Featured Stories

Western Canada Summer Games – Day 2 RR Full Results

August 9, 2007 (Strathcona County, AB) – Owen Harrison (Team BC) and Chelsea Bilsbarrow (Team BC) are the winners of today’s road races respectively at the 2007 Western Canada Summer Games – here are some brief results.

Results

Women – 80kms

1. Chelsea Bilsbarrow (Team BC) 2:49.59
2. Krystyn Ong (Team Alberta) 2:49.59
3. Julia Garnet (Team Saskatchewan) 2:49.59
4. Kyla Giesbrecht (Team BC) 2:50.14
5. Lindsay Argue (Team Manitoba) 2:50.33
6. Rachel Canning (Team BC) 2:51.08
7. Leah Kirchmann (Team Manitoba) 2:51.25
8. Karlee Gendron (Team Manitoba) 2:51.40
9. Lauren Hughes (Team BC) 2:52.03
10. Andrea Bunnin (Team Saskatchewan) 2:52.07
11. Kelsey Kabanak (Team Yukon) 2:57.28
12. Kelly Hall (Team Alberta) 3:00.09
13. Lindsay Cook (Team Manitoba) 3:00.19
14. Jessica Kisell (Team Alberta) 3:01.53
15. Anna Schappert (Team Manitoba) 3:03.20
16. Kendra Middleton (Team Alberta) 3:04.17
17. Kathleen McGarity (Team Saskatchewan) 3:14.51
18. Kaitlyn MacDonald (Team Yukon) 3:14.55
19. Coralie Ullyett (Team Yukon) 3:17.11
20. Stephanie DeBray (Team Saskatchewan) 4:33.15
21. Julie Beveridge (Team Alberta) DNF
22. Kjersten Lone (Team BC) DNF
23. Kylie Morin (Team Saskatchewan) DNF

Men – 106km

1. Owen Harrison (Team BC) 3:04:43
2. Evan Guthrie (Team BC) 3:07:10
3. Marshall Verbrugge (Team Manitoba) 3:07:10
4. Troy Henry (Team Yukon) 3:07:19
5. James Winter (Team Saskatchewan) 3:07:21
6. Jason Doverspike (Team Manitoba) 3:14:27
7. Paul Benson (Team Manitoba) 3:14:27
8. Justin Middleton (Team Alberta) 3:14:27
9. Jesse Reams (Team Yukon) 3:14:27
10. Stephen Cooley (Team Saskatchewan) 3:14:27
11. Adrian Huemmer (Team Manitoba) 3:14:27
12. Cody Campbell (Team BC) 3:14:27
13. Jason Cherney (Team Saskatchewan) 3:14:27
14. Daniel Peters (Team Manitoba) 3:14:27
15. Dustin Andrews (Team Alberta) 3:14:27
16. Neal Gregory (Team Alberta) 3:14:27
17. Jannes Wessels (Team Saskatchewan) 3:14:27
18. Jeffrey Clarkson (Team BC) 3:14:27
19. Michael Wrubleski (Team Saskatchewan) 3:14:27
20. David Larson (Team Alberta) 3:14:58
21. Sherwood Plant (Team Alberta) 3:15:05
22. Philip Cairns (Team BC) 3:17:57





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.