Featured Stories

Recent Videos

Westside Cycling Classic 2005

June 20, 2005 (Vancouver, BC.) – The Westside Cycling Classic, the fourth race in the province wide SISU BC Cup Race Series, took place in Vancouver on Sunday, June 19th. More than two hundred riders took to the extremely hilly course around UBC, the beaches of Spanish Banks, and the vibrant community of west Point Grey.

Derek McMaster from Team Coastal beat out Sean Dawson by half a wheel in the final sprint in the Category Men’s 1/2 race. Leah Goldstein from Trek Red Truck Ale made it look easy with a five minute lead over her nearest competitor in the Women’s 1/2/3 race.

Results Women – Cat 1/2/3
1. Leah Goldstein TREK – RED TRUCK ALE 2:13:07.9
2. Alison Sydor ROCKY MOUNTAIN / BUSINESS OBJECTS 2:18:01.5
3. Marni Hambleton SYMMETRICS CYCLING 2:20:19.7
4. Moriah MacGregor DIZZY CHICKS 2:23:08.2
5. Naomi Cooper ESCAPE VELOCITY / DEVO 2:23:08.5
6. Maria Lee SYMMETRICS CYCLING r 2:23:08.6
7. Christina Briante SYMMETRICS CYCLING 2:23:09.0
8. Lesley Tomlinson ROCKY MOUNTAIN / BUSINESS OBJECTS 2:23:09.4
9. Alena Radomsky TEAM COASTAL 2:23:09.7
10. Barbara Zimich TEAM COASTAL 2:24:12.4
11. Lee Darling TEAM COASTAL 2:31:30.2
12. Gill Walker TEAM COASTAL 2:34:36.0
13. Kathleen Nrgraeff WEDGEWOOD CYCLING TEAM 2:39:51.3
14. Melissa Kerr Team Kenda Tire Vancouver 2:42:32.3
DNF Leah Guloien SUGOI / GIANT
DNF Amanda Butler TEAM COASTAL

Results Women – Cat 4
1. Leslie Vice DIZZY CHICKS 1:40:29.7
2. Janie Venis Goodtimesroll 1:40:32.4
3. Lisa Tasa Chapman Land Surveying Racing 1:40:34.0
4. Lisa Dorian DIZZY CHICKS 1:40:35.4
5. Heather Taddy ESCAPE VELOCITY / DEVO 1:40:35.9
6. Isa Szeto Team Soliton 1:40:37.2
7. Carolyn Owen ATOMIC RACING CLUB 1:40:51.8
8. Linda Chow TEAM COASTAL 1:46:25.0
9. Lesley Trivett WEDGEWOOD CYCLING TEAM 1:46:26.0
10. Debbie Neidig Kreb Cycle 1:51:16.4
11. Rachel Canning ESCAPE VELOCITY / DEVO 1:58:05.0
12. Meghan Stanlake 2:07:53.3

Results Men – Cat 1/2
1. Derek McMaster Team Coastal 3:21:23.8
2. Sean Dawson Trek – Red Truck Ale 3:21:23.8
3. Marsh Cooper Symmetrics Cycling 3:21:25.8
4. Daniel Neyens Broadmark Capital 3:21:31.2
5. Richard Minichiello Trek – Red Truck Ale 3:21:31.4
6. Andrew Fischer Broadmark Capital 3:21:56.7
7. Will Routley Symmetrics Cycling 3:24:33.7
8. Keith Stark Rocky Mountain Business Objects 3:25:00.5
9. Sven Sturm Organic Athlete Victoria 3:25:31.3
10. Damien Waugh Rocky Mountain Bicycles / Adobe 3:25:35.4
11. Tim Sherstobitoff Kelowna Cycle 3:26:31.6
12. Minetaro Naruki-van velzen Symmetrics Cycling 3:26:33.6
13. Rob Britton Team Coastal 3:26:33.9
14. Larry Zimich Team Coastal 3:27:17.0
15 lapped Carl Jacobson Rocky Mountain Bicycles / Adobe 3:27:17.2
16 lapped Scott Goguen Symmetrics Cycling 3:27:17.3
17. Tim Abercrombie ESCAPE VELOCITY / DEVO
18. Will Pratt The Bike Barn
19. Basse Clement ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
20. Simon Craig Spoke n Motion
21. Eric Kamenka ESCAPE VELOCITY / DEVO
22. Steve Cork ESCAPE VELOCITY / DEVO
23. Jeff Sherstobitoff SYMMETRICS CYCLING
24. Jim Tsilemos TEAM COASTAL
25. Kevin Morrison Organic Athlete Victoria
26. Fraser Hayes Team Adventurebound.ca
27. Kirk O’Bee Navigators Insurance Cycling Team
28. Paul Sim Dizzy Cycles
29. Morgan Schmitt Broadmark Capital
30. Shane Savage ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
31. Tim Critchlow Broadmark Capital
32. Philip Burgess La Bicicletta
33. Trevor Mays FIRST RATE MORTGAGE
34. Brett Boniface Organic Athlete Victoria
25. Dan Skinner Elitewave.com
26. Kevin Noiles ESCAPE VELOCITY / DEVO
27. John Tolkamp ESCAPE VELOCITY / DEVO
28. Ezra Nichols Organic Athlete Victoria
29. Axel Bergman Organic Athlete Victoria
30. Eric Harvey BAYSIDE CYCLING CLUB
31.Jason Fluckiger BAYSIDE CYCLING CLUB
32. David Dunnison TEAM COASTAL
33. David Goosen ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
34. Duncan Steele ESCAPE VELOCITY / DEVO
35. Chris Conklin TEAM COASTAL
36. Brad Slater ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
37. Scott Slater ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
38. Michael Koski ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
39. Paul Bergman Spoke n Motion
40. Chris Worsfold BAYSIDE CYCLING CLUB
41. Chris Reid TEAM COASTAL
42. Maurice Worsfold BAYSIDE CYCLING CLUB
43. Jordan Guenette ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
44. Chris White TREK – RED TRUCK ALE
45. Chris Squire
46. Matthew Wood
47.Jay Murray TREK – RED TRUCK ALE
48. Scott Laliberte Blak Dog
49. Taylor Little Taylor Little
50. Don Buscombe ROCKY MOUNTAIN BICYCLES / ADOBE
51. Jackson Buehler DEVO/powerbar/nrg
52. Josh James TREK – RED TRUCK ALE
53. Dan Schmit Blak Dog

Results Men – Cat 4/5
1. Thomas Furst ESCAPE VELOCITY / DEVO
2. Jason Thompson
3. Mike Elliston
4. Ron Klopfer
5. Matthew Campbell CVC – CENTRAL VANCOUVER CYCLING
6. Ben Jackson ESCAPE VELOCITY / DEVO
7. Jae-Ho Yoo ATOMIC RACING CLUB
8. James Vaughan UBC Triathlon Club
9. Mark Riley
10. Blair Scott mighty
11. Paul McCloskey ATOMIC RACING CLUB
12. Austin Macdougall ESCAPE VELOCITY / DEVO
13. David Gerth TEAM COASTAL
14. David Penner ESCAPE VELOCITY / DEVO
15. Cody Campbell Team Soliton
16. Mark Bennett Cables & Cogs
17. James Thompson CVC – CENTRAL VANCOUVER CYCLING
18. Darren McClelland
19. John Thiessen
20. Brendan Piovsan
21. Deema Annyuk TEAM COASTAL
22. Alex Northey TEAM COASTAL
24. Andrew Lea TEAM COASTAL
25. Brad Bisset WEDGEWOOD CYCLING TEAM
26. Steve Cotter
27. Graham Pierce Kelowna Cycle
29. Brian Wong TEAM COASTAL
30. Jeff Spence WEDGEWOOD CYCLING TEAM
31. Rick Chorneyko COMOX VALLEY CYCLE CLUB
32. Charles Lee
33. Eric Gowland VICTORIA WHEELERS CYCLING CLUB
34. Nick Berry Independant
35. Ian Fingler Ambleside
36. Tyrone Maguire
37. Kenneth Bragg CVC – CENTRAL VANCOUVER CYCLING
38. Paul Thompson On The Edge Race Club Sechelt
39. Robert Feustel
40. Jamie Kimber
41. Ryan Cousineau ESCAPE VELOCITY / DEVO
42. Jonathan Living
43. Steve O’Neill CVC – CENTRAL VANCOUVER CYCLING
44. Mitch Statton TEAM COASTAL
45. David Miller TEAM COASTAL
46. Steven Fedder lazy dogs
47. Gavin Ezrkowitz
48. Klint Burton
49. Yuchu Yeh TEAM COASTAL
50. Steven Ou ESCAPE VELOCITY / DEVO
51. Ken Dean
52. Kyle Stevens
53. Kevin Rutherford ATOMIC RACING CLUB
54. Mac McDell
55. Keith Fowkes
57. Colin Hale TEAM COASTAL
58. Evan Flater Cowichan Valley Cycle Club
59. Kenny James ESCAPE VELOCITY / DEVO
60. Curtis Weber
61. Dag Sharman
63. Patrick Brick TEAM COASTAL
64. Paul Quinn
65. Jason Burch Burnaby
66. Peter Curtain Dunbar Physio
67. William D. Riley TEAM COASTAL
68. Benjamin Faber TEAM COASTAL
69. Owen Sturgess
70. David Jones ATOMIC RACING CLUB
71. Casey Charleson TEAM COASTAL
72. Jeff Roux
73. Jeff Watchorn
74. John Swanson ESCAPE VELOCITY / DEVO
75. Jonathan Cheung ESCAPE VELOCITY / DEVO
76. Leif Macdonald ATOMIC RACING CLUB
77. Marc Postlethwaite
78. Nathan Wallace La Bicicletta
79. Sean O’Mahony Sean O’Mahony
80. Steve Fecho
81. Steve Ritchie ATOMIC RACING CLUB
82. Taku Imai ESCAPE VELOCITY / DEVO
DNS Sig Isaac
DNS Christopher Barrington-Leigh Green College

For more info please visit: www.teamwedgewood.com





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.