Featured Stories

Recent Videos

Women\’s Road World Cup Final Full Results and Photos

September 16, 2007 (Nuremberg, Germany) – Marianne Vos (Ned) DSB Team has won the final Women’s Road World Cup in Nuremberg and won the overall series as well over Nicole Cooke (Gbr) RLT Raleigh Life in second and Ina Teutenberg (Ger) TMP T-Mobile Team in 3rd.

Results

1. Marianne Vos (Ned) DSB Team 2:52:25
2. Ina Teutenberg (Ger) TMP T-Mobile Team
3. Regina Schleicher (Ger) NUR Equipe Nürn
4. Rochelle Gilmore (Aus) MSG Menikini-Se
5. Kirsten Wild (Ned) AAD AA-Drink Cy
6. Monica Holler (Swe) BCT Bigla Cycli
7. Noemi Cantele (Ita) BCT Bigla Cycli
8. Joanne Kiesanowski (Nzl) RLT Raleigh Lif
9. Marina Jaunatre (Fra) FUT Vienne Futu
10. Martine Bras (Ned) LBL Lotto-Belis
11. Tanja Hennes (Ger) BCT Bigla Cycli
12. Pascale Jeuland (Fra) FUT Vienne Futu
13. Angela Brodtka (Ger) TGH Getränke Ho
14. Trixi Worrack (Ger) NUR Equipe Nürn
15. Anit Valen De Vries (Nor) NOR National Team
16. Liesbeth De Vochte (Bel) LBL Lotto-Belis
17. Miho Oki (Jpn) MSG Menikini-Se
18. Elodie Touffet (Fra) MSG Menikini-Se
19. Nicole Brändli (Sui) BCT Bigla Cycli
20. Hanka Kupfernagel (Ger) GER National Team
21. Nathalie Lamborelli (Lux) UNG Team Uniqua
22. Maryline Salvetat (Fra) FRA National Team
23. Annette Beutler (Sui) SUI National Team
24. Jennifer Hohl (Sui) BCT Bigla Cycli
25. Dorte Rasmussen (Den) MSG Menikini-Se
26. Laure Werner (Bel) VLL Vlaanderen-
27. Priska Doppmann (Sui) RLT Raleigh Lif
28. Corine Hierckens (Bel) LBL Lotto-Belis
29. Emma Johansson (Swe) VLL Vlaanderen-
30. Martina Ruzickova (Cze) EHN Elk Haus
31. Magali Le Floch (Fra) FRA National Team
32. Oenone Wood (Aus) TMP T-Mobile Team
33. Birgit Söllner (Ger) TSW Team Specia
34. Nicole Cooke (Gbr) RLT Raleigh Lif
35. Nadejda Vlasova (Rus) FEN Fenixs – HP
36. Magali Mocquery (Fra) FRA National Team
37. Lang Meng (Chn) GPC Giant Pro C
38. Josu Murillo Elcano (Esp) BPD Bizkaia-Pan
39. Marina Romoli (Ita) MSG Menikini-Se
40. Corinna Thumm (Ger) GER National Team
41. Ludivine Henrion (Bel) DSB Team
42. Sereina Trachsel (Sui) SUI National Team
43. Lisa Brennauer (Ger) GER National Team
44. Sophie Creux (Fra) FRA National Team
45. Edita Pucinskaite (Ltu) NUR Equipe Nürn 0:00:06
46. Sarah Düster (Ger) RLT Raleigh Lif
47. Nikki Egyed (Aus) RLT Raleigh Lif 0:00:08
48. Irene Van Den Broek (Ned) AAD AA-Drink Cy 0:00:14
49. Melanie Bravard (Fra) FUT Vienne Futu 0:00:15
50. Katarina Uhlarikova (Svk) EHN Elk Haus
51. Fanny Riberot (Fra) FRA National Team
52. Emmanuelle Merlot (Fra) FUT Vienne Futu
53. Hege Li Eie Vatland (Nor) NOR National Team
54. Laura Morfin (Mex) FEN Fenixs – HP
55. Daniela Pintarelli (Aut) UNG Team Uniqua
56. Nekane Lasa Agirre (Esp) BPD Bizkaia-Pan
57. Xin Liu (Chn) GPC Giant Pro C
58. Siobhan Dervan (Irl) LBL Lotto-Belis
59. Roxane Knetemann (Ned) AAD AA-Drink Cy
60. Stefanie Degle (Ger) EHN Elk Haus
61. Bianca Knöpfle (Ger) GER National Team
62. Suzie Godart (Lux) FEN Fenixs – HP
63. Mire Epelde Bikendi (Esp) BPD Bizkaia-Pan
64. Ping Li (Chn) GPC Giant Pro C
65. Monika Schachl (Aut) UNG Team Uniqua
66. Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Team
67. Paulina Brzezna (Pol) AAD AA-Drink Cy
68. Inge Van Den Broeck (Bel) AAD AA-Drink Cy
69. Luise Keller (Ger) GER National Team
70. Tina Liebig (Ger) TGH Getränke Ho
71. Sharon Van Essen (Ned) DSB Team 0:00:21
72. Marlijn Binnendijk (Ned) AAD AA-Drink Cy
73. Natalie Bates (Aus) TGH Getränke Ho
74. Veronika Sprügl (Aut) UNG Team Uniqua 0:00:25
75. Judith Arndt (Ger) TMP T-Mobile Team 0:00:26
76. Anke Wichmann (Ger) TMP T-Mobile Team
77. Andrie Visser (Ned) DSB Team 0:00:28
78. Birgit Hollmann (Ger) TGH Getränke Ho 0:00:29
79. Stephanie Pohl (Ger) TGH Getränke Ho 0:00:31
80. Emma Jones Davies (Gbr) VLL Vlaanderen- 0:00:32

Final Standings

1. Marianne Vos (Ned) DSB 407
2. Nicole Cooke (Gbr) RLT 337
3. Ina Teutenberg (Ger) TMP 160
4. Noemi Cantele (Ita) BCT 152
5. Oenone Wood (Aus) TMP 139
6. Fabiana Luperini (Ita) MSG 108
7. Trixi Worrack (Ger) NUR 100
8. Rochelle Gilmore (Aus) MSG 95
9. Regina Schleicher (Ger) NUR 91
10. Edita Pucinskaite (Ltu) NUR 80
11. Angela Brodtka (Ger) TGH 80
12. Karin Thürig (Sui) RLT 77
13. Judith Arndt (Ger) TMP 76
14. Chantal Beltman (Ned) TMP 75
15. Adrie Visser (Ned) DSB 75
16. Joanne Kiesanowski (Nzl) RLT 69
17. Elodie Touffet (Fra) MSG 67
18. Monia Baccaille (Ita) SEM 64
19. Kirsten Wild (Ned) AAD 63
20. Andrea Graus (Aut) NUR 63
21. Eva Lutz (Ger) NUR 59
22. Marta Bastianelli (Ita) SAF 53
23. Nikki Egyed (Aus) RLT 53
24. Mara Abbott (Usa) 50
25. Zoulfia Zabirova (Kaz) BCT 50
26. Marina Jaunatre (Fra) FUT 49
27. Monica Holler, (Swe) BCT 48
28. Irene Van Den Broek (Ned) AAD 48
29. Amber Neben (Usa) FLX 47
30. Giorgia Bronzini (Ita) SAF 45
31. Susanne Ljungskog (Swe) FLX 43
32. Andrea Bosman (Ned) DSB 37
33. Sofie Goor (Bel) VLL 36
34. Tanja Hennes (Ger) BCT 35
35. Annette Beutler (Sui) 32
36. Kristin Armstrong (Usa) LIP 29
37. Nicole Brändli (Sui) BCT 28
38. Suzanne De Goede (Ned) TMP 27
39. Sarah Düster (Ger) RLT 27
40. Edwige Pitel (Fra) UNG 24
41. Martine Bras, (Ned) LBL 22
42. Jeannie Longo-Ciprelli (Fra) UNG 21
43. Tatiana Guderzo (Ita) AAD 21
44. Anita Valen (Nor) VVP 20
45. Pascale Jeuland, (Fra) FUT 18
46. Regina Bruins (Ned) 18
47. Emma Rickards (Aus) RLT 16
48. Priska Doppmann (Sui) RLT 15
49. Lorian Graham (Aus) 14
50. Liesbeth De Vocht (Bel) LBL 14
51. Miho Oki (Jpn) MSG 14
52. Svetlana Bubnenkova (Rus) FEN 14
53. Grace Verbeke (Bel) LBL 12
54. Claudia Häusler (Ger) NUR 11
55. Mie Lacota (Den) FLX 11
56. Christine Thorburn (Usa) 10
57. Olga Slyusareva (Rus) FEN 10
58. Paulina Brzezna (Pol) AAD 10
59. Tina Mayolo Pic (Usa) COL 10
60. Madeleine Sandig (Ger) FLX 9
61. Martina Corazza (Ita) FRW 8
62. Lieselot Decroix (Bel) LBL 8
63. Ludivine Henrion (Bel) DSB 8
64. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) SAF 8
65. Laura Vangilder (Usa) CRW 8
66. Laure Werner (Bel) VLL 7
67. Brooke Miller (Usa) 7
68. Karin Aune (Swe) MSG 7
69. Tina Liebig (Ger) TGH 6
70. Eleonora Van Dijk (Ned) VVP 6
71. Dorte Lohse Rasmussen (Den) MSG 5
72. Grete Treier (Est) MIC 5
73. Alex Wrubleski (Can) COL 5
74. Silvia Parietti (Ita) FRW 5
75. Tiffany Cromwell (Aus) 5
76. Sigrid Corneo (Ita) MSG 4
77. Sylvie Riedle (Fra) 4
78. Catherine Cheatley (Nzl) CRW 4
79. Catherine Hare (Gbr) RAC 3
80. Moniek Rotmensen (Ned) 3
81. Hanka Kupfernagel, (Ger) GER 2
82. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) FLX 1
83. Monika Schachl (Aut) UNG 1
84. Daiva Tuslaite (Ltu) MIC 1
85. Loes Markerink (Ned) FLX 1





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.