Featured Stories

Women’s Tour of Flanders Full Results, Photos – Teutenberg Wins

by pedalmag.com

April 5, 2009 (Belgium) – Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia-Highroad has won the sprint finish at the Women’s Tour of Flanders taking the victory over Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam in 2nd and Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team in 3rd.

Results

1. Ina Teutenberg (Ger) Columbia-Highroad 3:30:12 (38.849 km/h)
2. Kirsten Wild (Ned) Cervelo Testteam
3. Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team
4. Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing
5. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
6. Marianne Vos (Ned) DSB Bank-LTO
7. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu-Colnago
8. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
9. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
10. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
11. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
12. Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint
13. Christiane Soeder (Aut) Cervelo Testteam
14. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
15. Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago
16. Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing 0:06
17. Sarah Düster (Ger) Cervelo Testteam
18. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Testteam
19. Giorgia Bronzini (Ita) Safi Zara Titanedi 2:01
20. Liesbet De Vocht (Bel) DSB Bank-Nederland Bloeit
21. Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team
22. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
23. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Dila’ Kuota
24. Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs
25. Adrie Visser (Ned) DSB Bank-LTO
26. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
27. Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vision 1 Racing
28. Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
29. Sophie Creux (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
30. Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank-LTO
31. Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
32. Edita Pucinskaite (Ltu) Team Dila’ Kuota
33. Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Testteam
34. Chantal Blaak (Ned) Leontien:nl
35. Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
36. Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
37. Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team
38. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu-Colnago
39. Jessica Allen (GBr) Great Britain National Team
40. Andrea Bosman (Ned) Leontien:nl
41. Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
42. Alexandra Wrubleski (Can) Columbia-Highroad
43. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien:nl
44. Lucinda Brand (Ned) Leontien:nl
45. Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
46. Kimberly Anderson (USA) Columbia-Highroad
47. Linda Villumsen Serup (Den) Columbia-Highroad
48. Lea Davison (USA) USA National Team
49. Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung
50. Claudia Häusler (Ger) Cervelo Testteam
51. Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago
52. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 3:03
53. Karin Aune (Swe) Fenixs
54. Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK
55. Rasa Leleivyte (Ltu) Safi Zara Titanedi
56. Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Safi Zara Titanedi
57. Carmen Mcnellis (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
58. Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
59. Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi
60. Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
61. Lien Lanssens (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
62. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
63. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
64. Karin Thürig (Swi) Bigla Cycling Team
65. Luise Keller (Ger) Columbia-Highroad
66. Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
67. Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 4:54
68. Katie Colclough (GBr) Great Britain National Team
69. Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
70. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
71. Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK
72. Ree Monique Van De (Ned) Leontien:nl
73. Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team
74. Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago
75. Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
76. Tina Liebig (Ger) DSB Bank-LTO
77. Chantal Beltman (Ned) Columbia-Highroad
78. Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi
79. Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi
80. Alona Andruk (Ukr) Safi Zara Titanedi
81. Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
82. Angela Hennig (Ger) DSB Bank-LTO
83. Jacobien Kanis (Ned) Team Flexpoint 7:12
DNF Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team
DNF Bettina Kuhn (Swi) Bigla Cycling Team
DNF Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi
DNF Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu-Colnago
DNF Latoya Brulee (Bel) Red Sun Cycling Team
DNF Alessandra Borchi (Ita) Safi Zara Titanedi
DNF Diana Ziliute (Ltu) Safi Zara Titanedi
DNF Gabriella Day (GBr) Vision 1 Racing
DNF Debby Van De Berg (Ned) Vision 1 Racing
DNF Dani King (GBr) Vision 1 Racing
DNF Vuyst Sofie De (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Saneila Biagi (Ita) Team Dila’ Kuota
DNF Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Dila’ Kuota
DNF Alice Donadoni (Ita) Team Dila’ Kuota
DNF Francesca Faustini (Ita) Team Dila’ Kuota
DNF Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs
DNF Suzie Godart (Lux) Fenixs
DNF Corine Hierckens (Bel) Fenixs
DNF Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs
DNF Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien:nl
DNF Florence Girardet (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Alessia Quarta (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Oliveira Flavia M: (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Manuela Grunzweil (Aut) Team Uniqa-ELK
DNF Bernadette Schober (Aut) Team Uniqa-ELK
DNF Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK
DNF Stefanie Degle (Ger) Team Uniqa-ELK
DNF Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
DNF Christine Majerus (Lux) ESGL 93-GSD Gestion
DNF Estelle Patou (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
DNF Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
DNF Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Jolien D`Hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
DNF Eyelien Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
DNF Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Bjørg Eva Jensen (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Isabelle Söderberg (Swe) Team Hitec Products UCK
DNF Margriet Helena Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
DNF Hanna Amend (Ger) German National Team
DNF Jana Schemmer (Ger) German National Team
DNF Laura Ditmann (Ger) German National Team
DNF Sharon Van Essen (Ned) Dutch National Team
DNF Sissy Van Alebeek (Ned) Dutch National Team
DNF Anne Eversdijk (Ned) Dutch National Team
DNF Hannah Welter (Ned) Dutch National Team
DNF Roxane Knetemann (Ned) Dutch National Team
DNF Jessica Phillips (USA) USA National Team
DNF Alley Stacher (USA) USA National Team
DNF Kristin Mchrath (USA) USA National Team
DNF Amber Rais (USA) USA National Team
DNF Lucy Martin (GBr) Great Britain National Team
DNF Alexandra Greenfield (GBr) Great Britain National Team
DNF Joanna Rowsell (GBr) Great Britain National Team





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.