Featured Stories

Vuelta Ciclista del Uruguay – Stage 8 Full Results – Zwizanski in Yellow

by pedalmag.com

April 11, 2009 (Carmelo, Uruguay) – Scott Zwizansky (USA) Kelly Benefits Strategies is now the race leader with a one minute lead as KBS continues to dominate. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo won Stage 8 from Mercedes to Carmelo, 159.4km with Arnold Alcolea (Cub) Cuba in second and Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía in 3rd. Eric Boily (Can) Planet Energy lead the charge for Canada in 26th.

Results

1. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo 3:34:13 (44.646 km/h)
2. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
3. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 0:02
4. Magno Do Prado (Bra) Brazil 0:03
5. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo 0:06
6. Oscar Grau (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
7. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
8. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
9. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil
10. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
11. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team
12. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
13. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo
14. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis
15. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida
16. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
17. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
18. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
19. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
20. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling
21. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
22. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América-Colombia
23. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
24. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo
25. Luis Sepúlveda (Chi) Chile
26. Eric Boily (Can) Planet Energy
27. Scott Zwizansky (USA) Kelly Benefits Strategies
28. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
29. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo
30. Yennier Lopez (Cub) Cuba
31. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 0:15
32. Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cycles Club 0:19
33. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 2:43
34. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores
35. Emile Abraham (USA) Aerocat / Latino Cycling Team 3:32
36. Armando Cárdenas (Col) Orbea América-Colombia
37. Raphael H. Mancini (Bra) Brazil
38. Adrian Sart (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
39. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida
40. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
41. Reid Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies
42. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis
43. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida
44. Jake Keough (USA) Kelly Benefits Strategies
45. Mario Desarraga (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
46. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
47. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
48. Flavio Cardoso (Bra) Brazil
49. Carles Herrero (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
50. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
51. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
52. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
53. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
54. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
55. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
56. Vicente Perales (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
57. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
58. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo
59. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis
60. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
61. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
62. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club
63. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
64. Ramos Kleber (Bra) Brazil
65. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo
66. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
67. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis
68. Luis A. Mejia (Col) Orbea América-Colombia
69. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
70. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
71. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo
72. Alien Garcia (Cub) Cuba
73. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
74. Pedro Palma (Chi) Chile
75. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
76. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
77. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
78. Charly Vives (Can) Planet Energy
79. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat / Latino Cycling Team
80. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
81. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
82. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling
83. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
84. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis
85. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling
86. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team
87. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
88. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil
89. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
90. Raul Granjel (Cub) Cuba
91. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 3:45
92. Oscar Valencia (Chi) Chile 3:51
93. Felix Castro (Col) Orbea América-Colombia 3:32
94. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 7:21
95. Gonzalo Miranda (Chi) Chile 7:44
96. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
97. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
98. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
99. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
100. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
101. Andrew Hunt (Can) Planet Energy
102. Keir Plaice (Can) Planet Energy

103. Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies
104. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies
105. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida
106. Mark Batty (Can) Planet Energy
107. Patricio Almonacid (Chi) Chile
108. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
109. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América-Colombia
110. Diego Garavito (USA) Aerocat / Latino Cycling Team
111. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida
112. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 14:24
113. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 18:49
114. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon
115. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado

GC after Stage 8

1. Scott Zwizansky (USA) Kelly Benefits Strategies 28:26:35
2. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 0:59
3. Magno Do Prado (Bra) Brazil 1:24
4. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 1:31
5. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 1:36
6. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo 2:27
7. Luis Sepúlveda (Chi) Chile 2:38
8. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
9. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 2:46
10. Reid Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 2:05
11. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team 3:01
12. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo 3:16
13. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América-Colombia 3:29
14. Arnold Alcolea (Cub) Cuba 3:33
15. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo 4:32
16. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis 4:36
17. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 4:45
18. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 4:47
19. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 5:31
20. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 6:26
21. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling 6:39
22. Flavio Cardoso (Bra) Brazil 6:04
23. Alien Garcia (Cub) Cuba 6:56
24. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 7:08
25. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 7:11
26. Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cycles Club 7:21
27. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat / Latino Cycling Team 8:01
28. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 8:01
29. Yennier Lopez (Cub) Cuba 8:16
30. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo 8:32
31. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo 8:42
32. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 8:47
33. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 9:01
34. Carles Herrero (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 9:13
35. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 9:16
36. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 9:42
37. Adonis Cardoso (Cub) Cuba 9:55
38. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 10:23
39. Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 10:28
40. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club 10:05
41. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil 10:56
42. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 11:17
43. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis 11:31
44. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team 11:04
45. Raul Granjel (Cub) Cuba 12:02
46. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
47. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg 12:03
48. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 12:05
49. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 12:54
50. Oscar Grau (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 13:08
51. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 13:11
52. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida 13:12
53. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil 13:16
54. Jake Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 13:29
55. Lizardo Benitez (Cub) Cuba 13:38
56. Mario Desarraga (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 14:01
57. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida 14:08
58. Raphael H. Mancini (Bra) Brazil 14:14
59. Vicente Perales (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 14:41
60. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 15:05
61. Felix Castro (Col) Orbea América-Colombia 15:25
62. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 15:37
63. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 15:04
64. Mark Batty (Can) Planet Energy 15:58

65. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo 16:16
66. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 16:19
67. Emile Abraham (USA) Aerocat / Latino Cycling Team 16:44
68. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 17:07
69. Pedro Palma (Chi) Chile
70. Adrian Sart (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 17:22
71. Armando Cárdenas (Col) Orbea América-Colombia 17:47
72. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 18:23
73. Ramos Kleber (Bra) Brazil 18:25
74. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América-Colombia 18:33
75. Andrew Hunt (Can) Planet Energy 18:46
76. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling 19:22
77. Gonzalo Miranda (Chi) Chile 19:29
78. Oscar Valencia (Chi) Chile 19:43
79. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 20:51
80. Eric Boily (Can) Planet Energy 21:04
81. Luis A. Mejia (Col) Orbea América-Colombia 22:06
82. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 22:44
83. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 24:23
84. Diego Garavito (USA) Aerocat / Latino Cycling Team 26:18
85. Patricio Almonacid (Chi) Chile 27:24
86. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 30:14
87. Keir Plaice (Can) Planet Energy 33:19
88. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 33:43
89. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis 34:44
90. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 35:36
91. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 36:25
92. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling 38:08
93. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo 38:04
94. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 38:56
95. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 39:04
96. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 39:45
97. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 40:17
98. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 42:56
99. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida 45:34
100. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida 45:52
101. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo 51:04
102. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida 51:22
103. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis 51:53
104. Charly Vives (Can) Planet Energy 52:06
105. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 52:26
106. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores 56:15
107. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis 58:44
108. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 1:08:54
109. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 1:10:28
110. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 1:12:02
111. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 1:15:04
112. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:30:33
113. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:31:50
114. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:32:44
115. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:36:00







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.