Featured Stories

Recent Videos

Women\’s Flèche Wallonne – Wrubleski 12th

by pedalmag.com

April 22, 2009 (Huy, Belgium) – Alexandra Wrubleski (Can) Team Columbia Highroad Women finished 12th on Wednesday at the 98km Women’s Flèche Wallonne won by Marianne Vos (Ned) DSB Bank – LTO with Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team in second and Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam in third.

Results

1. Marianne Vos (Ned) DSB Bank – LTO 2:35:40 (37.77 km/h)
2. Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 0:06
3. Claudia Häusler (Ger) Cervelo TestTeam 0:10
4. Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 0:15
5. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:20
6. Nicole Cooke WAL Vision 1 Racing 0:21
7. Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women 0:22
8. Christiane Soeder (Aut) Cervelo TestTeam 0:28
9. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:31
10. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Cmax Dila’ 0:33
11. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
12. Alexandra Wrubleski (Can) Team Columbia Highroad Women
13. Andrea Bosman (Ned) Leontien:nl 0:38
14. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:39
15. Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi
16. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs 0:45
17. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vision 1 Racing 0:48
18. Catherine Hare Willianson (Gbr) Fenixs
19. Janel Holcomb (USA) US National Team
20. Alexandra Burchenkova (Rus) Russian Federation 0:59
21. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu – Colnago 1:02
22. Elizabeth Armitstead (Gbr) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:05
23. Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing 1:08
24. Julie Krasniak (Fra) French National Team 1:11
25. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:13
26. Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Women
27. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
28. Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank – LTO 1:21
29. Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women 1:30
30. Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago 1:37
31. Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 1:57
32. Angela Hennig (Ger) DSB Bank – LTO 2:00
33. Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team
34. Edita Pucinskaite (Ltu) Team Cmax Dila’ 2:02
35. Elena Berlato (Ita) Safi #NAME? Zara Titanedi 2:05
36. Daniela Pintarelli (Aut) Austrian National Team 2:09
37. Inga Cilvinaite (Ltu) Safi #NAME? Zara Titanedi 2:11
38. Alona Andruk (Ukr) Safi #NAME? Zara Titanedi 2:12
39. Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
40. Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
41. Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team
42. Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 2:15
43. Chantal Blaak (Ned) Leontien:nl
44. Lucinda Brand (Ned) Leontien:nl
45. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu – Colnago 2:17
46. Karin Aune (Swe) Fenixs
47. Diana Ziliute (Ltu) Safi #NAME? Zara Titanedi 2:21
48. Josien Van Den Heerik (Ned) Leontien:nl 2:22
49. Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien:nl 2:25
50. Noortje Tabak (Ned) DSB Bank – LTO 2:28
51. Bianca Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
52. Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:30
53. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint 2:31
54. Kristin Sanders (USA) US National Team
55. Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
56. Alice Donadoni (Ita) Team Cmax Dila’ 2:34
57. Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi
58. Ekaterina Novozhilova (Rus) Russian Federation 2:36
59. Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank – LTO
60. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 2:40
61. Suzanne Van Veen (Ned) Leontien:nl
62. Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 2:47
63. Irina Molicheva (Rus) Russian Federation 2:50
64. Tina Liebig (Ger) DSB Bank – LTO
65. Corine Hierckens (Bel) Fenixs
66. Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
67. Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint 3:14
68. Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d’Asolo 3:40
69. Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago 3:55
70. Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint 4:32
71. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 4:57
72. Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 5:19
73. Yulia Blindyuk (Rus) Russian Federation 5:43
74. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 6:50
75. Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d’Asolo 6:53
76. Eugenie Mermillod (Fra) French National Team
77. Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 7:01
78. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 7:16
79. Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
80. Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Spa) Safi #NAME? Zara Titanedi 7:23
81. Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope 7:39
OTL Katharine Carroll (USA) US National Team 16:16
DNF Kacey Mandefield (USA) US National Team 16:22
DNF Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team
DNF Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Women
DNF Gabriella Day (Gbr) Vision 1 Racing
DNF Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing
DNF Helen Wyman (Gbr) Vision 1 Racing
DNF Emma Pooley ENG Cervelo TestTeam
DNF Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
DNF Marieke Den Otter (Ned) Netherlands
DNF Esra Tromp (Ned) Netherlands
DNF Laura Turpijn (Ned) Netherlands
DNF Monique Zeldenrust (Ned) Netherlands
DNF Suzanne Kuiper (Ned) Netherlands
DNF Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
DNF Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
DNF Laura Dittmann (Ger) German National Team
DNF Virginia Hennig (Ger) German National Team
DNF Jana Schemmer (Ger) German National Team
DNF Ana Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
DNF Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago
DNF Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago
DNF Mélanie Bravard (Fra) French National Team
DNF Margot Ortega (Fra) French National Team
DNF Amélie Rivat (Fra) French National Team
DNF Béatrice Thomas (Fra) French National Team
DNF Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team
DNF Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
DNF Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
DNF Eleonora Patuzzo (Ita) Safi #NAME? Zara Titanedi
DNF Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope
DNF Uenia Fernandes Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d’Asolo
DNF Edita Janeliunaite (Ltu) USC Chirio Forno d’Asolo
DNF Egle Zablotskyte (Ltu) USC Chirio Forno d’Asolo
DNF Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d’Asolo
OTL Jessica Phillips (USA) US National Team
DNF Yulia Iliynikh (Rus) Russian Federation
DNF Elena Novikova (Rus) Russian Federation
DNF Suzie Godart (Lux) Fenixs
DNF Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs
DNF Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Katrien Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
DNF Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila’
DNF Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila’
DNF Arien Torsius (RSA) Team Cmax Dila’
DNF Karin Ruso (Aut) Austrian National Team
DNS Monika Schachl (Aut) Austrian National Team
DNF Bernadette Schober (Aut) Austrian National Team
DNF Pelin Cizgin (Aut) Austrian National Team
DNF Catherine Langer (Aut) Austrian National Team






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.