Featured Stories

Vuelta Ciclista a Cuba — Stage 9b Full Results – Lacombe Again

by pedalmag.com

February 19, 2009 (Santa Clara, Cuba) – Keven Lacombe (Can) Planet Energy is hot and made good again with another victory on Stage 9b, from Cien Fuegos to Santa Clara, 74 km. Martin Gilbert placed 4th while Cuba’s Arnold Alcolea (Sel. Cuba) is still leading overall with Francois Parisien in 2nd, Ryan Roth in 6th and Andrew Randell in 7th.

Results

1. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 1:46:13
2. Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos
3. Yuniel Alonso (Cub) Habana
4. Martin Gilbert (Can) Planet Energy
5. Marlon Proenza (Cub) Holguin
6. Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.
7. Norlan Ramos (Cub) Habana
8. Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio
9. Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos
10. Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek
11. Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo
12. Vicente Sanabria (Cub) Matanzas
13. Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela
14. Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio
15. Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela
16. Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela
17. Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.
18. Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus
19. Maikel Pujol (Cub) Holguin
20. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
21. Timo Scholz (Ger) Saxonia Team
22. Bruno Langlois (Can) Planet Energy
23. Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana
24. Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba
25. Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus
26. Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila
27. Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek
28. Osviel Vento (Cub) Habana
29. Ricardo Varela (Cub) Matanzas
30. Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila
31. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus
32. Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba
33. Yasmany Estupi㔘An (Cu) B Matanzas
34. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
35. Ryan Roth (Can) Planet Energy
36. Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek
37. Lemany Lleon (Cub) Habana
38. Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.
39. Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos
40. Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey
41. Felix Nodarse (Cub) Habana
42. Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana
43. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba
44. Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo
45. Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba
46. Abran Guerra (Cub) Guantanamo
47. Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela
48. Eliodis Gri㔘An (Cu) B C.T. Guantanamo
49. Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos
50. Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey
51. Luis M. Perez (Cub) Guantanamo
52. Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba
53. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
54. Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo
55. Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba
56. Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo
57. Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team
58. Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek
59. Yolan Marrero (Cub) Matanzas
60. Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba
61. Adelkis Martinez (Cub) Holguin
62. Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team
63. Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos
64. Maikel Gomez (Cub) Villa Clara
65. Yoandri Touset (Cub) Camagãœey
66. Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey
67. Osdel Cabellero (Cub) Holguin
68. Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara
69. Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana
70. Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos
71. Markos Lerche (Ger) Saxonia Team
72. Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey
73. Carlos Area (Cub) Ciudad Habana
74. Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba
75. Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo
76. Yadier Carbonell (Cub) Habana
77. Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba
78. Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek
79. Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team
80. Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek
81. William Franco (Cub) Guantanamo
82. Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.
83. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
84. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
85. Francois Parisien (Can) Planet Energy
86. Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus
87. Fernando Kayner (Pan) Villa Clara
88. Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
89. Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus
90. Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara
91. Yosvani Barea (Cub) Holguin
92. Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela
93. Andrew Randell (Can) Planet Energy
94. Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio
95. Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas
96. Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila
97. Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila
98. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila
99. Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila
100. Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.
101. Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.
102. Angel Tapanes (Cub) Guantanamo
103. Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela

GC after 9b

1. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba 29:07:09
2. Francois Parisien (Ca) Planet Energy 01:57
3. Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela 03:00
4. Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela 03:05
5. Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba 03:34
6. Ryan Roth (Can) Planet Energy 04:08
7. Andrew Randell (Can) Planet Energy 04:13
8. Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F. 04:13
9. Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba 04:39
10. Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba 05:44
11. Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek 05:59
12. Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela 06:23
13. Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio 07:37
14. Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek 08:54
15. Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila 08:55
16. Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F. 09:07
17. Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio 09:36
18. Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek 09:52
19. Norlan Ramos (Cub) Habana 11:13
20. Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F. 11:34
21. Vicente Sanabria (Cub) Matanzas 12:12
22. Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek 13:02
23. Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos 14:21
24. Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila 14:49
25. Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela 15:04
26. Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos 15:06
27. Eliodis Gri㔘An (Cu) B C.T. Guantanamo 15:50
28. Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus 17:46
29. Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F. 17:58
30. Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio 18:23
31. Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba 18:48
32. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus 19:27
33. Yuniel Alonso (Cub) Habana 19:37
34. Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos 19:39
35. Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek 19:45
36. Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos 19:52
37. Osdel Cabellero (Cub) Holguin 21:02
38. Osviel Vento (Cub) Habana 21:03
39. Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela 21:04
40. Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana 22:36
41. Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek 22:37
42. Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus 23:06
43. Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo 23:47
44. Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F. 23:59
45. Felix Nodarse (Cub) Habana 25:17
46. Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos 25:18
47. Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F. 25:29
48. Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo 26:15
49. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 27:12
50. Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus 27:20
51. Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team 28:00
52. Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas 28:57
53. Lemany Lleon (Cub) Habana 29:21
54. Yosvani Barea (Cub) Holguin 29:57
55. Yoandri Touset (Cub) Camagãœey 30:54
56. Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey 31:13
57. Yadier Carbonell (Cub) Habana 33:07
58. Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela 33:09
59. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana 34:00
60. Timo Scholz (Ger) Saxonia Team 35:17
61. Carlos Area (Cub) Ciudad Habana 35:22
62. Martin Gilbert (Can) Planet Energy 37:28
63. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus 37:35
64. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara 37:57
65. Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila 38:06
66. Yolan Marrero (Cub) Matanzas 38:52
67. Abran Guerra (Cub) Guantanamo 39:05
68. Ricardo Varela (Cub) Matanzas 40:23
69. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo 40:32
70. Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team 40:44
71. Maikel Pujol (Cub) Holguin 41:11
72. Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba 41:15
73. Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba 42:39
74. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila 44:11
75. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 45:00
76. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba 47:39
77. William Franco (Cub) Guantanamo 48:16
78. Marlon Proenza (Cub) Holguin 48:27
79. Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana 49:17
80. Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara 49:51
81. Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos 50:01
82. Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio 52:00
83. Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus 54:31
84. Maikel Gomez (Cub) Villa Clara 55:18
85. Yasmany Estupi㔘An (Cu) B Matanzas 56:02
86. Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo 59:11
87. Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana 01:00:55
88. Luis M. Perez (Cub) Guantanamo 01:02:02
89. Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey 01:02:46
90. Fernando Kayner (Pan) Villa Clara 01:03:22
91. Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba 01:03:27
92. Adelkis Martinez (Cub) Holguin 01:10:18
93. Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo 01:18:12
94. Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila 01:18:47
95. Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo 01:19:37
96. Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila 01:20:54
97. Markos Lerche (Ger) Saxonia Team 01:24:04
98. Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey 01:32:17
99. Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba 01:35:44
100. Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara 01:55:00
101. Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team 02:11:20
102. Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey 02:17:08
103. Angel Tapanes (Cub) Guantanamo 02:20:12





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.