Featured Stories

Recent Videos

Western Cycle Wascana Challenge – Sask Cup MTB #6

August 19, 2007 – Here are the results from the Western Cycle Wascana Challenge, Sask Cup MTB #6, held this weekend at the 2005 Canada Games Site – Wascana Trails. Thanks to the OffRoad Syndicate for hosting the race.

Results

Senior Elite Men
1. Cory Wallace (Jasper) Jasper 1:57:16
2. Cory Zetterstrom (NBR) S’tn 0:05:46
3. Jeremy Erdmann (ORS) Regina 0:09:54
4. Neil Clarke (NBR) S’tn 0:12:09

Senior Elite Women
1. Alex Wrubleski (Colavita/Sutter Home) Regina 1:45:26
2. Erica Musyj (NBR) Stn 0:10:19
3. Andrea Bunnin (CYC) Saskatoon 0:13:39
4. Alyssa Wenninger (BCW) Stn 0:14:10
5. Susan Clarke (BCW) Stn 0:18:32

Senior Expert Men
1. Dave Bitschy (ORS) Regina 1:41:33
2. Shane McNaughton (RCC) Regina 0:10:52
3. Ryan Derksen (NBR) Saskatoon 0:11:36
4. Nathan Sedgewick (NBR) Saskatoon 0:15:53
5. Mike Horn (R n R) Prince Albert 0:20:05
6. Jay Van Ginneken (ORS) Regina 0:22:08
DNF Cody Canning (Sherwood) Sherwood Park

Junior Expert Men
1. James Winter (RCC) Lumsden 1:40:35
2. Karl Harasyn (R n R) Prince Albert 0:06:30
3. Jason Cherney (Lums) Lumsden 0:07:24
4. Morgan Jungwirth (NBR) Saskatoon 0:15:58
5. Daniel Kleer (Lumsden) Lumsden 0:25:35
DNF Jaden Aldrich (ORS) Regina
DNF Brett Elek (ORS) Regina

Master Expert Men 30+
1. Kris Abrahamson (ORS) Regina 1:41:19
2. Jeremy Trask (ORS) Regina 0:03:48
3. Dean Etiene (ORS) Deer Valley 0:04:05
4. Christian Jensen (Cycledelia) Saskatoon 0:17:14

Master Exp Men 40+
1. Rick Vircaus (RCC) Regina 1:24:59
2. Tom Wolf (NBR) Saskatoon 0:00:39
3. Terry Zack (ECQ) Esterhazy 0:01:43
4. Garth Patterson (CYC) Saskatoon 0:02:51
5. Ed (Enio) Ricci (RCC) Regina 0:08:56
6. Jim Reid (BCW) Saskatoon 0:11:57
7. Darren Dyck (MJP) Central Butte 0:12:06
8. Chris Curry (ORS) Regina 0:17:18

U17 Expert Male
1. Axel Morin (NBR) Saskatoon 1:28:32
2. Luke Patterson (NBR) Saskatoon 0:09:44

Junior Sport Male
1. Ben Gotts (NBR) Saskatoon 1:51:41

Senior Sport Men
1. Dane Stennes (ORS) Regina 1:31:25
2. Kristian Miller (RCC) Pilot Butte 0:07:59
3. Alex Ready (ORS) Regina 0:11:37

Master Sport Men 30-39
1. Geoff Horn (RnR(FAE)) Regina 1:27:33
2. Albert Malan (NBR) Saskatoon 0:01:47
3. Chris Yeo (NBR) Saskatoon 0:03:37
4. Lee David (1day) Regina 0:03:40
5. Eric Larson (Ottawa) Ottawa 0:06:14
6. Jason Christbason (RCC) Regina 0:10:16
7. George Kokonas (RCC) Regina 0:20:57

Men Master Sport 40-49
1. Peter Burgesss (NBR) Saskatoon 1:04:33
2. Tom Schmidt (ORS) Regina 0:01:22
3. Phil Anderson (ORS) Regina 0:01:27
4. Dave Weninger (NBR) Saskatoon 0:03:49

Men Master Sport 50+
1. Cornelius Kluge (Cycledelia) Saskatoon 1:05:33
2. Kim Wall (ORS) Regina 0:02:27
3. Michael McGarity (NBR) Saskatoon 0:09:01

Mast Expert Women
1. Kiley David (1day) Regina 1:08:13
2. Crystal Barlas (RCC) Regina 0:01:55
3. Christine Martyn (1day) Regina 0:17:38
4. Kathryn Theede (NBR) Saskatoon 0:21:53

Under 17 Expert Women
1. Kathleen McGarity (NBR ) Saskatoon 1:39:18

Under 15 Male
1. Ragnar Robinson (RNR) LaRonge 1:02:24
2. Pieter Stoffel (NBR) Saskatoon 0:03:49
3. Matt McLeod (NBR) Saskatoon 0:04:44
4. Kris Wall (ORS) Regina 0:10:38
5. Adam Scuka (1dAY) Moose Jaw 0:20:07

Under 15 Women
1. Natasha Weninger (1day) Saskatoon 0:46:49

Master Spt Wom 30-39
1. Cory Elek (ORS) Regina 1:21:45

Master Spt Women 40+
1. Carol Ann Patterson (NBR) Saskatoon 0:39:49
2. Joanne Weninger (NBR) Stn 0:00:34
3. Regina Koenders (NBR) Saskatoon 0:03:44
4. Hilary Johnstone (RNR) LaRonge 0:05:47

Under 17 Sport Male
1. Wilson Fink (1day) Montmartre 0:51:21

Citizen Male 1 lap
1. Daryl Erdmann (1day) Airdrie 0:51:44

Under 13 Male
1. Lucas Morin (NBR) Saskatoon 0:38:34
2. Evan Weninger (NBR) Saskatoon 0:03:59
3. Braden Trapp (NBR) Saskatoon 0:04:00
4. Caleb Morin (NBR) Saskatoon 0:14:14
5. Jeremy Wirges (ORS) Regina 0:15:10
6. Cole Mcleod (NBR) Saskatoon 0:19:43
DNS Eric Patterson (NBR) Saskatoon






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.