Featured Stories

Recent Videos

Vuelta Ciclista del Uruguay – Stage 9 Full Results – Boily 8th

by pedalmag.com

April 12, 2009 (San Jose, Uruguay) – Eric Boily (Can) Planet Energy placed 8th on the penultimate 168km Stage 9 from Carmelo to San Jose won by Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía as the Vuelta Ciclista del Uruguay finishes on Sunday as Scott Zwizansky (USA) Kelly Benefits Strategies remains in the leader’s jersey.

Results

1. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 3:22:45
2. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo
3. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
4. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
5. Oscar Grau (Spa) Cosaor – Costa De Azahar
6. Emile Abraham (USA) Aerocat / Latino Cycling Team
7. Alien Garcia (Cub) Cuba
8. Eric Boily (Can) Planet Energy
9. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
10. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores
11. Ramos Kleber (Bra) Brazil
12. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo
13. Magno Do Prado (Bra) Brazil
14. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
15. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
16. Luis Sepúlveda (Chi) Chile
17. Jake Keough (USA) Kelly Benefits Strategies
18. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team
19. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
20. Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies
21. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling
22. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
23. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
24. Luis A. Mejia (Col) Orbea Am̩rica РColombia
25. Raphael H. Mancini (Bra) Brazil
26. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América – Colombia
27. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
28. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis
29. Mark Batty (Can) Planet Energy
30. Mario Desarraga (Spa) Cosaor – Costa De Azahar
31. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
32. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
33. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis
34. Raul Granjel (Cub) Cuba
35. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
36. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling
37. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
38. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
39. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
40. Carles Herrero (Spa) Cosaor – Costa De Azahar
41. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
42. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
43. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor – Costa De Azahar
44. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
45. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis
46. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
47. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
48. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
49. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat / Latino Cycling Team
50. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
51. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
52. Adrian Sart (Spa) Cosaor – Costa De Azahar
53. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
54. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo
55. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis
56. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
57. Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cycles Club
58. Scott Zwizansky (USA) Kelly Benefits Strategies
59. Reid Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies
60. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo
61. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
62. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo
63. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
64. Pedro Palma (Chi) Chile
65. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
66. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida 3:11
67. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida
68. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 3:12
69. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo
70. Yennier Lopez (Cub) Cuba 3:24
71. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team 3:25
72. Felix Castro (Col) Orbea Am̩rica РColombia 3:51
73. Flavio Cardoso (Bra) Brazil 4:04
74. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 4:38
75. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club
76. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil
77. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
78. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida 5:26
79. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea Am̩rica РColombia 5:34
80. Armando Cárdenas (Col) Orbea América – Colombia
81. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis
82. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 5:36
83. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 5:43
84. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 5:45
85. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
86. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
87. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling 5:05
88. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
89. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo
90. Keir Plaice (Can) Planet Energy
91. Oscar Valencia (Chi) Chile
92. Diego Garavito (USA) Aerocat / Latino Cycling Team
93. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida 5:56
94. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
95. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo
96. Luis Ernesto Aquino (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 12:19
97. Patricio Almonacid (Chi) Chile 12:22
98. Charly Vives (Can) Planet Energy
99. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
100. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 12:27
101. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
102. Vicente Perales (Spa) Cosaor – Costa De Azahar
103. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 14:03
104. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida 14:31
105. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado
106. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
107. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo
108. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
109. Andrew Hunt (Can) Planet Energy
110. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon
111. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
112. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
113. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 14:38
114. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
115. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil

GC after Stage 9

1. Scott Zwizansky (USA) Kelly Benefits Strategies 31:49:20
2. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 0:59
3. Magno Do Prado (Bra) Brazil 1:24
4. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 1:26
5. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 1:31
6. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo 2:27
7. Luis Sepúlveda (Chi) Chile 2:38
8. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
9. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 2:46
10. Reid Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 2:05
11. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team 3:01
12. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo 3:14
13. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América – Colombia 3:29
14. Arnold Alcolea (Cub) Cuba 3:33
15. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo 4:32
16. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis 4:36
17. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 4:45
18. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 4:47
19. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 5:31
20. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 6:26
21. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling 6:39
22. Alien Garcia (Cub) Cuba 6:56
23. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 7:08
24. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 7:11
25. Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cycles Club 7:21
26. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat / Latino Cycling Team 8:01
27. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 8:01
28. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo 8:39
29. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 8:47
30. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 9:01
31. Carles Herrero (Spa) Cosaor – Costa De Azahar 9:13
32. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 9:16
33. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 9:42
34. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 10:23
35. Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 10:28
36. Flavio Cardoso (Bra) Brazil 10:44
37. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 11:15
38. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis 11:31
39. Yennier Lopez (Cub) Cuba 11:04
40. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo 11:44
41. Raul Granjel (Cub) Cuba 12:02
42. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 12:05
43. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
44. Oscar Grau (Spa) Cosaor – Costa De Azahar 13:08
45. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 13:11
46. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil 13:16
47. Jake Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 13:29
48. Lizardo Benitez (Cub) Cuba 13:38
49. Mario Desarraga (Spa) Cosaor – Costa De Azahar 14:01
50. Raphael H. Mancini (Bra) Brazil 14:14
51. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team 15:05
52. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club 15:28
53. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil 15:34
54. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 15:37
55. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 15:04
56. Mark Batty (Can) Planet Energy 15:58
57. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 16:19

58. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida 16:23
59. Emile Abraham (USA) Aerocat / Latino Cycling Team 16:44
60. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 16:58
61. Pedro Palma (Chi) Chile 17:05
62. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 17:07
63. Adrian Sart (Spa) Cosaor – Costa De Azahar 17:22
64. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg 18:02
65. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor – Costa De Azahar 18:23
66. Ramos Kleber (Bra) Brazil 18:25
67. Felix Castro (Col) Orbea Am̩rica РColombia 19:16
68. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling 19:22
69. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 19:43
70. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida 20:04
71. Eric Boily (Can) Planet Energy 21:04
72. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo 22:06
73. Luis A. Mejia (Col) Orbea Am̩rica РColombia
74. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 22:44
75. Armando Cárdenas (Col) Orbea América – Colombia 23:21
76. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea Am̩rica РColombia 24:07
77. Adonis Cardoso (Cub) Cuba 24:26
78. Luis Ernesto Aquino (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 24:03
79. Oscar Valencia (Chi) Chile 25:33
80. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 26:27
81. Vicente Perales (Spa) Cosaor – Costa De Azahar 27:08
82. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 30:14
83. Diego Garavito (USA) Aerocat / Latino Cycling Team 32:08
84. Andrew Hunt (Can) Planet Energy 33:17
85. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis 34:44
86. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo 38:04
87. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 38:48
88. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 38:54
89. Keir Plaice (Can) Planet Energy 39:09
90. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 39:45
91. Patricio Almonacid (Chi) Chile 39:46
92. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 42:01
93. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling 43:58
94. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 44:39
95. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 45:25
96. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 46:05
97. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 48:41
98. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo 50:58
99. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida 51:00
100. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis 51:53
101. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 52:44
102. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida 54:33
103. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores 56:15
104. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida 1:00:23
105. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis 1:04:15
106. Charly Vives (Can) Planet Energy 1:04:28
107. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 1:06:57
108. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 1:21:21
109. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 1:24:58
110. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 1:26:33
111. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 1:29:42
112. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:45:04
113. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:47:01
114. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:47:15
115. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:50:38






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.