Featured Stories

Recent Videos

Vuelta al País Vasco – Stage 5 – Pinotti Scores

by pedalmag.com

April 10, 2009 (Zalla, Spain) – Team Columbia-Highroad took another stage win as Marco Pinotti (Ita) scored on Stage 5 from Güeñes to Zalla, 169km with Ben Swift (GBr) Team Katusha in second and Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N.G.C. in third. Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream finished 78th while Alberto Contador (Spa) Astana in 10th continues to lead overall.

Results

1. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia – Highroad 4:15:56 (39.62 km/h)
2. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 0:19
3. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N.G.C.
4. Christian Knees (Ger) Team Milram
5. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
6. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
7. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
8. Peter Velits (Svk) Team Milram
9. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
10. Alberto Contador (Spa) Astana
11. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam
12. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
13. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel – Euskadi
14. Damiano Cunego (Ita) Lampre – N.G.C.
15. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
16. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank
17. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
18. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
19. Robert Gesink (Ned) Rabobank
20. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
21. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
22. Pieter Weening (Ned) Rabobank
23. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel – Euskadi
24. Michael Rogers (Aus) Team Columbia – Highroad
25. Christian Vande Velde (USA) Garmin – Slipstream
26. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne
27. Janez Brajkovic (Slo) Astana
28. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre – N.G.C.
29. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
30. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha
31. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
32. Andrea Noe (Ita) Liquigas
33. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
34. Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux
35. Daniel Navarro García (Spa) Astana
36. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
37. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam
38. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:30
39. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank 0:47
40. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 0:50
41. Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto 2:17
42. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
43. Allan Davis (Aus) Quick Step
44. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
45. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
46. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
47. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis – AMPO
48. José Herrada López (Spa) Contentpolis – AMPO
49. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
50. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
51. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
52. Mikel Nieve (Spa) Euskaltel – Euskadi
53. Thomas L̦vkvist (Swe) Team Columbia РHighroad
54. Francesco Reda (Ita) Quick Step
55. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
56. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
57. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
58. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux 4:01
59. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
60. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia – Highroad
61. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
62. Craig Lewis (USA) Team Columbia – Highroad 4:40
63. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
64. David Moncoutie (Fra) Cofidis
65. I̱aki Isasi Flores (Spa) Euskaltel РEuskadi 7:15
66. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel – Euskadi
67. Rub̩n P̩rez Moreno (Spa) Euskaltel РEuskadi
68. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
69. Rein Taaramae (Est) Cofidis
70. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
71. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia – Highroad
72. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux
73. Manuele Mori (Ita) Lampre – N.G.C.
74. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
75. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana
76. Jesús Hernández (Spa) Astana
77. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
78. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
79. Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Slipstream
80. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
81. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
82. José Luis Rubiera (Spa) Astana
83. Addy Engels (Ned) Quick Step
84. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 9:45
85. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 18:17
86. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam
DNS Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
DNF Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam
DNF Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
DNF Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam
DNF Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
DNF Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
DNF Marco Marzano (Ita) Lampre – N.G.C.
DNF Marzio Bruseghin (Ita) Lampre – N.G.C.
DNF Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
DNF Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
DNF Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d’Epargne
DNF Michael Albasini (Swi) Team Columbia – Highroad
DNF Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
DNF Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis – AMPO
DNF David Zabriskie (USA) Garmin – Slipstream
DNF Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto
DNF Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis – AMPO
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
DNF Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis – AMPO
DNF Morris Possoni (Ita) Team Columbia – Highroad
DNF Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
DNF Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
DNF Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto
DNF Mikel Gazta̱aga (Spa) Contentpolis РAMPO
DNF Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
DNF Danny Pate (USA) Garmin – Slipstream
DNF Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
DNF Paul Martens (Ger) Rabobank
DNF Björn Schröder (Ger) Team Milram
DNF Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
DNF Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Timothy Duggan (USA) Garmin – Slipstream
DNF Christian Meier (Can) Garmin – Slipstream
DNF Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam
DNF Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
DNF Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
DNF Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
DNF Enrico Gasparotto (Ita) Lampre – N.G.C.
DNF Mauricio A Ardila (Col) Rabobank
DNF Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
DNF Trent Lowe (Aus) Garmin – Slipstream
DNF Brian Vandborg (Den) Liquigas
DNF Maryan Hary (Fra) Cofidis
DNF Christophe Kern (Fra) Cofidis
DNF Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
DNF Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
DNF Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
DNF Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
DNF Dominik Roels (Ger) Team Milram
DNF Ronny Scholz (Ger) Team Milram
DNF Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis – AMPO
DNF Roman Kireyev (Kaz) Astana
DNF Mauro Santambrogio (Ita) Lampre – N.G.C.

GC after Stage 5

1. Alberto Contador (Spa) Astana 20:16:31
2. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:08
3. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
4. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha
5. Damiano Cunego (Ita) Lampre – N.G.C. 0:27
6. Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:32
7. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne 0:35
8. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0:54
9. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
10. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
11. Christian Knees (Ger) Team Milram 1:11
12. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel – Euskadi
13. Michael Rogers (Aus) Team Columbia – Highroad
14. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
15. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
16. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 1:34
17. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 1:36
18. Andrea Noe (Ita) Liquigas 1:51
19. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:53
20. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
21. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel – Euskadi 2:18
22. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne 3:09
23. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 3:58
24. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
25. Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux 4:27
26. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam
27. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre – N.G.C. 5:05
28. Pieter Weening (Ned) Rabobank
29. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 5:37
30. Thomas L̦vkvist (Swe) Team Columbia РHighroad 5:56
31. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 6:18
32. Dario Cataldo (Ita) Quick Step 6:28
33. David Moncoutie (Fra) Cofidis 6:42
34. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne 7:19
35. Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto 7:23
36. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia – Highroad 8:47
37. José Herrada López (Spa) Contentpolis – AMPO 9:29
38. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 10:18
39. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
40. Daniel Navarro García (Spa) Astana 10:42
41. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N.G.C. 11:48
42. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 11:56
43. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank 12:16
44. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 12:23
45. Janez Brajkovic (Slo) Astana 13:01
46. Mikel Nieve (Spa) Euskaltel – Euskadi 13:35
47. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 13:46
48. Peter Velits (Svk) Team Milram 14:18
49. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam 15:36
50. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 16:09
51. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 16:58
52. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia – Highroad 17:14
53. Christian Vande Velde (USA) Garmin – Slipstream 17:31
54. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank 17:34
55. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
56. Jesús Hernández (Spa) Astana 17:48
57. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana 17:59
58. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram 18:14
59. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha 18:44
60. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia – Highroad 20:36
61. Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Slipstream 21:14
62. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank 21:26
63. Bingen Fernández (Spa) Cofidis 22:00
64. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 23:32
65. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto 24:42
66. Manuele Mori (Ita) Lampre – N.G.C. 25:52
67. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis – AMPO 26:08
68. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 26:58
69. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux 27:56
70. Ben Swift (Gbr) Team Katusha 28:40
71. Allan Davis (Aus) Quick Step 29:08
72. Rein Taaramae (Est) Cofidis 29:18
73. Francesco Reda (Ita) Quick Step 29:29
74. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux 30:00
75. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 30:38
76. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 31:06
77. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel – Euskadi
78. I̱aki Isasi Flores (Spa) Euskaltel РEuskadi 31:10
79. Rub̩n P̩rez Moreno (Spa) Euskaltel РEuskadi
80. Craig Lewis (USA) Team Columbia – Highroad 31:31
81. Addy Engels (Ned) Quick Step 33:28
82. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 35:36
83. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
84. José Luis Rubiera (Spa) Astana 37:07
85. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam 48:15
86. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 51:13










Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.