Featured Stories

Recent Videos

Vuelta al País Vasco – Stages 4 – Albasini Wins

by pedalmag.com

April 10, 2009 (Güeñes, Spain) – Switzerland’s Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad took the 160km Stage 4 of Spain’s Basque Country Tour in a three-man breakaway, taking Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto and Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream in the sprint. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream was top Canadian on the stage, finishing 30th.

Alberto Contador (Spa) Astana continues to lead the race, followed by fellow Spaniard Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi, who trails by only 8s. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto is currently ranked third, while Canada’s Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream is 64th in the GC.

Results

1. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 3:59:42
2. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
3. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream
4. Ben Swift (GBr) Team Katusha 1:25
5. Allan Davis (Aus) Quick Step
6. Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam
7. Björn Schröder (Ger) Team Milram
8. Christian Knees (Ger) Team Milram
9. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
10. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
11. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C.
12. Paul Martens (Ger) Rabobank
13. José Herrada López (Spa) Contentpolis-AMPO
14. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
15. Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
16. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C.
17. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
18. Alberto Contador (Spa) Astana
19. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
20. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi
21. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
22. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
23. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
24. Christophe Kern (Fra) Cofidis
25. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
26. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad
27. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
28. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
29. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
30. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
31. Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis-AMPO
32. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
33. Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
34. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne
35. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
36. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
37. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
38. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
39. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha
40. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
41. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
42. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux
43. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
44. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
45. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
46. Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto
47. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
48. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
49. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
50. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
51. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C.
52. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
53. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
54. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
55. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
56. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
57. Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
58. Robert Gesink (Ned) Rabobank
59. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha
60. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
61. Jesús Hernández (Spa) Astana
62. Janez Brajkovic (Slo) Astana
63. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
64. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
65. Brian Vandborg (Den) Liquigas
66. Andrea Noe (Ita) Liquigas
67. Peter Velits (Svk) Team Milram
68. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C.
69. Dominik Roels (Ger) Team Milram
70. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
71. Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
72. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
73. Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux
74. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
75. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
76. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
77. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam
78. Roman Kireyev (Kaz) Astana
79. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana
80. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
81. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
82. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
83. Francesco Reda (Ita) Quick Step
84. Pieter Weening (Ned) Rabobank
85. Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi
86. Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
87. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam
88. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
89. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
90. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
91. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
92. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
93. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
94. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
95. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad
96. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad
97. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
98. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
99. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad
100. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
101. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
102. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis-AMPO
103. Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto
104. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream
105. David Moncoutie (Fra) Cofidis
106. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
107. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
108. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
109. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
110. Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d’Epargne
111. Mauricio A Ardila (Col) Rabobank
112. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
113. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
114. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream
115. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
116. Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam
117. Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis-AMPO
118. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
119. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank
120. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam
121. Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis-AMPO
122. Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam
123. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
124. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 1:53
125. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
126. Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis-AMPO
127. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
128. Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
129. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 1:56
130. Maryan Hary (Fra) Cofidis
131. José Luis Rubiera (Spa) Astana
132. Rein Taaramae (Est) Cofidis
133. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
134. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
135. Addy Engels (Ned) Quick Step
136. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 2:10
137. Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto 2:35
138. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam 3:09
139. Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis-AMPO 7:01

GC after Stage 4

1. Alberto Contador (Spa) Astana 16:00:16
2. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:08
3. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
4. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha
5. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 0:27
6. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:32
7. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne 0:35
8. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:54
9. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
10. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
11. Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d’Epargne
12. Christian Knees (Ger) Team Milram 1:11
13. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi
14. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad
15. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
16. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
17. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
18. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:34
19. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 1:36
20. Andrea Noe (Ita) Liquigas 1:51
21. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:53
22. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
23. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 1:55
24. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2:07
25. David Moncoutie (Fra) Cofidis 2:21
26. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 2:38
27. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 2:57
28. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 3:09
29. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 3:22
30. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
31. Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank 3:31
32. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 3:37
33. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 3:58
34. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
35. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
36. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 4:20
37. Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux 4:27
38. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam
39. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 4:30
40. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 5:05
41. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C.
42. Pieter Weening (Ned) Rabobank
43. Mauricio A Ardila (Col) Rabobank
44. Morris Possoni (Ita) Team Columbia-Highroad 5:14
45. Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto 5:25
46. Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis-AMPO 6:10
47. José Herrada López (Spa) Contentpolis-AMPO 7:31
48. Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto 9:26
49. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 9:58
50. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 10:18
51. Jesús Hernández (Spa) Astana 10:52
52. Paul Martens (Ger) Rabobank 11:01
53. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana 11:03
54. Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi 11:37
55. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 11:48
56. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
57. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
58. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
59. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 11:52
60. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram 12:33
61. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 12:37
62. Janez Brajkovic (Slo) Astana 12:41
63. Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis-AMPO 14:17
64. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 14:18
65. Peter Velits (Svk) Team Milram
66. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 15:29
67. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 15:36
68. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
69. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam
70. Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis-AMPO
71. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
72. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 15:38
73. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 16:48
74. Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam 17:28
75. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream 17:31
76. David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream 18:11
77. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 18:14
78. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 18:56
79. Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 19:20
80. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne 19:25
81. Brian Vandborg (Den) Liquigas 19:45
82. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam 19:55
83. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 20:01
84. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 20:02
85. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
86. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 20:55
87. Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam 21:15
88. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank 21:26
89. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 21:30
90. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 21:34
91. Rein Taaramae (Est) Cofidis 22:22
92. Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 22:44
93. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
94. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux
95. Marco Marzano (Ita) Lampre-N.G.C.
96. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto 23:12
97. Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne 23:15
98. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 24:06
99. Danny Pate (USA) Garmin-Slipstream 24:10
100. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis-AMPO
101. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
102. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
103. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux 24:14
104. Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
105. Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
106. Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 24:24
107. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 25:34
108. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 25:46
109. Addy Engels (Ned) Quick Step 26:32
110. Allan Davis (Aus) Quick Step 27:10
111. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
112. Christophe Kern (Fra) Cofidis
113. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
114. Francesco Reda (Ita) Quick Step 27:31
115. Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto 27:58
116. Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis-AMPO 28:14
117. Björn Schröder (Ger) Team Milram 28:36
118. Ben Swift (GBr) Team Katusha 28:40
119. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
120. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
121. Dominik Roels (Ger) Team Milram
122. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
123. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
124. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 29:20
125. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-N.G.C. 29:40
126. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-N.G.C.
127. Roman Kireyev (Kaz) Astana 29:44
128. José Luis Rubiera (Spa) Astana 30:11
129. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam 30:17
130. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-N.G.C. 30:32
131. Ronny Scholz (Ger) Team Milram 30:37
132. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale 30:43
133. Maryan Hary (Fra) Cofidis 31:12
134. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto 32:41
135. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 33:15
136. Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam 33:22
137. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 34:16
138. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 35:15
139. Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis-AMPO 40:13






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.