The second day of competition featured the high-paced Short Track and saw Beaumont shine as she sped to the podium in fourth place behind Pro Women’s winner Chloe Woodruff (USA) Stans NoTubes-Pivot. Christopher Blevins (USA) Whole Athlete won the Pro Men’s contest, as Canada’s Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles/OTE squeezed into the top 10 in 10th spot.
Results
XCO – Day 1
Pro Women
1. Erin Huck (USA) Scott 3 Rox 1:27:01
2. Chloe Woodruff (USA) Stans NoTubes-Pivot 1:27:15
3. Larissa Connors (USA) Ridebiker Alliance 1:27:23
4. Rose Grant (USA) Stan’s NoTubes-Pivot 1:28:20
5. Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 1:29:05
6. Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 1:31:20
7. Evelyn Dong (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 1:32:49
8. Jena Greaser (USA) Vo2 Max/Womens Project Pedal 1:35:09
9. Rebecca Beaumont (Can) Cyclone D’Alma 1:35:15
10. Amy Beisel (USA) Team Ridebiker 1:36:25
12. Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team 1:37:01
Pro Men
1. Stephen Ettinger (USA) Ridebiker P/B Focus Bikes 1:26:40
2. Todd Wells (USA) 1:26:44
3. Alex Grant (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 1:26:54
4. Russell Finsterwald (USA) SRAM/TLDRace Team 1:27:08
5. Spencer Paxson (USA) Kona Bicycles Factory Team 1:27:27
6. Alex Wild (USA) 1:27:56
7. Keegan Swenson (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 1:28:19
8. Geoff Kabush (Can) Scott 3 Rox 1:28:44
9. Nicholas Beechan (USA) Trek Test Team 1:29:05
10. Tofor Lewis (USA) Giant Co-Factory Off-Road Team 1:31:21
22. Arroussen Laflamme (Can) Trek-GPL 1:38:28
35. Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles/OTE -3 laps
DNF Cameron Jette (Can) Scott-3 Rox
DNF Thomas Gauthier (Can) Summit-Competitive Cyclist
Full results here.
Short Track – Day 2
Pro Women
1. Chloe Woodruff (USA) Stans NoTubes-Pivot 0:23:43
2. Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 0:23:46
3. Katerina Nash (USA) Luna Pro Team 0:23:47
4. Rebecca Beaumont (Can) Cyclone D’Alma 0:23:48
5. Larissa Connors (USA) Ridebiker Alliance 0:23:48
6. Jena Greaser (USA) Vo2 Max/Womens Project Pedal 0:23:50
7. Rose Grant (USA) Stans NoTubes-Pivot 0:24:08
8. Maghalie Rochette (Can) Luna Pro Team 0:24:09
9. Evelyn Dong (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 0:24:15
10. Shayna Powless (USA) Liv Co-Factory Off Road Team 0:24:15
Pro Men
1. Christopher Blevins (USA) Whole Athlete 0:18:09
2. Tofor Lewis (USA) Giant Co-Factory Off-Road Team 0:18:10
3. Alex Wild (USA) Independent 0:18:10
4. Stephen Ettinger (USA) Ridebiker p/b Focus Bikes 0:18:11
5. Cole Oberman (USA) Team Ridebiker 0:18:15
6. Alex Grant (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 0:18:16
7. Nicholas Beechan (USA) Trek Test Team 0:18:24
8. Jose Alfredo Pacheco (USA) Bear Valley Bikes 0:18:28
9. Spencer Paxson (USA) Kona Bicycles Factory Team 0:18:32
10. Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles/OTE 0:18:44
Full results here.