Featured Stories

Vuelta a Espana Stage 5 Full Results – Degenkolb Again

by pedalmag.com

August 22, 2012 (Logroño, Spain) – Germany’s John Degenkolb (Argos-Shimano) grabbed his second stage win at the Vuelta winning Stage 5 in Logroño, 168km, over Daniele Bennati (Ita) Radioshack-Nissan in second and Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team in third. Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team continues to lead overall.

Results

1. John Degenkolb (Ger) Argos-Shimano 4:10:37
2. Daniele Bennati (Ita) Radioshack-Nissan
3. Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team
4. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ-Big Mat
5. Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
6. Raymond Kreder (Ned) Garmin – Sharp
7. Allan Davis (Aus) Orica – GreenEdge
8. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
9. Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
10. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
11. Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Caja Rural
12. Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
13. Koldo Fernandez (Esp) Garmin – Sharp
14. Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD
15. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
16. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team
17. Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quickstep
18. Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD
19. Jan Bakelants (Bel) Radioshack-Nissan
20. Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel – Euskadi
21. Ben Swift (Gbr) Sky Procycling
22. Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quickstep
23. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quickstep
24. Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
25. Koen De Kort (Ned) Argos-Shimano
26. Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
27. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team
28. Linus Gerdemann (Ger) Radioshack-Nissan
29. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
30. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
31. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
32. William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat
33. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank – Tinkoff Bank
34. Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team
35. Christopher Froome (Gbr) Sky Procycling
36. Tiziano Dall’antonia (Ita) Liquigas-Cannondale
37. Alexandre Geniez (Fra) Argos-Shimano
38. Alberto Contador Velasco (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank
39. Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team
40. Marcos Garcia (Esp) Caja Rural
41. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale
42. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team
43. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team
44. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
45. Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale
46. Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team
47. Ian Stannard (Gbr) Sky Procycling
48. Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
49. Andrew Talansky (USA) Garmin – Sharp
50. Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team
51. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
52. Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
53. Maxime Monfort (Bel) Radioshack-Nissan
54. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
55. Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team
56. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
57. Rémi Pauriol (Fra) FDJ-Big Mat
58. Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
59. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
60. Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team
61. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
62. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
63. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling
64. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
65. Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD
66. Laurent Didier (Lux) Radioshack-Nissan
67. Mikel Astarloza Chaurreau (Esp) Euskaltel – Euskadi
68. Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep
69. Igor Anton (Esp) Euskaltel – Euskadi
70. Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank
71. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel – Euskadi
72. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
73. Tiago Machado (Por) Radioshack-Nissan
74. Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team
75. Arnaud Courteille (Fra) FDJ-Big Mat
76. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD
77. Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
78. Amets Txurruka (Esp) Euskaltel – Euskadi
79. Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale
80. Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel – Euskadi
81. Winner Anacona Gomez (Col) Lampre – ISD
82. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
83. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
84. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
85. Johan Van Summeren (Bel) Garmin – Sharp
86. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol Team
87. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep
88. Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Sharp
89. Hernani Broco (Por) Caja Rural
90. Mitchell Docker (Aus) Orica – GreenEdge
91. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre – ISD
92. David De La Fuente Rasilla (Esp) Caja Rural
93. Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi
94. Tom Dumoulin (Ned) Argos-Shimano
95. Gustavo Cesar Veloso (Esp) Andalucia
96. Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team
97. Grégory Rast (Sui) Radioshack-Nissan
98. Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat
99. Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team
100. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
101. Johannes Fröhlinger (Ger) Argos-Shimano
102. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
103. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp) Movistar Team
 104. Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat
105. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team
106. Michel Kreder (Ned) Garmin – Sharp
107. Daniel Navarro Garcia (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank
108. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale
109. Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
110. Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
111. Rudy Molard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
112. Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank – Tinkoff Bank
113. Markel Irizar Aranburu (Esp) Radioshack-Nissan
114. Danny Pate (USA) Sky Procycling
115. Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team
116. Thomas Peterson (USA) Garmin – Sharp
117. Yukihiro Doi (Jpn) Argos-Shimano
118. Xavier Florencio Cabre (Esp) Katusha Team
119. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
120. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
121. Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
122. Mikel Landa Meana (Esp) Euskaltel – Euskadi
123. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team
124. Hayden Roulston (Nzl) Radioshack-Nissan
125. Egor Silin (Rus) Astana Pro Team
126. Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team
127. Morris Possoni (Ita) Lampre – ISD
128. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
129. Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep
130. Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel – Euskadi
131. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale
132. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Cofidis, Le Credit En Ligne
133. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
134. Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
135. Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Sharp
136. Jesus Rosendo Prado (Esp) Andalucia
137. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp) Andalucia
138. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
139. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team
140. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Saxo Bank – Tinkoff Bank
141. Rafal Majka (Pol) Saxo Bank – Tinkoff Bank 00:21
142. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
143. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 00:32
144. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp) Andalucia
145. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
146. Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quickstep
147. Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quickstep
148. Luis Angel Mate Mardones (Esp) Cofidis, Le Credit En Ligne
149. Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quickstep
150. Antonio Piedra Perez (Esp) Caja Rural
151. Thierry Hupond (Fra) Argos-Shimano
152. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre – ISD
153. Thomas Dekker (Ned) Garmin – Sharp
154. Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team
155. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
156. Adrian Palomares Villaplana (Esp) Andalucia
157. Cheng Ji (Chn) Argos-Shimano
158. Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
159. Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team
160. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team
161. Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team
162. Javier Moreno Bazan (Esp) Movistar Team
163. Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team
164. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia
165. Daniel Teklehaymanot (Eri) Orica – GreenEdge
166. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
167. Denis Menchov (Rus) Katusha Team
168. Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank
169. Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat
170. Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia
171. Pieter Weening (Ned) Orica – GreenEdge
172. Simon Clarke (Aus) Orica – GreenEdge
173. Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD
174. Imanol Erviti Ollo (Esp) Movistar Team
175. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team
176. David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
177. Sergio Carrasco Garcia (Esp) Andalucia
178. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
179. Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling
180. Richie Porte (Aus) Sky Procycling
181. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Big Mat
182. Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
183. Danail Andonov Petrov (Bul) Caja Rural 00:45
184. Travis Meyer (Aus) Orica – GreenEdge 00:46
185. Simon Geschke (Ger) Argos-Shimano 00:48
186. Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 01:13
187. Julian Dean (Nzl) Orica – GreenEdge
188. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team 01:17
189. Cameron Meyer (Aus) Orica – GreenEdge 02:36
190. Wesley Sulzberger (Aus) Orica – GreenEdge 03:09
191. Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 03:30
192. Joost Van Leijen (Ned) Lotto Belisol Team 03:38
193. Bruno Pires (Por) Saxo Bank – Tinkoff Bank
194. Javier Chacon (Esp) Andalucia 04:43
195. Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural
196. Aitor Galdos Alonso (Esp) Caja Rural

GC after Stage 5

1. Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha Team 17:29:22
2. Christopher Froome (Gbr) Sky Procycling 00:01
3. Alberto Contador Velasco (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank 00:05
4. Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team 00:09
5. Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
6. Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 00:11
7. Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha Team 00:14
8. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 00:24
9. Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team 00:36
10. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 00:46
11. Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Movistar Team 00:47
12. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling 00:52
13. Steve Morabito (Sui) BMC Racing Team 00:53
14. Winner Anacona Gomez (Col) Lampre – ISD
15. Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 00:55
16. Igor Anton (Esp) Euskaltel – Euskadi 00:57
17. Daniel Navarro Garcia (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank
18. Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 01:17
19. Andrew Talansky (USA) Garmin – Sharp 01:26
20. Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team 01:33
21. Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre – ISD 01:34
22. Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale 01:35
23. Maxime Monfort (Bel) Radioshack-Nissan 01:38
24. Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel – Euskadi
25. Amets Txurruka (Esp) Euskaltel – Euskadi 01:50
26. Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 01:55
27. Marcos Garcia (Esp) Caja Rural 02:01
28. Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 02:15
29. Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 02:25
30. Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep 02:35
31. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 02:40
32. Rob Ruijgh (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 02:41
33. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural 02:48
34. Linus Gerdemann (Ger) Radioshack-Nissan
35. Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team
36. Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi 02:53
37. Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 03:41
38. Hernani Broco (Por) Caja Rural 03:43
39. Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team 03:53
40. Tiago Machado (Por) Radioshack-Nissan 04:10
41. Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha Team 04:24
42. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 04:28
43. Rémi Pauriol (Fra) FDJ-Big Mat 04:42
44. Adrian Palomares Villaplana (Esp) Andalucia 04:52
45. Mikel Astarloza Chaurreau (Esp) Euskaltel – Euskadi 05:00
46. Egor Silin (Rus) Astana Pro Team 05:06
47. Ivan Velasco Murillo (Esp) Euskaltel – Euskadi 05:25
48. Mikel Landa Meana (Esp) Euskaltel – Euskadi 05:27
49. Jan Bakelants (Bel) Radioshack-Nissan 05:48
50. Luis Angel Mate Mardones (Esp) Cofidis, Le Credit En Ligne 06:15
51. Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 06:21
52. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team 06:38
53. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team 06:43
54. Laurent Didier (Lux) Radioshack-Nissan 06:45
55. Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel – Euskadi 06:55
56. Rafal Majka (Pol) Saxo Bank – Tinkoff Bank 06:59
57. Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 07:16
58. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp) Andalucia
59. Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 07:18
60. Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 07:22
61. Marco Marzano (Ita) Lampre – ISD 07:30
62. Alexandre Geniez (Fra) Argos-Shimano 07:50
63. Tom Dumoulin (Ned) Argos-Shimano 07:51
64. Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team 08:08
65. Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep 08:50
66. Koen De Kort (Ned) Argos-Shimano 09:37
67. Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol Team 09:38
68. Michel Kreder (Ned) Garmin – Sharp 09:42
69. Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quickstep 09:47
70. Simon Clarke (Aus) Orica – GreenEdge 10:02
71. Arnaud Courteille (Fra) FDJ-Big Mat 10:17
72. Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank Cycling Team 10:34
73. Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Sharp 10:39
74. Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quickstep 10:51
75. Denis Menchov (Rus) Katusha Team 10:56
76. Morris Possoni (Ita) Lampre – ISD 11:03
77. Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale 11:05
78. Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 11:35
79. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 11:49
80. David De La Fuente Rasilla (Esp) Caja Rural 11:51
81. Antonio Piedra Perez (Esp) Caja Rural 12:08
82. Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team 12:46
83. Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale 12:48
84. Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep 12:58
85. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp) Andalucia 13:15
86. Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma-Quickstep 13:25
87. Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
88. Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat 13:33
89. Johan Van Summeren (Bel) Garmin – Sharp 13:34
90. Jesus Rosendo Prado (Esp) Andalucia 14:04
91. Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 14:16
92. Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 15:03
93. Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
94. Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 15:08
95. David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15:12
96. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Saxo Bank – Tinkoff Bank 15:13
97. Pavel Brutt (Rus) Katusha Team 15:14
98. Denys Kostyuk (Ukr) Lampre – ISD 15:40
99. Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quickstep 15:54
100. Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank 16:05
101. Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 16:07
102. Gustavo Cesar Veloso (Esp) Andalucia 16:32
103. Jesus Hernandez Blazquez (Esp) Saxo Bank – Tinkoff Bank 16:33
104. Markel Irizar Aranburu (Esp) Radioshack-Nissan 16:54
105. Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team 16:57
106. Johannes Fröhlinger (Ger) Argos-Shimano 17:15
107. Bruno Pires (Por) Saxo Bank – Tinkoff Bank 17:36
108. Thierry Hupond (Fra) Argos-Shimano 17:50
109. Richie Porte (Aus) Sky Procycling 18:38
110. Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 19:17
111. Javier Ramirez Abeja (Esp) Andalucia 19:18
112. Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 19:20
113. John Degenkolb (Ger) Argos-Shimano 19:37
114. Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team 19:38
115. Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel – Euskadi
116. Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank – Tinkoff Bank 19:43
117. Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-Quickstep 19:46
118. Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 19:57
119. Frantisek Rabon (Cze) Omega Pharma-Quickstep 20:04
120. Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 20:26
121. Jonathan Castroviejo Nicolas (Esp) Movistar Team 20:30
122. Cameron Meyer (Aus) Orica – GreenEdge 20:38
123. Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 21:06
124. Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 21:11
125. Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale 21:14
126. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 21:15
127. Egoitz Garcia Echeguibel (Esp) Cofidis, Le Credit En Ligne 21:20
128. Yukihiro Doi (Jpn) Argos-Shimano 21:33
129. Danail Andonov Petrov (Bul) Caja Rural 22:17
130. Daniel Teklehaymanot (Eri) Orica – GreenEdge 22:18
131. Bertjan Lindeman (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 22:20
132. Grégory Rast (Sui) Radioshack-Nissan 22:21
133. Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 22:25
134. Daniele Bennati (Ita) Radioshack-Nissan 22:39
135. Koldo Fernandez (Esp) Garmin – Sharp 22:40
136. Thomas Peterson (USA) Garmin – Sharp
137. Sergio Carrasco Garcia (Esp) Andalucia 22:46
138. Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 22:50
139. Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre – ISD 22:59
140. Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 23:08
141. Rudy Molard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 23:17
142. Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team 23:36
143. Xavier Florencio Cabre (Esp) Katusha Team 23:45
144. Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 23:49
145. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale 24:11
146. Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat 24:26
147. Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team 24:31
148. William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat 24:36
149. Stephen Cummings (Gbr) BMC Racing Team 24:39
150. Javier Moreno Bazan (Esp) Movistar Team 24:44
151. Hayden Roulston (Nzl) Radioshack-Nissan
152. Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 24:45
153. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 24:46
154. Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 25:00
155. Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat 25:10
156. Simon Geschke (Ger) Argos-Shimano 25:13
157. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale 25:16
158. Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling 25:32
159. Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol Team 26:02
160. Ian Stannard (Gbr) Sky Procycling 26:11
161. Allan Davis (Aus) Orica – GreenEdge 26:14
162. Thomas Dekker (Ned) Garmin – Sharp 26:16
163. Pieter Weening (Ned) Orica – GreenEdge 26:24
164. Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Sky Procycling 26:53
165. Travis Meyer (Aus) Orica – GreenEdge 26:54
166. Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD 27:43
167. Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Movistar Team 27:52
168. Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 28:00
169. Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 28:31
170. Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 28:46
171. Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD 29:29
172. Cheng Ji (Chn) Argos-Shimano 29:38
173. Javier Chacon (Esp) Andalucia 30:36
174. Tiziano Dall’antonia (Ita) Liquigas-Cannondale 31:05
175. Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank – Tinkoff Bank 31:20
176. Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 31:28
177. Danny Pate (USA) Sky Procycling 31:35
178. Wesley Sulzberger (Aus) Orica – GreenEdge 31:38
179. Aitor Galdos Alonso (Esp) Caja Rural 31:41
180. Mitchell Docker (Aus) Orica – GreenEdge 31:44
181. Nacer Bouhanni (Fra) FDJ-Big Mat 31:50
182. Imanol Erviti Ollo (Esp) Movistar Team 32:30
183. Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol Team 32:38
184. Ben Swift (Gbr) Sky Procycling 33:18
185. Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Big Mat 33:32
186. Julian Dean (Nzl) Orica – GreenEdge 34:04
187. Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Caja Rural 34:35
188. Raymond Kreder (Ned) Garmin – Sharp 34:58
189. Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha Team 35:15
190. Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team 36:00
191. Juan Jose Lobato Del Valle (Esp) Andalucia 36:33
192. Matti Breschel (Den) Rabobank Cycling Team 37:33
193. Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team 38:49
194. Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Sharp 39:27
195. Joost Van Leijen (Ned) Lotto Belisol Team 40:41
196. Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural 42:23





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.