Featured Stories

Recent Videos

Vuelta Ciclista del Uruguay – Stage 6 Full Results – Soto in Control

by pedalmag.com

April 9, 2009 (Mercedes, Uruguay) – The host country’s Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo won the 170.5km Stage 6 from Constacia to Mercedes of the Vuelta Ciclista del Uruguay yesterday. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía, also of Uruguay, is leading the GC after six stages. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy was the top scorer for Canada on the stage, placing 26th. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies is the top ranked Canuck in the GC, in 34th.

Results

1. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo 4:08:25
2. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
3. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
4. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
5. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
6. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team
7. Magno Do Prado (Bra) Brazil
8. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
9. Oscar Grau (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 0:35
10. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil
11. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis
12. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
13. Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies
14. Ramos Kleber (Bra) Brazil
15. Oscar Valencia (Chi) Chile
16. Emile Abraham (USA) Aerocat/Latino Cycling Team
17. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
18. Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
19. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
20. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
21. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
22. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo
23. Raphael H. Mancini (Bra) Brazil
24. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
25. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
26. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
27. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
28. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
29. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
30. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
31. Vicente Perales (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
32. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo
33. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo
34. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
35. Charly Vives (Can) Planet Energy
36. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
37. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo
38. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
39. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida
40. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo
41. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
42. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis
43. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo
44. Luis Sepúlveda (Chi) Chile
45. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América-Colombia
46. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
47. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
48. Luis A. Mejia (Col) Orbea América-Colombia
49. Armando Cárdenas (Col) Orbea América-Colombia
50. Sebastián Corujo (Uru) San Antonio De Florida
51. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
52. Felix Castro (Col) Orbea América-Colombia
53. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
54. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
55. Andrew Hunt (Can) Planet Energy
56. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
57. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling
58. Mario Desarraga (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
59. Alien Garcia (Cub) Cuba
60. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
61. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
62. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
63. Luis Ernesto Aquino (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
64. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis
65. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
66. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
67. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling
68. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
69. Flavio Cardoso (Bra) Brazil
70. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
71. Mark Batty (Can) Planet Energy
72. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo
73. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil
74. Adrian Sart (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
75. Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cycles Club
76. Oscar E. Dominguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
77. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida
78. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
79. Javier Lindner (Arg) Acme Cycling
80. Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
81. Eric Boily (Can) Planet Energy
82. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat/Latino Cycling Team
83. Diego Garavito (USA) Aerocat/Latino Cycling Team
84. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores
85. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club
86. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida
87. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo
88. Yennier Lopez (Cub) Cuba
89. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
90. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
91. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida
92. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
93. Héctor Morales (Uru) Avenida Artigas De Guichon
94. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
95. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
96. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
97. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
98. Raul Granjel (Cub) Cuba
99. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies
100. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida
101. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América-Colombia
102. Marcelo Moser (Bra) Avaí De Florianopolis
103. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis
104. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team
105. Gonzalo Miranda (Chi) Chile
106. Patricio Almonacid (Chi) Chile
107. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling
108. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado
109. Pedro Palma (Chi) Chile
110. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon
111. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
112. Carles Herrero (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 0:50
113. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis
114. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
115. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 0:57
116. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 1:08
117. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefit Strategies 1:16
118. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 3:23
119. Alejandro Rodriguez (Uru) Avenida Artigas De Guichon 5:50
120. Franco Lopardo (Arg) Acme Cycling
121. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 11:24
122. Antonio Luque (Uru) Arco Iris De Montevideo 11:27
123. Keir Plaice (Can) Planet Energy 12:09
124. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 12:53
125. Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
126. Diego Vera (Chi) Chile
127. Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 14:14
128. Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
129. Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 14:34

GC after Stage 6

1. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 24:00:02
2. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 0:10
3. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 0:25
4. Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies 0:33
5. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 0:38
6. Alien Garcia (Cub) Cuba 0:45
7. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América-Colombia 0:55
8. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo 1:00
9. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 1:02
10. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 1:03
11. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil 1:04
12. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat/Latino Cycling Team 1:10
13. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo 1:44
14. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 1:55
15. Magno Do Prado (Bra) Brazil 1:57
16. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo 2:26
17. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 2:43
18. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 2:46
19. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team 2:47
20. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 2:48
21. Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 2:58
22. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 3:00
23. Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies 3:02
24. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 3:04
25. Arnold Alcolea (Cub) Cuba 3:05
26. Lizardo Benitez (Cub) Cuba 3:07
27. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
28. Raul Granjel (Cub) Cuba 3:08
29. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo 3:09
30. Raphael H. Mancini (Bra) Brazil 3:12
31. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
32. Oscar E. Dominguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
33. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
34. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies 3:14
35. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida 3:16
36. Luis Sepúlveda (Chi) Chile 3:18
37. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
38. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club 3:21
39. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 3:23
40. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
41. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
42. Felix Castro (Col) Orbea América-Colombia
43. Héctor Morales (Uru) Avenida Artigas De Guichon
44. Vicente Perales (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
45. Mario Desarraga (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
46. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
47. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil 3:24
48. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
49. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 3:28
50. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
51. Oscar Grau (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 3:31
52. Armando Cárdenas (Col) Orbea América-Colombia 3:32
53. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo
54. Adrian Sart (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
55. Mark Batty (Can) Planet Energy 3:36
56. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 3:37
57. Gonzalo Miranda (Chi) Chile 3:40
58. Flavio Cardoso (Bra) Brazil 3:43
59. Carles Herrero (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
60. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis 3:46
61. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling 3:47
62. Ramos Kleber (Bra) Brazil 3:52
63. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida 3:56
64. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 4:01
65. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América-Colombia
66. Luis Ernesto Aquino (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 4:05
67. Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cycles Club 4:13
68. Yennier Lopez (Cub) Cuba 4:18
69. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 4:22
70. Pedro Palma (Chi) Chile 4:27
71. Emile Abraham (USA) Aerocat/Latino Cycling Team 4:28
72. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 4:49
73. Oscar Valencia (Chi) Chile 5:05
74. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 5:10
75. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis 5:22
76. Diego Garavito (USA) Aerocat/Latino Cycling Team 6:34
77. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:53
78. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team 7:09
79. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 7:10
80. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 7:28
81. Andrew Hunt (Can) Planet Energy 7:34
82. Patricio Almonacid (Chi) Chile 7:45
83. Luis A. Mejia (Col) Orbea América-Colombia 8:03
84. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo 8:14
85. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 10:47
86. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
87. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling 12:04
88. Eric Boily (Can) Planet Energy 16:27
89. Keir Plaice (Can) Planet Energy 16:33

90. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 24:50
91. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 25:04
92. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 25:09
93. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis 25:38
94. Maxi Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 26:03
95. Marcelo Moser (Bra) Avaí De Florianopolis 27:23
96. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 27:27
97. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
98. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
99. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 27:28
100. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo 27:47
101. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida 27:51
102. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida 27:58
103. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling 28:15
104. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefit Strategies 29:23
105. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 33:47
106. Javier Lindner (Arg) Acme Cycling 42:35
107. Charly Vives (Can) Planet Energy 42:38
108. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis 42:44
109. Sebastián Corujo (Uru) San Antonio De Florida 42:56
110. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida 43:12
111. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis 45:18
112. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo 46:48
113. Franco Lopardo (Arg) Acme Cycling 46:54
114. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 47:00
115. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores 47:22
116. Diego Vera (Chi) Chile 47:46
117. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 56:49
118. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 58:45
119. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 58:55
120. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:03:11
121. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:04:59
122. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:08:11
123. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:14:17
124. Alejandro Rodriguez (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:24:26
125. Antonio Luque (Uru) Arco Iris De Montevideo 1:25:21
126. Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:27:19
127. Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:33:00
128. Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 1:41:50
129. Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 1:47:08





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.