Featured Stories

Recent Videos

Vuelta al País Vasco – Stage 1 – Sánchez Wins

by pedalmag.com

April 6, 2009 (Ataun, Spain) – Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne took the win and the lead on Stage 1 in Ataun, 142.5km at the Vuelta al País Vasco which run from April 6-11 in Spain. In second was Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel – Euskadi with Jérôme Pineau (Fra) Quick Step in 3rd. Ryder Hesjedal (Can) Garmin — Slipstream placed 82nd and Christian Meier (Can) Garmin — Slipstream finished 121st.

Results

1. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne 3:28:43 (40.965 km/h)
2. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel – Euskadi
3. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
4. Christian Knees (Ger) Team Milram
5. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
6. Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d’Epargne
7. Michael Rogers (Aus) Team Columbia – Highroad
8. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
9. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
10. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
11. Chris Horner (USA) Astana
12. Damiano Cunego (Ita) Lampre – N:G:C:
13. Alberto Contador (Spa) Astana
14. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha
15. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
16. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
17. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
18. Robert Gesink (Ned) Rabobank
19. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
20. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel – Euskadi
21. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
22. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:12
23. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
24. Andrea Noe (Ita) Liquigas 0:40
25. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
26. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
27. Paul Martens (Ger) Rabobank
28. Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:42
29. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
30. Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto
31. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
32. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
33. David Zabriskie (USA) Garmin – Slipstream
34. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
35. Jesús Hernández (Spa) Astana
36. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
37. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana
38. Morris Possoni (Ita) Team Columbia – Highroad
39. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
40. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
41. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
42. Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis – AMPO 1:27
43. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
44. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre – N:G:C:
45. Manuele Mori (Ita) Lampre – N:G:C:
46. Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis – AMPO
47. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam
48. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
49. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
50. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N:G:C:
51. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
52. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
53. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
54. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
55. Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
56. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
57. Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux
58. Pieter Weening (Ned) Rabobank
59. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
60. Christian Vande Velde (USA) Garmin – Slipstream
61. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
62. Daniel Navarro García (Spa) Astana
63. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia – Highroad
64. Thomas L̦vkvist (Swe) Team Columbia РHighroad
65. David Moncoutie (Fra) Cofidis
66. Mauricio A Ardila (Col) Rabobank
67. Mikel Nieve (Spa) Euskaltel – Euskadi
68. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
69. Brian Vandborg (Den) Liquigas 2:16
70. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
71. Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto
72. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
73. Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam
74. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia – Highroad 3:26
75. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank 3:57
76. Michael Albasini (Swi) Team Columbia – Highroad
77. Rein Taaramae (Est) Cofidis
78. Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam
79. Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
80. Francesco Reda (Ita) Quick Step
81. Addy Engels (Ned) Quick Step
82. Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Slipstream
83. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia – Highroad
84. Peter Velits (Svk) Team Milram
85. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
86. Janez Brajkovic (Slo) Astana
87. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
88. Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis – AMPO 5:15
89. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
90. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
91. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
92. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
93. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
94. Marco Marzano (Ita) Lampre – N:G:C:
95. Timothy Duggan (USA) Garmin – Slipstream
96. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
97. Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
98. I̱aki Isasi Flores (Spa) Euskaltel РEuskadi
99. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel – Euskadi
100. Rub̩n P̩rez Moreno (Spa) Euskaltel РEuskadi
101. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
102. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis – AMPO
103. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
104. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
105. Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
106. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
107. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
108. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
109. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam
110. José Herrada López (Spa) Contentpolis – AMPO
111. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux
112. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
113. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
114. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
115. Johann Tschopp (Fra) BBox Bouygues Telecom
116. Danny Pate (USA) Garmin – Slipstream
117. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 6:54
118. Björn Schröder (Ger) Team Milram 9:41
119. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
120. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
121. Christian Meier (Can) Garmin – Slipstream
122. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
123. Dominik Roels (Ger) Team Milram
124. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
125. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
126. Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto
127. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
128. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
129. Allan Davis (Aus) Quick Step
130. Ben Swift (GBr) Team Katusha
131. Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam
132. Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto
133. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
134. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
135. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
136. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
137. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam
138. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
139. Craig Lewis (USA) Team Columbia – Highroad
140. Maryan Hary (Fra) Cofidis
141. Christophe Kern (Fra) Cofidis
142. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:42
143. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
144. Mikel Gazta̱aga (Spa) Contentpolis РAMPO
145. Roman Kireyev (Kaz) Astana 10:45
146. Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis – AMPO
147. Trent Lowe (Aus) Garmin – Slipstream
148. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre – N:G:C:
149. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre – N:G:C:
150. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre – N:G:C:
151. José Luis Rubiera (Spa) Astana
152. Thomas Danielson (USA) Garmin – Slipstream
153. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
154. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto
DNF Aitor P̩rez Arrieta (Spa) Contentpolis РAMPO
DNF Nico Sijmens (Bel) Cofidis
DNF Evgeny Sokolov (Rus) BBox Bouygues Telecom

GC after Stage 1

1. Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d’Epargne 3:28:43
2. Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel – Euskadi
3. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
4. Christian Knees (Ger) Team Milram
5. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
6. Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d’Epargne
7. Michael Rogers (Aus) Team Columbia – Highroad
8. Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
9. Dries Devenyns (Bel) Quick Step
10. Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto
11. Chris Horner (USA) Astana
12. Damiano Cunego (Ita) Lampre – N:G:C:
13. Alberto Contador (Spa) Astana
14. Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha
15. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
16. Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
17. David López García (Spa) Caisse d’Epargne
18. Robert Gesink (Ned) Rabobank
19. Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
20. Egoi Martínez (Spa) Euskaltel – Euskadi
21. David Arroyo (Spa) Caisse d’Epargne
22. Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:12
23. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
24. Andrea Noe (Ita) Liquigas 0:40
25. Daniel Moreno (Spa) Caisse d’Epargne
26. Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
27. Paul Martens (Ger) Rabobank
28. Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:42
29. Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam
30. Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto
31. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
32. Dario Cataldo (Ita) Quick Step
33. David Zabriskie (USA) Garmin – Slipstream
34. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
35. Jesús Hernández (Spa) Astana
36. Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
37. Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana
38. Morris Possoni (Ita) Team Columbia – Highroad
39. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
40. Amaël Moinard (Fra) Cofidis
41. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
42. Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis – AMPO 1:27
43. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
44. Paolo Tiralongo (Ita) Lampre – N:G:C:
45. Manuele Mori (Ita) Lampre – N:G:C:
46. Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis – AMPO
47. Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam
48. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
49. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
50. Francesco Gavazzi (Ita) Lampre – N:G:C:
51. Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
52. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
53. Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
54. Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
55. Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank
56. Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
57. Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux
58. Pieter Weening (Ned) Rabobank
59. Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
60. Christian Vande Velde (USA) Garmin – Slipstream
61. Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
62. Daniel Navarro García (Spa) Astana
63. Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia – Highroad
64. Thomas L̦vkvist (Swe) Team Columbia РHighroad
65. David Moncoutie (Fra) Cofidis
66. Mauricio A Ardila (Col) Rabobank
67. Mikel Nieve (Spa) Euskaltel – Euskadi
68. Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
69. Brian Vandborg (Den) Liquigas 2:16
70. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
71. Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto
72. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
73. Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam
74. Marco Pinotti (Ita) Team Columbia – Highroad 3:26
75. Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank 3:57
76. Michael Albasini (Swi) Team Columbia – Highroad
77. Rein Taaramae (Est) Cofidis
78. Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam
79. Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d’Epargne
80. Francesco Reda (Ita) Quick Step
81. Addy Engels (Ned) Quick Step
82. Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Slipstream
83. Maxime Monfort (Bel) Team Columbia – Highroad
84. Peter Velits (Svk) Team Milram
85. Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
86. Janez Brajkovic (Slo) Astana
87. Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
88. Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis – AMPO 5:15
89. Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto
90. Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
91. Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux
92. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
93. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis
94. Marco Marzano (Ita) Lampre – N:G:C:
95. Timothy Duggan (USA) Garmin – Slipstream
96. Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
97. Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel – Euskadi
98. I̱aki Isasi Flores (Spa) Euskaltel РEuskadi
99. Aitor Hernández (Spa) Euskaltel – Euskadi
100. Rub̩n P̩rez Moreno (Spa) Euskaltel РEuskadi
101. Grischa Niermann (Ger) Rabobank
102. Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis – AMPO
103. Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto
104. Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
105. Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
106. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
107. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
108. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
109. Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam
110. José Herrada López (Spa) Contentpolis – AMPO
111. Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux
112. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
113. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
114. Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto
115. Johann Tschopp (Fra) BBox Bouygues Telecom
116. Danny Pate (USA) Garmin – Slipstream
117. Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha 6:54
118. Björn Schröder (Ger) Team Milram 9:41
119. Joan Horrach (Spa) Team Katusha
120. Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
121. Christian Meier (Can) Garmin – Slipstream
122. Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
123. Dominik Roels (Ger) Team Milram
124. Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas
125. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
126. Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto
127. Ronny Scholz (Ger) Team Milram
128. Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank
129. Allan Davis (Aus) Quick Step
130. Ben Swift (GBr) Team Katusha
131. Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam
132. Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto
133. Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
134. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
135. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
136. Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
137. Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam
138. Bingen Fernández (Spa) Cofidis
139. Craig Lewis (USA) Team Columbia – Highroad
140. Maryan Hary (Fra) Cofidis
141. Christophe Kern (Fra) Cofidis
142. Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:42
143. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
144. Mikel Gazta̱aga (Spa) Contentpolis РAMPO
145. Roman Kireyev (Kaz) Astana 10:45
146. Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis – AMPO
147. Trent Lowe (Aus) Garmin – Slipstream
148. Mauro Santambrogio (Ita) Lampre – N:G:C:
149. Marzio Bruseghin (Ita) Lampre – N:G:C:
150. Enrico Gasparotto (Ita) Lampre – N:G:C:
151. José Luis Rubiera (Spa) Astana
152. Thomas Danielson (USA) Garmin – Slipstream
153. Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
154. Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto









































Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.