Featured Stories

Recent Videos

Vuelta Ciclista a Cuba — Stage 8 Full Results — Parisien 9th, Alcolea in Yellow

by pedalmag.com

February 17, 2009 (Topes De Collantes, Cuba) – Canada’s François Parisien (Planet Energy) is now in second overall following his 9th place finish on Tuesday at the 89 km Stage 8 from S.Spiritus to Topes De Collantes won by Cuba’s Arnold Alcolea (Sel. Cuba) who takes over the leader’s jersey. Andrew Randall placed 14th today and Ryan Roth 24th while the other Canucks finished further back in the field.

Results

1. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba 2:20:08
2. Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela 0:37
3. Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba 0:55
4. Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek 1:20
5. Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela 1:20
6. Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba 1:24
7. Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela 1:36
8. Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela 1:43
9. Francois Parisien (Can) Planet Energy 1:50
10. Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F. 1:56
11. Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek 2:06
12. Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba 2:58
13. Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F. 3:05
14. Andrew Randell (Can) Planet Energy 3:08
15. Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio 3:13
16. Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F. 3:13
17. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus 3:21
18. Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F. 3:36
19. Vicente Sanabria (Cub) Matanzas 3:36
20. Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus 3:54
21. Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos 3:54
22. Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio 3:54
23. Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek 3:57
24. Ryan Roth (Can) Planet Energy 3:57
25. Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela 3:57
26. Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus 4:09
27. Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F. 4:36
28. Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos 4:38
29. Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana 4:41
30. Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos 4:55
31. Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela 5:56
32. Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo 6:08
33. Yosvani Barea (Cub) Holguin 6:16
34. Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila 6:16
35. Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos 6:22
36. Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek 6:22
37. Osdel Cabellero (Cub) Holguin 6:23
38. Yolan Marrero (Cub) Matanzas 6:23
39. Norlan Ramos (Cub) Habana 6:40
40. Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba 6:45
41. Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F. 6:45
42. Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio 6:45
43. Eliodis Gri㔘An (Cub) C.T. Guantanamo 6:50
44. Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila 7:20
45. William Franco (Cub) Guantanamo 7:31
46. Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas 7:37
47. Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus 7:57
48. Yadier Carbonell (Cub) Habana 8:09
49. Timo Scholz (Ger) Saxonia Team 9:01
50. Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana 9:07
51. Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek 9:10
52. Carlos Area (Cub) Ciudad Habana 9:21
53. Lemany Lleon (Cub) Habana 9:59
54. Luis M. Perez (Cub) Guantanamo 10:12
55. Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos 10:16
56. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus 10:33
57. Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo 10:38
58. Fernando Kayner (Pan) Villa Clara 11:15
59. Yuniel Alonso (Cub) Habana 11:17
60. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana 11:25
61. Yoandri Touset (Cub) Camagãœey 11:50
62. Maikel Gomez (Cub) Villa Clara 12:02
63. Abran Guerra (Cub) Guantanamo 12:02
64. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila 12:42
65. Ricardo Varela (Cub) Matanzas 13:21
66. Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek 13:33
67. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo 13:45
68. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba 13:59
69. Felix Nodarse (Cub) Habana 14:06
70. Adelkis Martinez (Cub) Holguin 14:10
71. Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo 14:13
72. Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara 14:18
73. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara 14:35
74. Osviel Vento (Cub) Habana 14:43
75. Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey 14:43
76. Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila 15:02
77. Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba 15:30
78. Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba 16:05
79. Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila 16:16
80. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 16:47
81. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 16:47
82. Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos 16:47
83. Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team 16:47
84. Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba 17:03
85. Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo 17:33
86. Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey 17:41
87. Maikel Pujol (Cub) Holguin 17:54
88. Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo 19:11
89. Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team 19:11
90. Marlon Proenza (Cub) Holguin 19:36
91. Martin Gilbert (Can) Planet Energy 19:41
92. Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba 20:04
93. Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team 20:06
94. Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio 20:33
95. Markos Lerche (Ger) Saxonia Team 20:40
96. Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus 20:43
97. Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana 21:42
98. Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey 22:39
99. Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara 24:49:00
100. Angel Tapanes (Cub) Guantanamo 25:54:00
101. Yasmany Estupi㔘An (Cub) Matanzas 25:54:00
102. Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey 26:21:00
103. Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila 27:30:00
104. Juan Basulto (Cub) Camagãœey 30:18:00
105. Rodame Quiala (Cub) Santiago De Cuba 30:55:00

GC after Stage 8

1. Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba 25:51:47
2. Francois Parisien (Can) Planet Energy 01:57
3. Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela 3:00
4. Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela 3:05
5. Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba 3:34
6. Ryan Roth (Can) Planet Energy 4:08
7. Andrew Randell (Can) Planet Energy 4:13
8. Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F. 4:13
9. Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba 4:39
10. Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba 5:44
11. Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek 5:59
12. Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela 6:23
13. Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio 7:40
14. Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek 8:54
15. Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila 8:55
16. Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F. 9:07
17. Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio 9:36
18. Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek 9:52
19. Norlan Ramos (Cub) Habana 11:13
20. Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F. 11:34
21. Vicente Sanabria (Cub) Matanzas 12:12
22. Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek 13:02
23. Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos 14:21
24. Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila 14:49
25. Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela 15:04
26. Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos 15:06
27. Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus 15:35
28. Eliodis Gri㔘An (Cub) C.T. Guantanamo 15:50
29. Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus 17:46
30. Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F. 18:00
31. Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio 18:23
32. Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba 18:48
33. Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos 19:39
34. Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek 19:45
35. Yuniel Alonso (Cub) Habana 19:45
36. Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos 20:02
37. Osdel Cabellero (Cub) Holguin 21:02
38. Osviel Vento (Cub) Habana 21:03
39. Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela 21:04
40. Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana 22:36
41. Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek 22:37
42. Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus 23:06
43. Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo 23:47
44. Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F. 23:59
45. Felix Nodarse (Cub) Habana 25:17:00
46. Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos 25:18:00
47. Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F. 25:29
48. Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo 26:15
49. Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus 27:20
50. Keven Lacombe (Can) Planet Energy 27:24
51. Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team 28:00
52. Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas 28:58
53. Lemany Lleon (Cub) Habana 29:21
54. Yosvani Barea (Cub) Holguin 29:57
55. Yoandri Touset (Cub) Camagãœey 30:54
56. Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey 31:13
57. Yadier Carbonell (Cub) Habana 33:07
58. Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela 33:09
59. Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana 34:00
60. Timo Scholz (Ger) Saxonia Team 35:17
61. Carlos Area (Cub) Ciudad Habana 35:22
62. Martin Gilbert (Can) Planet Energy 37:28
63. Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus 37:35
64. Agustin Martinez (Cub) Villa Clara 37:57
65. Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila 38:06
66. Yolan Marrero (Cub) Matanzas 38:52:00
67. Abran Guerra (Cub) Guantanamo 39:05:00
68. Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team 40:11:00
69. Ricardo Varela (Cub) Matanzas 40:23:00
70. Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo 40:32:00
71. Maikel Pujol (Cub) Holguin 41:11:00
72. Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba 41:15:00
73. Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba 42:39
74. William Franco (Cub) Guantanamo 43:35
75. Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila 44:11
76. Bruno Langlois (Can) Planet Energy 44:33
77. Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba 47:39
78. Marlon Proenza (Cub) Holguin 48:27
79. Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana 49:17
80. Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara 49:51
81. Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos 50:01
82. Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio 52:00
83. Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus 54:31
84. Maikel Gomez (Cub) Villa Clara 55:18
85. Yasmany Estupi㔘An (Cub) Matanzas 56:02
86. Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo 59:11
87. Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana 1:00:55
88. Luis M. Perez (Cub) Guantanamo 1:02:02
89. Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey 1:02:46
90. Fernando Kayner (Pan) Villa Clara 1:03:22
91. Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba 1:03:27
92. Adelkis Martinez (Cub) Holguin 1:10:18
93. Markos Lerche (Ger) Saxonia Team 1:14:37
94. Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo 1:18:12
95. Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila 1:18:47
96. Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo 1:19:37
97. Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila 1:20:54
98. Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey 1:32:17
99. Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba 1:35:44
100. Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara 1:55:00
101. Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team 2:11:20
102. Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey 2:17:08
103. Angel Tapanes (Cub) Guantanamo 2:20:12





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.