Results (brief)
Elite Men
1. Ian Field (Gbr) Hargroves Cycles 59:52
2. Tom Van Den Bosch (Bel) AA Drink-Leontien.nl 00:24
3. Mike Garrigan (Can) Lapierre Canada 00:38
4. Eric Brungger (Swi) Philadelphia Cyclocross School U19
5. Tim Van Nuffel (Bel) DCM-GB Vorselaar 00:51
6. Bryan Fawley (USA) Orbea Factory-Dallas Bike Works 01:15
7. Andrew Wulfkuhle (USA) C3-Athletes Serving Athletes 01:18
8. Weston Schempf (USA) C3-Athletes Serving Athletes 01:19
9. Ryan Knapp (USA) Bob’s Red Mill Cyclocross 01:38
10. Travis Livermon (USA) SmartStop-Mock Orange Bikes p/b Ridley 01:45
11. Greg Wittwer (USA) Alan North America Cycling Team 01:57
12. Lukas Winterberg (Sui) Philadelphia Cyclocross School U19 02:24
13. Lukas Müller (Sui) Philadelphia Cyclocross School U19 02:34
14. Michael Mihalik (USA) Freddie Fu Cycling Team 02:40
15. Josh Johnson (USA) BikeReg.com 02:54
16. Stephen Cummings (USA) C3 Athletes Serving Athletes
17. Shaun Adamson (Can) Cycle-Smart 02:56
18. Patrick Blair (USA) Adventures for the Cure 03:08
19. Jonathan Hamblen (USA) SmartStop-Mock Orange Bikes p/b Ridley 03:29
20. Adam Driscoll (USA) Adventures for the Cure 03:33
21. Nathan Wyatt (USA) Carolina Fatz Cycling Center p/b Industry Nine 03:44
22. Patrick Bradley (USA) Philadelphia Cyclocross School U19 04:10
23. Alex Ryan (USA) Champion System-Cannondale 04:21
24. Gerald Adasavage (USA) Bicycle Therapy-Melitta 04:35
25. Steven Ordons (USA) Human Zoom 04:43
26. Noah Niwinski (USA) Carroll Composites Factory 05:38
27. Christopher Consorto (USA) Bikeline 05:43
28. Zach Semian (USA) Van Dessel Factory Team 06:14
29. Charlie Storm (USA) Storm Racing Team 06:32
30. Thomas Mackay (USA) C3-Athletes Serving Athletes 06:45
31. Katriel Statman (USA) Van Dessel Factory Team 06:58
32. Colin Becker (USA) Race Pace Bike Shop 07:34
33. Gunnar Bergey (USA) C3-Athletes Serving Athletes 08:38
34. Daniel Gerow (USA) Wolverines-Acfstores.com
35. Gavriel Epstein (Can) CRCA-Foundation
36. Jordan Kahlenberg (USA) Adventures for the Cure
37. Andrew Shaw (USA) NCVC-UnitedHealthcare
38. Gregg Shanefelt (USA) Bob’s Red Mill Cyclocross
Elite Women
1. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Racing 41:29
2. Laura Van Gilder (USA) C3 – Athletes Serving Athletes 00:41
3. Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren 01:06
4. Arley Kemmerer (USA) C3 – Athletes Serving Athletes 01:09
5. Gabriella Day (Gbr) Team Scott Contessa
6. Nicole Thiemann (USA) Team CF 01:10
7. Kristin Gavin (USA) Team Cystic Fibrosis 01:13
8. Carolyn Popovic (USA) Team CF 02:42
9. Erin Silliman (USA) Alan North America Cycling Team 03:15
10. Patricia Buerkle (USA) VA Asset Group p/b Artemis – Trek 03:24
11. Stacey Barbossa (USA) Elite Endurance Training Systems 04:12
12. Katrina Dowidchuk (USA) Team TBB-Deep Blue 03:32
13. Allyson Tufano (USA) WHCC-Sportif Coaching Group 04:15
14. Emily Shields (USA) SmartStop-Mock Orange Bikes p/b Ridley 04:56
15. Katherine Shields (USA) SmartStop-Mock Orange Bikes p/b Ridley
16. Rebecca Frederick (USA) Kelly Benefit Strategies-LSV 05:21
17. Erin Mascelli (USA) Elite Endurance Training Systems 06:04
18. Brittlee Bowman (USA) crossresults.com p/b JRA Cycles 07:01
19. Michelle Bishop (USA) Cannondale Cadence Women’s Racing 07:07
20. Elizabeth Harlow (USA) C3 – Athletes Serving Athletes
21. Kathleen Wulfkuhle (USA) C3 – Athletes Serving Athletes 07:14
22. Jennifer Pope (USA) Vanderkitten Racing 08:42
23. Kim Dubeck (USA) Trestle Bridge Racing 09:04
24. Kristy Scheffenacker (USA) C3 – Athletes Serving Athletes 09:19
25. Angelina Stevens (USA) Garneau Custome p/b Powerbar
26. Laurel Larsen (USA) November Bicycles CX Experience
27. Molly Hurford (USA) Team Rockstar Games-Signature Cycles