Featured Stories

Recent Videos

Vuelta Ciclista a Cuba — Stage 9a Full Results – Lacombe Wins

by pedalmag.com

February 18, 2009 (Cien Fuegos, Cuba) – Canada’s Keven Lacombe (Planet Energy) has won Stage 9a, Circuito Cien Fuegos, 60 km while team mate Martin Gilbert was 5th as Team Planet Energy continues to assert itself. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba continues to lead overall with Francois Parisien (Can) in 2nd.

Results

1. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 1:29:09
2. Yuniel Alonso (Cub) Habana
3. Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.
4. Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio
5. Martin Gilbert (Can) Planet Energy
6. Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila
7. Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos
8. Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas
9. Yasmany Estupi㔘An (Cub) Matanzas
10. Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.
11. Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus
12. Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila
13. Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela
14. Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team
15. Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba
16. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba
17. Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos
18. Yosvani Barea (Cub) Holguin
19. Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey
20. Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos
21. Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo
22. Fernando Kayner (Pan) Villa Clara
23. Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba
24. Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela
25. Francois Parisien (Can) Planet Energy
26. Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos
27. Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek
28. Timo Scholz (Ger) Saxonia Team
29. Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio
30. Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.
31. Maikel Pujol (Cub) Holguin
32. Andrew Randell (Can) Planet Energy
33. Marlon Proenza (Cub) Holguin
34. Felix Nodarse (Cub) Habana
35. Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo
36. Norlan Ramos (Cub) Habana
37. Vicente Sanabria (Cub) Matanzas
38. Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.
39. Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba
40. Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek
41. Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek
42. Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.
43. Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio
44. Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba
45. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus
46. Yoandri Touset (Cub) Camagãœey
47. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
48. Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos
49. Ryan Roth (Can) Planet Energy
50. Eliodis Gri㔘An (Cub) C.T. Guantanamo
51. Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana
52. Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana
53. Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo
54. Abran Guerra (Cub) Guantanamo
55. Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela
56. Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
57. Ricardo Varela (Cub) Matanzas
58. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
59. Lemany Lleon (Cub) Habana
60. Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek
61. Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela
62. Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba
63. Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus
64. Yadier Carbonell (Cub) Habana
65. Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey
66. Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek
67. Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila
68. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
69. Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba
70. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
71. Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek
72. Adelkis Martinez (Cub) Holguin
73. Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus
74. Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos
75. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila
76. Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara
77. Osdel Cabellero (Cub) Holguin
78. Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana
79. Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba
80. Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey
81. Yolan Marrero (Cub) Matanzas
82. Angel Tapanes (Cub) Guantanamo
83. Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team
84. Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila
85. Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo
86. Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila
87. Luis M. Perez (Cub) Guantanamo
88. Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara
89. Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela
90. Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.
91. Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey
92. Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba
93. Osviel Vento (Cub) Habana
94. Maikel Gomez (Cub) Villa Clara
95. Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela
96. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 27
97. Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team 33
98. Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo
99. Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus
100. Carlos Area (Cub) Ciudad Habana
101. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus 03:52
102. William Franco (Cub) Guantanamo 04:41
103. Markos Lerche (Ger) Saxonia Team 14:11


GC after 9a

1. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba 27:07:09
2. Francois Parisien (Can) Planet Energy 01:57
3. Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela 03:00
4. Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela 03:05
5. Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba 03:34
6. Ryan Roth (Can) Planet Energy 04:08
7. Andrew Randell (Can) Planet Energy 04:13
8. Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F. 04:13
9. Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba 04:39
10. Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba 05:44
11. Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek 05:59
12. Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela 06:23
13. Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio 07:37
14. Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek 08:54
15. Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila 08:55
16. Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F. 09:07
17. Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio 09:36
18. Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek 09:52
19. Norlan Ramos (Cub) Habana 11:13
20. Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F. 11:34
21. Vicente Sanabria (Cub) Matanzas 12:12
22. Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek 13:02
23. Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos 14:21
24. Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila 14:49
25. Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela 15:04
26. Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos 15:06
27. Eliodis Gri㔘An (Cub) C.T. Guantanamo 15:50
28. Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus 17:46
29. Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F. 17:58
30. Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio 18:23
31. Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba 18:48
32. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus 19:27
33. Yuniel Alonso (Cub) Habana 19:37
34. Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos 19:39
35. Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek 19:45
36. Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos 19:52
37. Osdel Cabellero (Cub) Holguin 21:02
38. Osviel Vento (Cub) Habana 21:03
39. Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela 21:04
40. Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana 22:36
41. Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek 22:37
42. Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus 23:06
43. Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo 23:47
44. Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F. 23:59
45. Felix Nodarse (Cub) Habana 25:17
46. Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos 25:18
47. Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F. 25:29
48. Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo 26:15
49. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 27:12
50. Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus 27:20
51. Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team 28:00
52. Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas 28:57
53. Lemany Lleon (Cub) Habana 29:21
54. Yosvani Barea (Cub) Holguin 29:57
55. Yoandri Touset (Cub) Camagãœey 30:54
56. Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey 31:13
57. Yadier Carbonell (Cub) Habana 33:07
58. Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela 33:09
59. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana 34:00
60. Timo Scholz (Ger) Saxonia Team 35:17
61. Carlos Area (Cub) Ciudad Habana 35:22
62. Martin Gilbert (Can) Planet Energy 37:28
63. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus 37:35
64. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara 37:57
65. Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila 38:06
66. Yolan Marrero (Cub) Matanzas 38:52
67. Abran Guerra (Cub) Guantanamo 39:05
68. Ricardo Varela (Cub) Matanzas 40:23
69. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo 40:32
70. Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team 40:44
71. Maikel Pujol (Cub) Holguin 41:11
72. Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba 41:15
73. Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba 42:39
74. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila 44:11
75. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 45:00
76. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba 47:39
77. William Franco (Cub) Guantanamo 48:16
78. Marlon Proenza (Cub) Holguin 48:27
79. Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana 49:17
80. Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara 49:51
81. Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos 50:01
82. Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio 52:00
83. Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus 54:31
84. Maikel Gomez (Cub) Villa Clara 55:18
85. Yasmany Estupi㔘An (Cub) Matanzas 56:02
86. Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo 59:11
87. Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana 01:00:55
88. Luis M. Perez (Cub) Guantanamo 01:02:02
89. Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey 01:02:46
90. Fernando Kayner (Pan) Villa Clara 01:03:22
91. Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba 01:03:27
92. Adelkis Martinez (Cub) Holguin 01:10:18
93. Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo 01:18:12
94. Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila 01:18:47
95. Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo 01:19:37
96. Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila 01:20:54
97. Markos Lerche (Ger) Saxonia Team 01:24:04
98. Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey 01:32:17
99. Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba 01:35:44
100. Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara 01:55:00
101. Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team 02:11:20
102. Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey 02:17:08
103. Angel Tapanes (Cub) Guantanamo 02:20:12





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.