Results
Heck of the North
Women – 70 km – Average Speed 36.1 km/h
1. Lindsay Sferrazza (Kallisto-Fcv P/B Toyo Tires, SF20-29) 1:56:24
2. Miriam Brouwer (The Cyclery-Opus, SF20-29) 1:07
3. Kael Deverell (Independent, SF20-29) 11:59
4. Thea Mizuhara (Rise Racing, SF20-29) 17:34
5. Katie Ozolins (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatt, SF20-29) 23:01
6. Jaclyn Stelmaszyk (Independent, SF30-39) 27:41
7. Barbie Hope (Rise Racing, SF20-29) 40:38
8. Hetti Cheung (London Phoenix Cc, SF30-39) 42:35
9. Christie Simon (Morning Glory Cycling Club, SF30-39) 51:22
10. Melanie Solmon (Midweek Cycling Club, SF50-59) 54:07
11. Tracey Sullivan (D’Ornellas Cycling Club, SF50-59) 1:44
DNS Dana Gilligan (Centurion Next Wave Cycling Te, SF1-19)
Men – 70 km – Average Speed 38.0 km/h
1. Adam Bird (Neworld Cycle, SM20-29) 1:50:23
2. Justin Rogers (Waspcam, SM40-49) 1:17
3. Brad Bradford (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM30-39)
4. Sean Boileau (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM30-39)
5. Mike Little (Neworld Cycle, SM30-39)
6. Dorel Pop (La Bicicletta, SM40-49)
7. Carlos Rodriguez (B1 Evo Cycling, SM40-49)
8. Arthur Parsons (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM40-49)
9. Derek Oosterveen (Neworld Cycle, SM20-29)
10. Jonathan Maloney (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM30-39)
11. Vadim Kats (Morning Glory Cycling Club, SM40-49)
12. Tony Jacques (Independent, SM20-29)
13. Gavin Kerr (Angry Johnny’S P/B Norco & Gar, SM1-19)
14. Michael Ybanez (Pedal Harder, SM40-49)
15. Adam Myers (Pedal Harder-Six S Partners, SM30-39)
16. Noah Simms (Centurion Next Wave Cycling Te, SM1-19)
17. Kevin Simms (Centurion Next Wave Cycling Te, SM40-49)
18. Kevin Davis (Waspcam, SM50-59)
19. Igor Dragoslavic (Pedal Harder-Six S Partners, SM50-59)
20. Ayrton Dick (Alphavelo Q36.5 Racing, SM20-29)
21. Noah Rosen (Vélocolour, SM30-39)
22. Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club, SM40-49)
23. Jon Barnes (Trek Canada Mountain Bike Team, SM40-49)
24. Cole Schumacher (Centurion Next Wave Cycling Te, SM1-19)
25. Trevor Connor (Morning Glory Cycling Club, SM40-49)
26. Samuel Berkun (Bikes On Wheels, SM20-29)
27. Gunnar Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Te, SM1-19)
28. Kaleb Hellreich (Trek Store Cc, SM1-19)
29. Michael Nangle (Neworld Cycle, SM20-29)
30. Brian Kelly (Waspcam, SM40-49)
31. John Doe (Independent, SM50-59) 1:25
32. Greg Connor (Morning Glory Cycling Club, SM40-49)
33. Mick Caturay (True North Road Corps, SM40-49) 3:25
34. Quentin Stossel (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM30-39)
35. Jim Neal (Morning Glory Cycling Club, SM60+)
36. Graham Brereton (Morning Glory Cycling Club, SM30-39)
37. Cameron Black (Independent, SM30-39)
38. Rolie Springall (Pedal Harder-Six S Partners, SM50-59) 4:31
39. Andy D’Angelo (Kurzawinski Coach – Bike Zone, SM40-49) 6:01
40. Vance Lai (Pedal Harder-Six S Partners, SM40-49) 6:01
41. Bolun Zhao (D’Ornellas Cycling Club, SM20-29) 6:01
42. Lindsay Sferrazza (Kallisto-Fcv P/B Toyo Tires, SF20-29) 6:01
43. Evert Lamb (Bikes On Wheels, SM30-39) 7:08
44. Miriam Brouwer (The Cyclery-Opus, SF20-29) 7:08
45. Billy Law (Billy’S Pro Bike, SM50-59) 7:08
46. David Staples (Centurion Next Wave Cycling Te, SM60+) 7:08
47. Roy Thomas (B1 Evo Cycling, SM50-59) 9:42
48. Stephen Cheung (Team Cf, SM40-49) 9:42
49. IAN Smith (Chain Reaction Cycling Club/Ec, SM50-59) 9:42
50. James Kritz (Speed River Cycling Club, SM40-49) 9:42
51. Peter Treacy (Newmarket Eagles Cycling Club, SM50-59) 13:48
52. Steve Hart (Lapdogs Cycling Club, SM50-59) 13:48
53. Jason Chai-Onn (Pedal Harder-Six S Partners, SM40-49) 14:13
54. Robert Meeder (Centurion Next Wave Cycling Te, SM40-49) 14:18
55. Tom Polci (Independent, SM20-29) 15:55
56. Sunny Chiu (B1 Evo Cycling, SM30-39) 16:57
57. John Alexander Mckinnon (Morning Glory Cycling Club, SM30-39) 16:57
58. Kael Deverell (Independent, SF20-29) 18:00
59. Mitchell Kingsely (Angry Bass Racing, SM20-29) 21:31
60. Jeffrey Heacock (Independent, SM40-49) 21:31
61. Robert Boileau (Thunder Bay Cycling Club, SM60+) 23:12
62. Thea Mizuhara (Rise Racing, SF20-29) 23:35
63. Martin Lam (Billy’S Pro Bike, SM60+) 23:42
64. Mark Edey (Waspcam, SM40-49) 24:17
65. Justin Maloney (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM20-29) 25:32
66. Rob Visser (Barrie Cycling Club, SM50-59) 25:57
67. TAYLOR Cook (Independent, SM20-29) 27:28
68. Renson Clouden (Independent, SM40-49) 27:31
69. Thomas Armstrong (Angry Bass Racing, SM20-29) 28:26
70. Katie Ozolins (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatt, SF20-29) 29:02
71. Martin Pitts (B1 Evo Cycling, SM40-49) 29:02
72. Henry Ng (Midweek Cycling Club, SM30-39) 29:53
73. Andre Cheuk (Canadian Cycling Magazine, SM30-39) 32:49
74. Jaclyn Stelmaszyk (Independent, SF30-39) 33:42
75. Mike Alderdice (Independent, SM50-59) 34:03
76. Pedro Caraballo (Full Throttle Cycling Club, SM50-59) 34:55
77. Jacob Plax (Independent, SM20-29) 36:27
78. Billy Chan (Billy’S Pro Bike, SM30-39) 36:38
79. Scott Rathbone (Morning Glory Cycling Club, SM30-39) 36:47
80. Andy Mill (Waspcam, SM50-59) 41:40
81. Jeremy Tomashewski (Independent, SM20-29) 41:55
82. Enoch Tse (Midweek Cycling Club, SM30-39) 45:10
83. Barbie Hope (Rise Racing, SF20-29) 46:39
84. Jay Johnston (Independent, SM40-49) 46:39
85. Eric D’Arcy (Morning Glory Cycling Club, SM40-49) 48:36
86. James Brooks (Cyclelogik Racing, SM40-49) 48:36
87. Hetti Cheung (London Phoenix Cc, SF30-39) 48:36
88. Christie Simon (Morning Glory Cycling Club, SF30-39) 57:23
89. Melanie Solmon (Midweek Cycling Club, SF50-59) 0:08
90. Eric Lee (Billy’S Pro Bike, SM50-59) 2:21
91. Tracey Sullivan (D’Ornellas Cycling Club, SF50-59) 7:45
92. Peter Larsen (Independent, SM50-59) 14:52
93. Filipe Da Luz (Independent, SM30-39) 17:35
DNF Trevor Jordan (Independent, SM30-39)
DNF Liam Wilson (Barrie Cycling Club, SM20-29)
DNF Paul Bradbury (Independent, SM50-59)
DNS Chris Bass (Angry Bass Racing, SM20-29)
DNS Dana Gilligan (Centurion Next Wave Cycling Te, SF1-19)
DNS Roger Waithe (D’Ornellas Cycling Club, SM50-59)
DNS Lev Blium (Newmarket Eagles Cycling Club, SM50-59)
NP Giles Marshall (Erace Cancer Cycling Team P/B, SM50-59)
NP Drew Hoffmann (Independent, SM30-39)
NP Jericho Burke (Morning Glory Cycling Club, SM1-19)
NP Scott Mcmann (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, SM50-59)
Hell of the North
Women – 90 km – Average Speed 26.9 km/h
1. Ashley Barson (Rise Racing, LF20-29) 3:20:50
2. Vanessa Chan (Dark Horse Flyers Cycling Club, LF30-39) 47:29
3. Stephanie Cholyk (B1 Evo Cycling, LF20-29) 10:04
DNF Molly Mccracken (Dark Horse Flyers Cycling Club, LF20-29)
Men – 90 km – Average Speed 30.6 km/h
1. Osmond Bakker (Wheels Of Bloor/Graywood Devel, LM40-49) 2:56:19
2. Graydon Staples (Centurion Next Wave Cycling Te, LM1-19) 1:36
3. Nick Friesen (Independent, LM30-39) 2:09
4. Peter Disera (Norco Factory Team, LM20-29) 2:44
5. Bruce Bird (Wheels Of Bloor/Graywood Devel, LM40-49) 2:48
6. Anton Varabei (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, LM30-39) 2:50
7. Nathan Chown (Team Cf, LM40-49) 2:53
8. Mark Brouwer (Neworld Cycle, LM20-29) 5:17
9. Erik Box (Cycles Devinci, LM30-39) 5:17
10. Trevor O`Donnell (Independent, LM20-29) 8:38
11. Jacques Cormier (Independent, LM30-39) 10:12
12. Paul Mckeever (To Wheels Epic Sports Bcc, LM30-39) 10:12
13. Jake Allaire (Centurion Next Wave Cycling Te, LM1-19) 10:22
14. Matthew Staples (Centurion Next Wave Cycling Te, LM1-19) 10:22
15. Benoit Boulay (Transports Lacombe/Devinci, LM20-29) 11:16
16. Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle, LM20-29) 12:30
17. Grahame Rivers (Octto Cycling Team, LM30-39) 13:48
18. Mike Amaral (Independent, LM30-39) 13:57
19. Mark Palma (Ncch P/B Dec Express, LM40-49) 15:22
20. Kevin Lockhart (Midweek Cycling Club, LM40-49) 16:28
21. Bryan Tyers (Peterborough Cycling Club, LM30-39) 18:33
22. Hinkel Yeung (Bateman’S Bike Co, LM20-29) 18:34
23. James Keezer (Midweek Cycling Club, LM30-39) 19:31
24. Peter Morse (Mariposa Bicycles, LM40-49) 19:39
25. Marc Hunt (Tekne Cycle Club, LM30-39) 21:31
26. Bryan Rusche (Realdeal/D’Ornellas P/B Garnea, LM40-49) 21:31
27. Sean Wright (Cyclery Racing, LM50-59) 22:26
28. Ashley Barson (Rise Racing, LF20-29) 24:31
29. Jeremy Bridge-Cook (Morning Glory Cycling Club, LM40-49) 25:31
30. Brody Sanderson (Centurion Next Wave Cycling Te, LM1-19) 26:05
31. Kyle Boorsma (Transports Lacombe/Devinci, LM20-29) 31:06
32. Tim Mcclure (Team Cf, LM30-39) 31:30
33. Matthew Hornland (Mighty Cycling, LM30-39) 33:12
34. Timothy Carleton (The 11 Inc. / Pearl Izumi, LM30-39) 35:19
35. Andrew Maceachern (Morning Glory Cycling Club, LM40-49) 40:19
36. Scott Weldon (Novofit – Compass360Racing, LM30-39) 40:19
37. Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club, LM50-59) 40:33
38. Tim Griffin (Lapdogs Cycling Club, LM50-59) 40:33
39. Igor Provod (Dark Horse Flyers Cycling Club, LM30-39) 42:56
40. Dan Donovan (Dark Horse Flyers Cycling Club, LM30-39) 44:57
41. Martin Cloutier (B1 Evo Cycling, LM30-39) 47:42
42. Jeff Desroches (Zm Cycle / Awi Coaching, LM30-39) 47:42
43. Shawn Cranwell (Independent, LM40-49) 57:07
44. Jody Brown (Beaches Cycling Club (Bcc), LM30-39) 1:39
45. David Anthony (Octto Cycling Team, LM40-49) 2:34
46. Mike Spagnola (Bateman’S Bike Co, LM30-39) 2:36
47. Andrew Filarski (Morning Glory Cycling Club, LM50-59) 2:46
48. Michael Lo (Cookie Cycling Club, LM50-59) 4:09
49. Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club, LM30-39) 17:25
50. Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club, LM40-49) 17:25
51. Ross Shepherd (La Bicicletta, LM20-29) 25:10
52. Paul Mang (Mbrc.Org – Pedalinx, LM50-59) 25:10
53. Henry Au (Independent, LM50-59) 44:58
54. Kristoffer Hernandez (The Cycling Gym, LM30-39) 51:01
55. David Weir (Independent, LM40-49) 52:01
56. Michael Weir (Peterborough Cycling Club, LM50-59) 52:01
57. Bruno Presutto (Independent, LM40-49) 2:49
58. Vanessa Chan (Dark Horse Flyers Cycling Club, LF30-39) 12:00
59. Stephanie Cholyk (B1 Evo Cycling, LF20-29) 34:35
DNF Molly Mccracken (Dark Horse Flyers Cycling Club, LF20-29)
DNS Cameron Jette (Scott 3 Rox Racing, LM20-29)
DNS James Mcguire (Tekne Cycle Club, LM40-49)
DNS Paul Monczka (Morning Glory Cycling Club, LM60+)
DNS Rick Yazwinski (Blacksmith Cycle, LM40-49)
DNS Mark Cairns (Arp Racing P/B Apex Race Photo, LM40-49)
DNS Myke Seppa (Sudbury Cycling Club, LM30-39)