Featured Stories

Recent Videos

Vuelta a Espana Stage 1 Full Results – Astana Wins TTT

by pedalmag.com
August 24, 2013 (Sanxenxo, Spain) – Astana Pro Team (Kaz) claimed the win in the 27km Stage 1 TTT from Vilanova de Arousa to Sanxenxo, bolstering Vincenzo Nibali’s assault on the final Grand Tour, the Vuelta a Espana.

Nibali won the Giro and if he can win the Vuelta this year as well he’ll join an elite group of only four riders who have accomplished the feat – Eddy Merckx from Belgium (1973), Giovanni Battaglin from Italy (1981) and Spain’s Alberto Contador (2008).

Nibali was all smiles as teammate Janez Brajkovic donned the leader’s jersey. Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge in 54th and Guillaume Boivin (Can) Cannondale Pro Cycling in 97th are the lone Canucks at the Vuelta.

Results

1. Astana Pro Team (Kaz) 29:59:00
2. Radioshack Leopard  (Lux) 0:10
3. Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team  (Bel) 0:16
4. Sky Procycling  (Gbr) 0:22
5. Movistar Team  (Esp) 0:29
6. Team Saxo-Tinkoff  (Den) 0:32
7. Team Netapp – Endura  (Ger) 0:35
8. Bmc Racing Team  (Usa) 0:36
9. Orica Greenedge  (Aus) 0:45
10. Belkin Pro Cycling Team  (Ned) 0:49
11. Lampre-Merida   (Ita) 0:56
12. Katusha   (Rus) 0:59
13. Lotto Belisol  (Bel) 1:14
14. Euskaltel Euskadi  (Esp) 1:14
15. Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team  (Ned) 1:18
16. Fdj.Fr   (Fra) 1:25
17. Cannondale Pro Cycling (Ita) 1:26
18. Caja Rural – Seguros Rga  (Esp) 1:38
19. Garmin Sharp  (Usa) 1:41
20. Ag2R La Mondiale  (Fra) 1:41
21. Team Argos – Shimano  (Ned) 1:53
22. Cofidis, Solutions Credits  (Fra) 1:55

GC after Stage 1

1.    Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team     0:29:59
2.    Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
3.    Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
4.    Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
5.    Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
6.    Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
7.    Fabian Cancellara (Sui) RadioShack Leopard     0:10
8.    Haimar Zubeldia Agirre (Esp) RadioShack Leopard
9.    Markel Irizar Aranburu (Esp) RadioShack Leopard
10.    Robert Kiserlovski (Cro) RadioShack Leopard
11.    Christopher Horner (USA) RadioShack Leopard
12.    Ben Hermans (Bel) RadioShack Leopard
13.    Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step     0:16
14.    Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma-Quick Step
15.    Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-Quick Step
16.    Pieter Serry (Bel) Omega Pharma-Quick Step
17.    Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quick Step
18.    Luke Rowe (Gbr) Sky Procycling     0:22
19.    Xabier Zandio Echaide (Esp) Sky Procycling
20.    Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling
21.    Dario Cataldo (Ita) Sky Procycling
22.    Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling
23.    Vasil Kiryienka (Blr) Sky Procycling
24.    Javier Moreno Bazan (Esp) Movistar Team     0:29
25.    Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team
26.    Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
27.    José Herrada Lopez (Esp) Movistar Team
28.    Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team
29.    Nicolas Roche (Irl) Team Saxo-Tinkoff     0:32
30.    Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff
31.    Roman Kreuziger (Cze) Team Saxo-Tinkoff
32.    Oliver Zaugg (Sui) Team Saxo-Tinkoff
33.    Rafal Majka (Pol) Team Saxo-Tinkoff
34.    Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling
35.    Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
36.    Leopold Konig (Cze) Team NetApp-Endura     0:35
37.    David De La Cruz Melgarejo (Esp) Team NetApp-Endura
38.    José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Team NetApp-Endura
39.    Jan Barta (Cze) Team NetApp-Endura
40.    Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura
41.    Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp-Endura
42.    Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team     0:36
43.    Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team
44.    Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
45.    Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
46.    Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
47.    Michael Morkov (Den) Team Saxo-Tinkoff     0:40
48.    Nicki Sörensen (Den) Team Saxo-Tinkoff     0:45
49.    Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
50.    Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
51.    Leigh Howard (Aus) Orica-GreenEdge
52.    Wesley Sulzberger (Aus) Orica-GreenEdge
53.    Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
54.    Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
55.    Sam Bewley (Nzl) Orica-GreenEdge
56.    Imanol Erviti Ollo (Esp) Movistar Team     0:47
57.    Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro Cycling Team     0:49
58.    Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team
59.    Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Belkin Pro Cycling Team
60.    Stef Clement (Ned) Belkin Pro Cycling Team
61.    Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
62.    Michele Scarponi (Ita) Lampre-Merida     0:56
63.    Simone Stortoni (Ita) Lampre-Merida
64.    Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
65.    Luca Dodi (Ita) Lampre-Merida
66.    Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
67.    Angel Vicioso Arcos (Esp) Katusha     0:59
68.    Vladimir Gusev (Rus) Katusha
69.    Daniel Moreno Fernandez (Esp) Katusha
70.    Alberto Losada Alguacil (Esp) Katusha
71.    Joaquim Rodriguez Oliver (Esp) Katusha
72.    Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team     1:07
73.    Matthew Busche (USA) RadioShack Leopard     1:10
74.    Greg Henderson (Nzl) Lotto Belisol     1:14
75.    Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol
76.    Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
77.    Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
78.    Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
79.    Samuel Sanchez Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi
80.    Egoi Martinez De Esteban (Esp) Euskaltel-Euskadi
81.    Gorka Verdugo Marcotegui (Esp) Euskaltel-Euskadi
82.    Mikel Nieve Iturralde (Esp) Euskaltel-Euskadi
83.    Jorge Azanza Soto (Esp) Euskaltel-Euskadi
84.    Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team     1:16
85.    Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     1:18
86.    Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
87.    Rafael Valls Ferri (Esp) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
88.    Grega Bole (Slo) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
89.    Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
90.    Alexandre Geniez (Fra) FDJ     1:25
91.    Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
92.    Kenny Elissonde (Fra) FDJ
93.    Geoffrey Soupe (Fra) FDJ
94.    Thibaut Pinot (Fra) FDJ
95.    Ivan Basso (Ita) Cannondale Pro Cycling     1:26
96.    Cameron Wurf (Aus) Cannondale Pro Cycling
97.    Guillaume Boivin (Can) Cannondale Pro Cycling
98.    Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale Pro Cycling
99.    Maciej Paterski (Pol) Cannondale Pro Cycling
100.    Tiziano Dall’Antonia (Ita) Cannondale Pro Cycling
101.    Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida     1:30
102.    Anthony Roux (Fra) FDJ     1:31
103.    Amets Txurruka (Esp) Caja Rural     1:38
104.    David Arroyo Duran (Esp) Caja Rural
105.    Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural
106.    Marcos Garcia (Esp) Caja Rural
107.    Ivan Velasco Murillo (Esp) Caja Rural
108.    Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural
109.    Tyler Farrar (USA) Garmin-Sharp     1:41
110.    Nick Nuyens (Bel) Garmin-Sharp
111.    Alex Howes (USA) Garmin-Sharp
112.    Daniel Martin (Irl) Garmin-Sharp
113.    Johan Vansummeren (Bel) Garmin-Sharp
114.    Alex Rasmussen (Den) Garmin-Sharp
115.    Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
116.    Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
117.    Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
118.    Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
119.    Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
120.    Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
121.    Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo-Tinkoff     1:45
122.    Johannes Fröhlinger (Ger) Team Argos-Shimano     1:53
123.    Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Argos-Shimano
124.    Thierry Hupond (Fra) Team Argos-Shimano
125.    Georg Preidler (Aut) Team Argos-Shimano
126.    Warren Barguil (Fra) Team Argos-Shimano
127.    Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits     1:55
128.    Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
129.    Luis Angel Mate Mardones (Esp) Cofidis, Solutions Credits
130.    Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
131.    Cyril Bessy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
132.    Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale     1:59
133.    Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale
134.    Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team     2:03
135.    Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling     2:22
136.    Maximiliano Ariel Richeze (Arg) Lampre-Merida     2:24
137.    Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Movistar Team     2:27
138.    Christian Knees (Ger) Sky Procycling     2:36
139.    Evgeny Petrov (Rus) Team Saxo-Tinkoff     2:41
140.    Igor Anton Hernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi     2:43
141.    Yaroslav Popovych (Ukr) RadioShack Leopard     2:51
142.    Grégory Rast (Sui) RadioShack Leopard
143.    Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol     2:55
144.    Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma-Quick Step
145.    Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
146.    Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quick Step
147.    Martin Kohler (Sui) BMC Racing Team     2:59
148.    Iker Camano Ortuzar (Esp) Team NetApp-Endura     3:01
149.    Daniel Schorn (Aut) Team NetApp-Endura
150.    Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura
151.    Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol     3:04
152.    Vicente Reynes Mimo (Esp) Lotto Belisol
153.    José Ivan Gutierrez Palacios (Esp) Movistar Team     3:07
154.    Antonio Piedra Perez (Esp) Caja Rural     3:09
155.    Andrew Fenn (Gbr) Omega Pharma-Quick Step     3:14
156.    Francesco Lasca (Ita) Caja Rural
157.    Mitchell Docker (Aus) Orica-GreenEdge     3:21
158.    Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     3:23
159.    Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits     3:24
160.    Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
161.    Daniele Ratto (Ita) Cannondale Pro Cycling     3:42
162.    Lucas Sebastian Haedo (Arg) Cannondale Pro Cycling
163.    Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale Pro Cycling
164.    Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     3:50
165.    Ramon Sinkeldam (Ned) Team Argos-Shimano     3:54
166.    Thomas Peterson (USA) Team Argos-Shimano
167.    Tom Stamsnijder (Ned) Team Argos-Shimano
168.    Nikias Arndt (Ger) Team Argos-Shimano
169.    Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team     4:09
170.    Arnaud Courteille (Fra) FDJ     4:12
171.    Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
172.    Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team     4:16
173.    Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural     4:21
174.    Cédric Pineau (Fra) FDJ     4:29
175.    Juan Jose Oroz Ugalde (Esp) Euskaltel-Euskadi     4:31
176.    Mikel Landa Meana (Esp) Euskaltel-Euskadi
177.    Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team     4:33
178.    Vladimir Isaichev (Rus) Katusha     4:38
179.    Dmitry Kozontchuk (Rus) Katusha
180.    Juan Manuel Garate (Esp) Belkin Pro Cycling Team     4:41
181.    Graeme Brown (Aus) Belkin Pro Cycling Team
182.    David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
183.    Luca Paolini (Ita) Katusha     4:45
184.    Pablo Lastras Garcia (Esp) Movistar Team
185.    Laurent Mangel (Fra) FDJ     4:56
186.    Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
187.    Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp     5:00
188.    Giampaolo Caruso (Ita) Katusha     5:03
189.    Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Solutions Credits     5:09
190.    Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
191.    Massimo Graziato (Ita) Lampre-Merida     5:47
192.    Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol     6:00
193.    Baden Cooke (Aus) Orica-GreenEdge     6:04
194.    Barry Markus (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
195.    Pablo Urtasun Perez (Esp) Euskaltel-Euskadi     6:22
196.    Michel Kreder (Ned) Garmin-Sharp     6:43
197.    Koldo Fernandez (Esp) Garmin-Sharp





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.