Featured Stories

Vuelta Ciclista del Uruguay – Stage 5 Full Results – Doti Wins

by pedalmag.com

April 7, 2009 (Salto, Uruguay) – Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat / Latino Cycling Team won Tuesday’s Stage 5 from Young to Salto, 173.5km with Planet Energy’s Andrew Hunt leading the Canucks in 54th. Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies in 34th today is still leading overall.

Results

1. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team 3:49:56 (45.274 km/h)
2. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
3. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
4. Lizardo Benitez (Cub) Cuba
5. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis
6. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo
7. Luis Ernesto Aquino (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
8. Magno Do Prado (Bra) Brazil 0:04
9. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat/Latino Cycling Team 0:05
10. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo 0:13
11. Gonzalo Miranda (Chi) Chile
12. Oscar Grau (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
13. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo
14. Armando Cárdenas (Col) Orbea América-Colombia
15. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
16. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
17. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
18. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
19. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
20. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
21. Raphael H: Mancini (Bra) Brazil
22. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
23. Emile Abraham (USA) Aerocat/Latino Cycling Team
24. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
25. Ramos Kleber (Bra) Brazil
26. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil
27. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
28. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
29. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
30. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
31. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
32. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis
33. Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies
34. Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
35. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
36. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo
37. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América-Colombia
38. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
39. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
40. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
41. Arnold Alcolea (Cub) Cuba
42. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
43. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo
44. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
45. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club
46. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
47. Flavio Cardoso (Bra) Brazil
48. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
49. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
50. Alien Garcia (Cub) Cuba
51. Felix Castro (Col) Orbea América-Colombia
52. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
53. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
54. Andrew Hunt (Can) Planet Energy
55. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
56. Charly Vives (Can) Planet Energy

57. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling
58. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores
59. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis
60. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida
61. Luis A. Mejia (Col) Orbea América-Colombia
62. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
63. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
64. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo
65. Oscar Valencia (Chi) Chile
66. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
67. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo
68. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
69. Oscar E. Dominguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
70. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida
71. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis
72. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil
73. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
74. Sebastián Corujo (Uru) San Antonio De Florida
75. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
76. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida
77. Christian M: Larrama (Uru) Dolores Cycles Club
78. Mark Batty (Can) Planet Energy
79. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo
80. Pedro Palma (Chi) Chile
81. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
82. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo
83. Raul Granjel (Cub) Cuba
84. Luis Sepúlveda (Chi) Chile
85. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida
86. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
87. Héctor Morales (Uru) Avenida Artigas De Guichon
88. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling
89. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
90. Yennier Lopez (Cub) Cuba
91. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
92. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
93. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo
94. Vicente Perales (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
95. Javier Lindner (Arg) Acme Cycling
96. Eric Boily (Can) Planet Energy
97. Keir Plaice (Can) Planet Energy

98. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies
99. Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
100. Marcelo Moser (Bra) Avaí De Florianopolis
101. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América-Colombia
102. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
103. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team
104. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida
105. Patricio Almonacid (Chi) Chile
106. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis
107. Diego Garavito (USA) Aerocat/Latino Cycling Team
108. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
109. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
110. Mario Desarraga (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
111. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira)
112. Adrian Sart (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
113. Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto
114. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado
115. Diego Vera (Chi) Chile
116. Carles Herrero (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
117. Franco Lopardo (Arg) Acme Cycling
118. Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo
119. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 0:35
120. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 0:37
121. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
122. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon
123. Alejandro Rodriguez (Uru) Avenida Artigas De Guichon 0:41
124. Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 0:45
125. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo
126. Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
127. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefit Strategies 0:55
128. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling 1:01
129. Antonio Luque (Uru) Arco Iris De Montevideo 1:16
130. Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:42

GC after Stage 5

1. Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies 19:51:35
2. Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 0:08
3. José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
4. Alien Garcia (Cub) Cuba 0:12
5. Ricardo Guedez (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 0:16
6. Miguel A. Díaz (Col) Orbea América-Colombia 0:22
7. Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 0:27
8. Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa De Montevideo
9. Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 0:29
10. Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 0:30
11. Daniel C. Soeiro (Bra) Brazil 0:31
12. Emilio Asconeguy (Uru) Aerocat/Latino Cycling Team 0:37
13. Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa De Montevideo 1:56
14. Federico Pagani (Arg) Villa Teresa De Montevideo
15. Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 1:57
16. Magno Do Prado (Bra) Brazil 1:59
17. Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 2:10
18. Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil De Flores 2:13
19. Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 2:25
20. Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies 2:29
21. Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno
22. Hernán Cline (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía 2:31
23. Arnold Alcolea (Cub) Cuba 2:32
24. Lizardo Benitez (Cub) Cuba 2:34
25. Raul Granjel (Cub) Cuba 2:35
26. Agustín Margalef (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
27. Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa De Montevideo 2:36
28. Raphael H: Mancini (Bra) Brazil 2:39
29. Oscar E. Dominguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres
30. Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
31. Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojas De Santa Lucía
32. Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies 2:41
33. Luis Miguel Lema (Uru) San Antonio De Florida 2:43
34. Luis Sepúlveda (Chi) Chile 2:45
35. Guillermo Ferrer (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
36. Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cycles Club 2:48
37. Carlos Calcerrada (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 2:50
38. Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
39. Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
40. Felix Castro (Col) Orbea América-Colombia
41. Héctor Morales (Uru) Avenida Artigas De Guichon
42. Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cycles Club
43. Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
44. Mario Desarraga (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
45. Vicente Perales (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
46. Roberto Pinheiro (Bra) Brazil 2:51
47. Juan Pablo Doti (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team
48. Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 2:52
49. Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cycles Club 2:55
50. Adonis Cardoso (Cub) Cuba
51. Carles Herrero (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
52. Oscar Grau (Spa) Cosaor-Costa De Azahar 2:58
53. Armando Cárdenas (Col) Orbea América-Colombia 2:59
54. Federico Perfecto (Uru) Amanecer De Montevideo
55. Adrian Sart (Spa) Cosaor-Costa De Azahar
56. Mark Batty (Can) Planet Energy 3:03
57. Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 3:04
58. Gonzalo Miranda (Chi) Chile 3:07
59. Flavio Cardoso (Bra) Brazil 3:10
60. Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí De Florianopolis 3:13
61. Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling 3:14
62. Ramos Kleber (Bra) Brazil 3:19
63. Leandro Ferraz (Uru) San Antonio De Florida 3:23
64. Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 3:28
65. Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América-Colombia
66. Luis Ernesto Aquino (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 3:32
67. Christian M: Larrama (Uru) Dolores Cycles Club 3:40
68. Yennier Lopez (Cub) Cuba 3:45
69. Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 3:49
70. Pedro Palma (Chi) Chile 3:54
71. Emile Abraham (USA) Aerocat/Latino Cycling Team 3:55
72. Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 4:16
73. Keir Plaice (Can) Planet Energy 4:26
74. Oscar Valencia (Chi) Chile 4:32
75. Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo 4:37
76. Ramiro Cabrera (Uru) Avaí De Florianopolis 4:49
77. Diego Garavito (USA) Aerocat/Latino Cycling Team 6:01
78. Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:20
79. Adolfo Trabocchi (Arg) Aerocat/Latino Cycling Team 6:36
80. Andrew Hunt (Can) Planet Energy
81. Nelson J. Rodriguez (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 6:37
82. Wilder S. Miraballes (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 6:55
83. Patricio Almonacid (Chi) Chile 7:12
84. Luis A. Mejia (Col) Orbea América-Colombia 7:30
85. Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer De Montevideo 7:41
86. Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 10:14
87. Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur De Montevideo
88. Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling 11:31
89. Eric Boily (Can) Planet Energy 15:54
90. Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 24:17
91. Nemesio García (Uru) C.C. Fénix De Montevideo 24:31
92. Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter De Durazno 24:36
93. Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí De Florianopolis 24:50
94. Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 25:30
95. Marcelo Moser (Bra) Avaí De Florianopolis 26:50
96. Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 26:54
97. Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
98. William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil De Flores
99. Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 26:55
100. Ignacio Olivera (Uru) Amanecer De Montevideo 27:14
101. Diego Martinez (Uru) San Antonio De Florida 27:18
102. Emerson Corujo (Uru) San Antonio De Florida 27:25
103. Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling 27:42
104. Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefit Strategies 28:09
105. Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 32:52
106. Diego Vera (Chi) Chile 34:55
107. Franco Lopardo (Arg) Acme Cycling 41:06
108. Javier Lindner (Arg) Acme Cycling 42:02
109. Charly Vives (Can) Planet Energy 42:05
110. Jair Dos Santos (Bra) Avaí De Florianopolis 42:11
111. Sebastián Corujo (Uru) San Antonio De Florida 42:23
112. Gustavo Cozzi (Uru) San Antonio De Florida 42:39
113. Edson De Rezende (Bra) Avaí De Florianopolis 44:45
114. Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense (Nueva Palmira) 45:27
115. Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa De Montevideo 46:15
116. Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 46:27
117. Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil De Flores 46:49
118. Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 47:50
119. Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 57:49
120. Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 57:57
121. Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:01:26
122. Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:01:38
123. Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:02:38
124. Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:07:38
125. Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:12:47
126. Antonio Luque (Uru) Arco Iris De Montevideo 1:13:56
127. Alejandro Rodriguez (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:18:38
128. Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:18:48
129. Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Barrio Artigas De Treinta Y Tres 1:27:38
130. Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismos Colores De Salto 1:34:17
















































Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.