Featured Stories

Western Canada Summer Games – Day 1 TT Results

August 8, 2007 (Strathcona County, AB) – Cody Campbell (Team BC) and Julie Beveridge (Team Alberta) have won the men’s and women’s ITT events respectively at the 2007 Western Canada Summer Games.

The 2007 Western Canada Summer Games bring together over 2,300 athletes, coaches, officials, and performers from the four western provinces and three northern territories to celebrate the highest achievements in sport and culture from August 3-11, 2007.

Results

Men (23km)

1. Cody Campbell (Team BC) 30:23.8
2. Adrian Huemmer (Team Manitoba) 30:40.4
3. David Larson (Team Alberta) 30:52.8
4. Jannes Wessels (Team Saskatchewan) 31.17.9
5. Owen Harrison (Team BC) 31.19.9
6. Justin Middleton (Team Alberta) 31.36.4
7. Dustin Andrews (Team Alberta) 31.42.4
8. Neal Gregory (Team Alberta) 32.23.0
9. Jeffrey Clarkson (Team BC) 32.27.4
10. Paul Benson (Team Manitoba) 32.38.0
11. James Winter (Team Saskatchewan) 32:40.2
12. Jesse Reams (Team Yukon) 32:41.5
13. Jason Doverspike (Team Manitoba) 32:51.6
14. Troy Henry (Team Yukon) 33:05.2
15. Michael Wrubleski (Team Saskatchewan) 33:16.2
16. Stephan Cooley (Team Saskatchewan) 33:20.1
17. Marshall Verbrugge (Team Manitoba) 33:21.3
18. Sherwood Plant (Team Alberta) 33:35.2
19. Evan Guthrie (Team BC) 33:41.4
20. Daniel Peters (Team Manitoba) 33:45.0
21. Jason Cherney (Team Saskatchewan) 34:02.6
22. Philip Cairns (Team BC) 35:42.0


Women (15km)

1. Julie Beveridge (Team Alberta) 21.22.0
2. Lindsay Argue (Team Manitoba) 22.42.2
3. Jessica Kisell (Team Alberta) 22.51.1
4. Leah Kirchmann (Team Manitoba) 22.55.9
5. Julia Garnet (Team Saskatchewan) 23.01.2
6. Andrea Bunnin (Team Saskatchewan) 23.18.9
7. Chelsea Bilsbarrow (Team BC) 23.34.7
8. Kylie Morin (Team Saskatchewan) 23.37.8
9. Kyla Giesbrecht (Team BC) 24.10.6
10. Karlee Gendron (Team Manitoba) 24.11.1
11. Kelly Hall (Team Alberta) 24:19.6
12. Kjersten Lone (Team BC) 24:32.2
13. Krystyn Ong (Team Alberta) 24:32.7
14. Lauren Hughes (Team BC) 24:36.2
15. Rachel Canning (Team BC) 24:45.2
16. Anna Schappert (Team Manitoba) 25:10.9
17. Kendra Middleton (Team Alberta) 25:26.3
18. Lindsay Cook (Team Manitoba) 26:16.5
19. Kelsey Kabanak (Team Yukon) 26:24.4
20. Kathleen Mcgarity (Team Saskatchewan) 26:45.7
21. Kaitlyn Macdonald (Team Yukon) 26:59.7
22. Kylie Gadsby (Team Yukon) 28:03.2
23. Coralie Ullyett (Team Yukon) 28:44.6
24. Stephanie Debray (Team Saskatchewan) 32:48.3





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.