Featured Stories

Vuelta al País Vasco – Stage 6 Final Full Results, Photos – Contador Takes All

by pedalmag.com

April 11, 2009 (Zalla, Spain) – Alberto Contador (Spa) Astana won the final 24km ITT Stage 6 in Zalla for the overall victory with Spain’s Antonio Colom Mas (Team Katusha) claiming second overall and Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi third. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream placed 50th on the final stage and 57th overall.

Results

1. Alberto Contador (Spa) Astana 31:59 (45.023 km/h)
2. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha 0:22
3. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:45
4. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 1:09
5. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne 1:13
6. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 1:18
7. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream 1:22
8. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 1:25
9. Robert Gesink (Ned) Rabobank
10. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 1:26
11. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 1:36
12. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 1:41
13. Janez Brajkovic (Slo) Astana 1:43
14. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 1:44
15. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 1:46
16. Christian Knees (Ger) Team Milram 1:49
17. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad
18. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 1:51
19. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam 1:56
20. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 2:02
21. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam 2:11
22. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 2:13
23. David López García (Spa) Caisse d’Epargne 2:28
24. Peter Velits (Svk) Team Milram 2:31
25. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 2:33
26. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
27. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 2:46
28. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 2:47
29. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
30. Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:50
31. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
32. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi
33. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 2:54
34. José Herrada López (Spa) Contentpolis-AMPO
35. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:00
36. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 3:07
37. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 3:09
38. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 3:14
39. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 3:17
40. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 3:22
41. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 3:23
42. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
43. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 3:25
44. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 3:26
45. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
46. Andrea Noe (Ita) Liquigas 3:27
47. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 3:29
48. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto 3:34
49. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 3:35
50. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 3:36
51. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana 3:42
52. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam
53. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 3:49
54. Rein Taaramae (Est) Cofidis 3:52
55. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 3:53
56. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 3:56
57. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 4:03
58. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 4:08
59. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank
60. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 4:14
61. Addy Engels (Ned) Quick Step 4:17
62. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux 4:25
63. Joan Horrach (Spa) Team Katusha 4:26
64. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 4:33
65. David Moncoutie (Fra) Cofidis 4:35
66. José Luis Rubiera (Spa) Astana 4:51
67. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:52
68. Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
69. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 4:58
70. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
71. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 5:01
72. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis-AMPO 5:17
73. Allan Davis (Aus) Quick Step 5:24
74. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 5:33
75. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 5:37
76. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 6:08
77. Jesús Hernández (Spa) Astana 6:17
78. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 6:21
79. Francesco Reda (Ita) Quick Step 6:23
80. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 6:25
81. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux 6:30
82. Ben Swift (GBr) Team Katusha 6:57
DNS Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
DNS Daniel Navarro García (Spa) Astana
DNS Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNS Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi

Final GC

1. Alberto Contador (Spa) Astana 20:48:30
2. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha 0:30
3. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:53
4. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 1:33
5. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne 1:48
6. Damiano Cunego (Ita) Lampre-N.G.C. 1:53
7. Robert Gesink (Ned) Rabobank 1:57
8. Michael Rogers (Aus) Team Columbia-Highroad 2:20
9. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 2:30
10. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 2:35
11. Christian Knees (Ger) Team Milram 3:00
12. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 3:07
13. David López García (Spa) Caisse d’Epargne 3:39
14. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4:01
15. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 4:07
16. Dries Devenyns (Bel) Quick Step 4:18
17. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 4:22
18. Amaël Moinard (Fra) Cofidis 5:07
19. Andrea Noe (Ita) Liquigas 5:18
20. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
21. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 5:19
22. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 5:49
23. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 6:32
24. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam 6:38
25. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:15
26. Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia-Highroad 7:45
27. Pieter Weening (Ned) Rabobank 7:55
28. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 8:14
29. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-N.G.C. 8:58
30. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 9:26
31. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 10:04
32. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia-Highroad 10:49
33. Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto 10:58
34. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 11:16
35. David Moncoutie (Fra) Cofidis 11:17
36. José Herrada López (Spa) Contentpolis-AMPO 12:23
37. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 13:40
38. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank 13:44
39. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 14:32
40. Janez Brajkovic (Slo) Astana 14:44
41. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank 15:03
42. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 15:21
43. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-N.G.C. 16:21
44. Peter Velits (Svk) Team Milram 16:49
45. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 16:55
46. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam 17:32
47. Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream 18:53
48. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia-Highroad 18:58
49. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 20:28
50. Grischa Niermann (Ger) Rabobank 20:57
51. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 21:10
52. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 21:36
53. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana 21:41
54. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia-Highroad 21:54
55. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 23:06
56. Jesús Hernández (Spa) Astana 24:05
57. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream 24:50
58. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 25:09
59. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank 25:34
60. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 26:19
61. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 26:58
62. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto 28:16
63. Manuele Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 30:00
64. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 30:54
65. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis-AMPO 31:25
66. Rein Taaramae (Est) Cofidis 33:10
67. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 33:39
68. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 34:07
69. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 34:21
70. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux 34:25
71. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux 34:26
72. Allan Davis (Aus) Quick Step 34:32
73. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 35:09
74. Ben Swift (GBr) Team Katusha 35:37
75. Francesco Reda (Ita) Quick Step 35:52
76. Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 36:02
77. Addy Engels (Ned) Quick Step 37:45
78. Joan Horrach (Spa) Team Katusha 40:02
79. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 41:09
80. José Luis Rubiera (Spa) Astana 41:58
81. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam 51:57
82. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 56:05







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.