6. Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia
7. Rok Koro?ec (Slo) Amplatz – BMC
8. Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo
9. Benjamin Giraud (Fra) Delko – Marseille Provence KTM
10. Daniele Colli (Ita) Qinghai Tianyoude Cycling Team
26. Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
78. Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
Stage 2 – May 4 – Baku to Ismayilli – 186.5km
1. Kiryll Pozdnyakov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 4:47:49
2. Oleksandr Polivoda (Ukr) Kolss Cycling Team 0:39
3. Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:43
4. Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team
5. Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club 0:46
6. Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
7. Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz – BMC
8. Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team 1:47
9. Nazim Bakirci (Tur) Torku Sekerspor
10. Sergey Luchshenko (Kaz) Astana City
11. Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
36. Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 13:27
Stage 3 – May 5 – Gabala – 177.2km
1. Matej Mugerli (Slo) Amplatz – BMC 4:20:32
2. Mihkel R_im (Est) Israel Cycling Academy
3. Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team
4. Pierpaolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
5. Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia
6. Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Team Illuminate
7. Christian Mager (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners
8. Matvey Nikitin (Kaz) Astana City
9. Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
10. Asbj¿rn Kragh Andersen (Den) Delko – Marseille Provence KTM
31. Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
40. Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
Stage 4 – May 6 – Gabala to Pirgulu – 164.2km
1. Edwin Avila (Col) Team Illuminate 4:02:01
2. Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02
3. Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia 0:05
4. John Anderson Rodriguez Salazar (Col) Delko – Marseille Provence KTM 0:09
5. Vadim Pronskiy (Kaz) Astana City 1:18
6. R_my Di Gr_gorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM
7. Kiryll Pozdnyakov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
8. Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz – BMC
9. Artem Ovechkin (Rus) Gazprom – RusVelo 1:40
10. Ivan Santaromita (Ita) Nippo – Vini Fantini 1:46
32. Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 2:42
55. Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 25:25:00
GC after Stage 4
1. Kiryll Pozdnyakov (Aze) Synergy Baku Cycling Project 16:15:51
2. Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz – BMC 0:46
3. Oleksandr Polivoda (Ukr) Kolss Cycling Team 1:12
4. Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team 1:16
5. Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club 1:28
6. Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
7. Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 1:49
8. Artem Ovechkin (Rus) Gazprom – RusVelo 2:09
9. Hideto Nakane (Jpn) Nippo – Vini Fantini 2:15
10. Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team 2:29
12. Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 3:11
57. Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 37:34:00