Featured Stories

Recent Videos

Vuelta Independencia Nacional Stage 5 – Arriagada Wins, Duchesne 39th

by pedalmag.com

February 25, 2011 (Jarabacoa, Dominican Republic) – Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez took the win in the 153km Stage 5 of the Vuelta Independencia Nacional from Moca to Jarabacoa, out sprinting Manuel Medina (Ven) Venezuela. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela finished third. Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet was the top Canadian finisher in 39th. Medina leads the GC, while Duchesne is best-ranked Canuck in 32nd spot.

1. Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez 3:49:20
2. Manuel Medina (Ven) Venezuela
3. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela 0:01
4. Tomas Gil (Ven) Venezuela
5. Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE 1:13
6. Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega
7. Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela
8. Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez 1:26
9. Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana 1:59
10. Miguel Ubeto (Ven) Venezuela
11. Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja
12. Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan 3:08
13. Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan
14. Edward Oritiz (Col) EPM-UNE
15. Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE
16. Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 3:32
17. Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE
18. Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja
19. Rob Squire (USA) US U23 National Team
20. Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
21. Francisco Colorado (Col) EPM-UNE
22. Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan
23. Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador
24. Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana
25. Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo
26. Rafael Infantino (Col) EPM-UNE 1:13
27. Rafael German (Dom) Mauricio Báez 4:08
28. Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana
29. Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana
30. Luis Pilido (Mex) Mexico
31. Cristian Medina (Mex) Mexico
32. Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team
33. Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador
34. Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador
35. Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) 4:58
36. Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega
37. Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega 5:03
38. Nils Penton (Swe) 1% for the Planet
39. Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet 5:05
40. Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana
41. Karl Legrand (Fra) Gillette Fusion 5:07
42. Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana 7:09
43. Deivy Capellan (Dom) Refidomsa-San Cristobal 9:22
44. Ramon Checo (Dom) Mauricio Báez
45. Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team 9:24
46. Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo
47. Miguel Babilonia (Pur) Areperos
48. Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team
49. Ivan Tsissaruk (Kaz) Kazakhstan
50. Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team
51. Diego Yepez (Mex) Mexico
52. Julien Fillion (Can) 1% for the Planet
53. Cesar Vaquera (Mex) Mexico
54. Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega
55. Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) 12:25
56. Wes Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 12:29
57. Naud Pierrick (Can) Arco Iris
58. Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet

59. Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís 12:33
60. Luis Calipsa (Ecu) Ecuador
61. Efren Ortega (Pur) Sun Cycling
62. Hiram Perez (Mex) Mexico 13:26
63. Robinson Santos (Dom) Areperos 14:07
64. Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca) 14:10
65. Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team
66. Erik Kullgren (Swe) 1% for the Planet
67. Wilbin Felix (Dom) Refidomsa-San Cristobal
68. Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja
69. Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 14:14
70. Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 14:17
71. Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe
72. Kerane Barolin (Fra) Gillette Fusion 14:22
73. Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís 14:56
74. Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Báez
75. Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez 15:11
76. Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega
77. Earmon Franck (USA) US U23 National Team
78. Jean Carlos Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís
79. Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa-San Cristobal
80. Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo
81. Manuel Peña (Dom) Arco Iris
82. Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana
83. Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team 15:16
84. Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team
85. Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team
86. Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team
87. Gil Cordoves (Ven) Venezuela 15:19
88. Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa-San Cristobal
89. Joel Capellan (Dom) Arco Iris
90. Jorge Perez (Dom) La Vega
91. Melvin M. Soliman (Dom) La Romana
92. Ramon Diaz (Dom) Sun Cycling
93. Martial Gene (Fra) Region Guadalupe
94. Manuel Antonides (Fra) Guadalupe
95. Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís
96. William Guzman (Dom) León Ureña (Moca) 16:04
97. Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 16:07
98. Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team 16:21
99. Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca) 17:03
100. Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja
101. Rodney Minier (Dom) Areperos 17:08
102. Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa-San Cristobal 17:15
103. Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 17:32
104. Ludwig Losy (Fra) Gillette Fusion 19:29
105. Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe
106. William Bondot (Fra) Guadalupe
107. Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion
108. Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team 19:47
109. Anders Newbury (USA) US U23 National Team
110. Robert Bush (USA) US U23 National Team 19:54
111. Deivi Valdez (Dom) Refidomsa-San Cristobal 19:59
112. Victor Rojas (Dom) Areperos 24:15
113. Emmanuel Fernandez (Fra) Guadalupe 25:23
114. Erizon Peña (Dom) Areperos 27:24
115. Antonio Quintero (USA) Sun Cycling 27:27
116. Ronald Zaldivar (Dom) Arco Iris 27:29
117. Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 27:37
118. Joel Barros (USA) Sun Cycling 32:53
119. Lismardis Reyes (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 38:31
120. Rodolfo Ivan Garcia (Mex) Mexico 38:52
121. Nathaniel Beams (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 39:44
122. Javier Cuevas (Dom) Arco Iris 44:48
123. Eric Barillet (Fra) San Pedro de Macorís 48:22
DNF Geovanny Garcia (Dom) Areperos
DNF Gregorio Alfonseca (Dom) León Ureña (Moca)
DNF Pablo Hidalgo (Ecu) Ecuador
DNF Franck Sartori (Fra) Guadalupe
DNF Miguel Cuirassier (Fra) Gillette Fusion
DNF Maxence Legrand (Fra) Gillette Fusion
DNF Francois David (Swe) 1% for the Planet
DNF Raul Diaz (USA) Sun Cycling
DNF Juan Alberto Beras (Dom) La Romana

GC after Stage 5
1. Manuel Medina (Ven) Venezuela 17:05:17
2. Marco Antonio Arriagada (Chi) Mauricio Báez 0:42
3. Carlos Ochoa (Ven) Venezuela 0:49
4. Tomas Gil (Ven) Venezuela 0:53
5. Miguel Ubeto (Ven) Venezuela 1:50
6. Augusto Sanchez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 1:51
7. Pedro Gutierrez (Ven) Venezuela 2:05
8. Freddy Piamonte (Col) EPM-UNE
9. Rafael Infantino (Col) EPM-UNE 2:18
10. Nelson Ismael Sanchez (Dom) La Vega
11. Rob Squire (USA) US U23 National Team 2:39
12. Miras Bederbekov (Kaz) Odo-Astana 2:54
13. Juan Pablo Suarez (Col) EPM-UNE 3:14
14. Edward Oritiz (Col) EPM-UNE 3:16
15. Ilya Davidenok (Kaz) Odo-Astana 3:19
16. Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan 4:00
17. Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan 4:13
18. Rafael German (Dom) Mauricio Báez 4:14
19. Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador 4:19
20. Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador 4:22
21. Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan 4:24
22. Jaime Castañeda (Col) EPM-UNE 4:35
23. Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan 4:37
24. Francisco Colorado (Col) EPM-UNE
25. Braulio De Jesus (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo
26. Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan 4:42
27. Maxat Ayazbaev (Kaz) Odo-Astana 5:07
28. Maint Berkenbosch (Ned) Global Cycling Team 5:10
29. Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador 5:13
30. Luis Pilido (Mex) Mexico
31. Juan Felix Salvador (Dom) Aro & Pedal/Inteja 5:33
32. Antoine Duchesne (Can) 1% for the Planet 5:57
33. Nikita Umerbekov (Kaz) Odo-Astana
34. Nils Penton (Swe) 1% for the Planet 6:08
35. Jordalis Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) 6:23
36. Karl Legrand (Fra) Gillette Fusion 6:28
37. Tynys Akanov (Kaz) Odo-Astana 9:14
38. Deivy Capellan (Dom) Refidomsa-San Cristobal 9:52
39. Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Odo-Astana 9:58
40. Cristian Medina (Mex) Mexico 10:20
41. Ismael Collado (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 10:29
42. Ivan Tsissaruk (Kaz) Kazakhstan
43. Efren Ortega (Pur) Sun Cycling 12:42
44. Marcos Miguel Delgado (Dom) La Vega 13:36
45. Adderlyn Cruz (Dom) Mauricio Báez 14:09
46. Harman Van Der Sanden (Ned) Global Cycling Team 14:18
47. Jose Frank Rodriguez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 15:16
48. Wade Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 15:19
49. Ramon Checo (Dom) Mauricio Báez 15:34
50. Pedro Nelson Torrez (Col) La Vega
51. Cesar Vaquera (Mex) Mexico 15:36
52. Norlandy Tavera (Dom) Mauricio Báez 16:01
53. Peter Woestenberg (Ned) Global Cycling Team 16:19
54. Lawrence Werbasse (USA) US U23 National Team
55. Stefan Rothe (Ger) Park Place Dealerships Cycling Team 17:12
56. Miguel Babilonia (Pur) Areperos 18:15
57. Jean-Michel Lachance (Can) 1% for the Planet 18:28
58. Charlie Hernandez (Dom) León Ureña (Moca) 18:31
59. Mickael Clarico (Fra) Region Guadalupe 211
60. Geert Dijkshoom (Ned) Global Cycling Team 239
61. Eriberto Peña (Dom) San Pedro de Macorís 21:08
62. Euris Vidal (Dom) Mauricio Báez 21:20
63. Earmon Franck (USA) US U23 National Team 21:23
64. Maxwell Durschi (USA) US U23 National Team 21:28
65. Manuel Sanchez (Dom) Refidomsa-San Cristobal 21:31
66. Joel Capellan (Dom) Arco Iris
67. Martijn Knol (Ned) Global Cycling Team 21:36
68. Robert Bush (USA) US U23 National Team 22:14
69. Naud Pierrick (Can) Arco Iris 22:40
70. Duban Agudelo (Col) Aro & Pedal/Inteja 23:35
71. Hiram Perez (Mex) Mexico 24:23
72. Anthony Rodriguez (Dom) León Ureña (Moca) 25:07
73. Jorge Luis Martinez (Dom) La Vega 25:50
74. Edwin Nicolson (Fra) Gillette Fusion 25:57
75. Kevyn Pujols (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 26:13
76. William Bondot (Fra) Guadalupe 26:14
77. Diego Yepez (Mex) Mexico 27:59
78. Wilmi Gil (Dom) Aro & Pedal/Inteja 28:16
79. Rolf M. Vieten (Ger) San Pedro de Macorís
80. Martial Gene (Fra) Region Guadalupe 29:01
81. Tim Nederlof (Ned) Global Cycling Team 356
82. Julien Fillion (Can) 1% for the Planet 31:46
83. Gil Cordoves (Ven) Venezuela 32:00
84. Juan Jose Rodriguez (Dom) La Vega 33:49
85. Manuel Antonides (Fra) Guadalupe 34:11
86. Anders Newbury (USA) US U23 National Team 35:10
87. Robinson Santos (Dom) Areperos 36:12
88. Manuel Felix Guerrero (Dom) La Romana 36:31
89. Frederic Theobald (Fra) Region Guadalupe 36:48
90. Wilbin Felix (Dom) Refidomsa-San Cristobal 37:49
91. Manuel Peña (Dom) Arco Iris 37:55
92. Ludwig Losy (Fra) Gillette Fusion 38:03
93. Kolt Bates (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 38:04
94. Antonio Quintero (USA) Sun Cycling 38:24
95. Erik Kullgren (Swe) 1% for the Planet 40:17
96. Wes Wolfenbarger (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 40:44
97. Ramon Diaz (Dom) Sun Cycling 41:29
98. Jonathan Reynoso (Dom) Refidomsa-San Cristobal 41:42
99. Gustavo Ernesto Payano (Dom) San Pedro de Macorís 41:49
100. Rodney Minier (Dom) Areperos 41:52
101. Luis Calipsa (Ecu) Ecuador 44:10
102. Jean Carlos Gonzalez (Dom) San Pedro de Macorís 45:38
103. Carlos Lorenzo (Dom) Refidomsa-San Cristobal 45:45
104. William Guzman (Dom) León Ureña (Moca) 47:59
105. Kerane Barolin (Fra) Gillette Fusion 48:41
106. Robert Perez (Dom) Aro & Pedal/Inteja 50:42
107. Rodolfo Ivan Garcia (Mex) Mexico 53:48
108. Erizon Peña (Dom) Areperos 56:07
109. Franklin Bencosme (Dom) León Ureña (Moca) 56:51
110. Alejandro Guzman (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 57:41
111. Julio C. Peralta (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 1:00:47
112. Ronald Zaldivar (Dom) Arco Iris 1:01:38
113. Melvin M. Soliman (Dom) La Romana 1:01:43
114. Zach Bergh (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 1:01:48
115. Jorge Perez (Dom) La Vega 1:11:00
116. Victor Rojas (Dom) Areperos 1:11:22
117. Emmanuel Fernandez (Fra) Guadalupe 1:18:59
118. Deivi Valdez (Dom) Refidomsa-San Cristobal 1:248
119. Nathaniel Beams (USA) Park Place Dealerships Cycling Team 1:22:56
120. Joel Barros (USA) Sun Cycling 1:29:20
121. Lismardis Reyes (Dom) Ferreteria Ochoa-Bici Mundo 1:357
122. Eric Barillet (Fra) San Pedro de Macorís 1:40:04
123. Javier Cuevas (Dom) Arco Iris 1:46:50





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.