Featured Stories

Vuelta Ciclista a Cuba — Stage 10 Full Results – Lacombe Hat Trick

by pedalmag.com

February 19, 2009 (Santa Clara, Cuba) – We just heard from Steve Bauer again as Canada’s Keven Lacombe (Planet Energy) is on a victory romp taking his third straight win on Stage 10 on Thursday from Santa Clara to Cardenas, 185 km, and is tied for the Points jersey. Here’s what Bauer had to say…

“Lacombe won again today in a fast straight 53-11 sprint. He will wear the Points jersey tomorrow but is tied in points with the leader Alcolea. The way he is sprinting we will aim for this. GC unchanged since stage 8. The front of the race is being controlled by all of Cuba! Or something like that. Steve”

Results

1 Keven Lacombe (Can) Planet Energy 4:08:02
2 Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas
3 Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila
4 Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos
5 Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio
6 Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.
7 Yuniel Alonso (Cub) Habana
8 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus
9 Marlon Proenza (Cub) Holguin
10 Norlan Ramos (Cub) Habana
11 Martin Gilbert (Can) Planet Energy
12 William Franco (Cub) Guantanamo
13 Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela
14 Yosvani Barea (Cub) Holguin
15 Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio
16 Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio
17 Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo
18 Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.
19 Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.
20 Yasmany Estupi㔘An (Cub) Matanzas
21 Vicente Sanabria (Cub) Matanzas
22 Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela
23 Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela
24 Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey
25 Andrew Randell (Can) Planet Energy
26 Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba
27 Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek
28 Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos
29 Ricardo Varela (Cub) Matanzas
30 Yadier Carbonell (Cub) Habana
31 Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba
32 Felix Nodarse (Cub) Habana
33 Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos
34 Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.
35 Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba
36 Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana
37 Fernando Kayner (Pan) Villa Clara
38 Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
39 Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek
40 Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo
41 Francois Parisien (Can) Planet Energy
42 Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos
43 Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba
44 Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek
45 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus
46 Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo
47 Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba
48 Yoandri Touset (Cub) Camagãœey
49 Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team
50 Ryan Roth (Can) Planet Energy
51 Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
52 Yolan Marrero (Cub) Matanzas
53 Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey
54 Maikel Pujol (Cub) Holguin
55 Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana
56 Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team
57 Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek
58 Lemany Lleon (Cub) Habana
59 Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus
60 Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara
61 Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela
62 Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila
63 Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
64 Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela
65 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus
66 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus
67 Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey
68 Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
69 Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba
70 Eliodis Gri㔘An (Cub) C.T. Guantanamo
71 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila
72 Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus
73 Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila
74 Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo
75 Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba
76 Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek
77 Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos
78 Timo Scholz (Ger) Saxonia Team
79 Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana
80 Angel Tapanes (Cub) Guantanamo
81 Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.
82 Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
83 Carlos Area (Cub) Ciudad Habana
84 Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba
85 Abran Guerra (Cub) Guantanamo
86 Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey
87 Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team
88 Osdel Cabellero (Cub) Holguin
89 Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.
90 Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek
91 Luis M. Perez (Cub) Guantanamo
92 Osviel Vento (Cub) Habana
93 Markos Lerche (Ger) Saxonia Team
94 Maikel Gomez (Cub) Villa Clara 13
95 Adelkis Martinez (Cub) Holguin 13
96 Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara 13
97 Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo 13
98 Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos 28
99 Bruno Langlois (Can) Planet Energy 39
100 Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba 39
101 Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela 51
102 Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila 28:32
103 Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila 28:32

GC after Stage 10

1 Arnold Alcolea (Cub) Sel. Cuba 33:15:11
2 Francois Parisien (Can) Planet Energy 01:57
3 Manuel E. Medina (Ven) Sel. Venezuela 03:00
4 Franklin R. Chacon (Ven) Sel. Venezuela 03:05
5 Yenier Lopez (Cub) Sel. Cuba 03:34
6 Ryan Roth (Can) Planet Energy 04:08
7 Andrew Randell (Can) Planet Energy 04:13
8 Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F. 04:13
9 Yasmani Martinez (Cub) Sel. Cuba 04:39
10 Lizardo Benitez (Cub) Sel. Cuba 05:44
11 Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek 05:59
12 Jose A. Alarcon (Ven) Sel. Venezuela 06:23
13 Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio 07:37
14 Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek 08:54
15 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila 08:55
16 Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F. 09:07
17 Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio 09:36
18 Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek 09:52
19 Norlan Ramos (Cub) Habana 11:13
20 Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F. 11:34
21 Vicente Sanabria (Cub) Matanzas 12:10
22 Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek 13:02
23 Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos 14:21
24 Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila 14:45
25 Jose A. Contreras (Ven) Sel. Venezuela 15:04
26 Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos 15:06
27 Eliodis Gri㔘An (Cub) C.T. Guantanamo 15:50
28 Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus 17:46
29 Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F. 17:58
30 Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio 18:23
31 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus 19:27
32 Reldys Perez (Cub) Sel. Cuba 19:27
33 Yuniel Alonso (Cub) Habana 19:36
34 Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos 19:39
35 Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek 19:45
36 Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos 19:52
37 Osdel Cabellero (Cub) Holguin 21:02
38 Osviel Vento (Cub) Habana 21:03
39 Alvaro Torres (Ven) Sel. Venezuela 21:04
40 Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana 22:36
41 Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek 22:37
42 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus 23:06
43 Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo 23:47
44 Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F. 23:59
45 Felix Nodarse (Cub) Habana 25:17
46 Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos 25:18
47 Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F. 25:29
48 Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo 26:14
49 Keven Lacombe (Can) Planet Energy 27:02
50 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus 27:20
51 Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team 28:00
52 Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas 28:49
53 Lemany Lleon (Cub) Habana 29:21
54 Yosvani Barea (Cub) Holguin 29:57
55 Yoandri Touset (Cub) Camagãœey 30:54
56 Miguel Rodriguez (Cub) Camagãœey 31:13
57 Yadier Carbonell (Cub) Habana 33:07
58 Heverh Rivas (Ven) Sel. Venezuela 33:54
59 Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana 34:00
60 Timo Scholz (Ger) Saxonia Team 35:17
61 Carlos Area (Cub) Ciudad Habana 35:22
62 Martin Gilbert (Can) Planet Energy 37:28
63 Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus 37:35
64 Agustin Martinez (Cub) Villa Clara 37:57
65 Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila 38:06
66 Yolan Marrero (Cub) Matanzas 38:52
67 Abran Guerra (Cub) Guantanamo 39:05
68 Ricardo Varela (Cub) Matanzas 40:23
69 Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo 40:32
70 Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team 40:44
71 Maikel Pujol (Cub) Holguin 41:11
72 Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba 41:15
73 Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba 42:39
74 Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila 44:11
75 Bruno Langlois (Can) Planet Energy 45:39
76 Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba 47:39
77 William Franco (Cub) Guantanamo 48:16
78 Marlon Proenza (Cub) Holguin 48:27
79 Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana 49:17
80 Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara 49:51
81 Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos 50:29
82 Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio 52:00
83 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus 54:31
84 Maikel Gomez (Cub) Villa Clara 55:31
85 Yasmany Estupi㔘An (Cub) Matanzas 56:02
86 Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo 59:11
87 Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana 01:00:55
88 Luis M. Perez (Cub) Guantanamo 01:02:02
89 Jorge Arebalos (Cub) Camagãœey 01:02:46
90 Fernando Kayner (Pan) Villa Clara 01:03:22
91 Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba 01:03:27
92 Adelkis Martinez (Cub) Holguin 01:10:31
93 Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo 01:18:25
94 Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo 01:19:37
95 Markos Lerche (Ger) Saxonia Team 01:24:04
96 Reiniel Gomez (Cub) Camagãœey 01:32:17
97 Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba 01:35:44
98 Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila 01:47:19
99 Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila 01:49:26
100 Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara 01:55:13
101 Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team 02:11:20
102 Yunarqui Perez (Cub) Camagãœey 02:17:08
103 Angel Tapanes (Cub) Guantanamo 02:20:12





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.