August 12, 2016 (Rio de Janeiro, Brazil) – Here are some results from Day 2 on the track at Rio 2016 where Kate O’Brien and Monique Sullivan are competing in the Women’s Team Sprint and qualified to the First Round. In their heat against Russia they did not advance to the medals round and finished
Results
Women’s Team Sprint
Qualifications
1. People’s Republic of China 32.305
Jinjie Gong
Tianshi Zhong
2. Russian Federation 0.350
Daria Shmeleva
Anastasiia Voinova
3. Germany 0.368
Miriam Welte
Kristina Vogel
4. Australia 0.576
Anna Meares
Stephanie Morton
5. Netherlands 0.884
Laurine van Riessen
Elis Ligtlee
6. France 1.320
Sandie Clair
Virginie Cueff
7. Canada 1.430
Kate O’Brien
Monique Sullivan
8. Spain 1.586
Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
9. New Zealand 2.041
Natasha Hansen
Olivia Podmore
The fastest eight teams qualify for the First round.
First Round
Heat 1
1. Australia 32.636
Anna Meares
Stephanie Morton
2. Netherlands 32.792
Laurine van Riessen
Elis Ligtlee
Heat 2
1. Germany 32.806
Miriam Welte
Kristina Vogel
2. France 33.517
Sandie Clair
Virginie Cueff
Heat 3
1. Russian Federation 32.324
Daria Shmeleva
Anastasiia Voinova
2. Canada 33.684
Kate O’Brien
Monique Sullivan
Heat 4
1. People’s Republic of China 31.928
Gong Jinjie
Zhong Tianshi
2. Spain 33.531
Tania Calvo Barbero
Helena Casas Roige
The fastest two winning teams race for the gold and silver medals, and the other two winning teams race for the bronze medal. Losers are classified from 5th to 8th place by their times in the First round.
Final for Gold
1. People’s Republic of China 32.107
Gong Jinjie
Zhong Tianshi
2. Russian Federation 32.401
Daria Shmeleva
Anastasiia Voinova
Final for Bronze
3. Germany 32.636
Miriam Welte
Kristina Vogel
4. Australia 32.658
Anna Meares
Stephanie Morton
Men’s Sprint
Qualifications
1. Jason Kenny (Great Britain) 9.551
2. Callum Skinner (Great Britain) 9.703
3. Matthew Glaetzer (Australia) 9.704
4. Denis Dmitriev (Russia) 9.774
5. Gregory Bauge (France) 9.807
6. Njisane Phillip (Trinidad & Tobago) 9.813
7. Damian Zielinski (Poland) 9.823
8. Jeffrey Hoogland (Netherlands) 9.837
9. Sam Webster (New Zealand) 9.880
10. Edward Dawkins (New Zealand) 9.895
11. Francois Pervis (France) 9.898
12. Joachim Eilers (Germany) 9.908
13. Xu Chao (China) 9.939
14. Pavel Kelemen (Czech Republic) 9.969
15. Rafal Sarnecki (Poland) 9.980
16. Fabian Hernando Puerta Zapata (Colombia) 9.981
17. Patrick Constable (Australia) 10.010
18. Maximilian Levy (Germany) 10.035
19. Juan Peralta Gascon (Spain) 10.055
20. Dongjin Kang (Korea) 10.092
21. Theo Bos (Netherlands) 10.140
22. Chaebin Im (Korea) 10.147
23. Santiago Ramirez Morales (Colombia) 10.199
24. Hersony Canelon (Venezuela) 10.239
25. Seiichiro Nakagawa (Japan) 10.241
26. Nikita Shurshin (Russia) 10.418
27. Cesar Marcano (Venezuela) 10.649
Top 18 riders qualify for 1/16 finals