Featured Stories

Vuelta a Castilla y León – Stage 4

March 27, 2008 (Ávila, Spain) — Alberto Contador Velasco (Spa) Astana took the win today on the 160.8km Stage 4, from Carrión de los Condes to Montaña Palentina, increasing his lead over Mauricio Soler (Col) Barloworld who was second today and is in second place overall. Thomas Dekker (Ned) Rabobank third today sits in 3rd overall.

Results

Stage 4 – March 27:

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 3.54.17 (41,181 km/h)
2. Mauricio Soler (Col) Barloworld 0.11
3. Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.33
4. Sergio Pardilla Bellon (Spa) Burgos Monumental
5. Denis Menchov (Rus) Rabobank
6. Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0.43
7. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 0.49
8. David De La Fuente Rasilla (Spa) Saunier Duval – Scott 0.59
9. Danail Andonov (Bul) Benfica 1.03
10. José Rujano Guillen (Ven) Caisse d’Epargne 1.05
11. Levi Leipheimer (USA) Astana
12. Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia 1.09
13. Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Contentpolis – Murcia 1.12
14. Moises Duenas Nevado (Spa) Barloworld
15. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia 1.14
16. Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval – Scott
17. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.29
18. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 1.33
19. José Azevedo (Por) Benfica
20. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne
21. Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
22. Jose Antonio Redondo (Spa) Andalucía – Cajasur 1.36
23. Mikel Nieve (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.38
24. José Mendes (Por) Benfica 1.44
25. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1.46
26. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld 1.56
27. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
28. Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval – Scott
29. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
30. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
31. Daniel Martin (Irl) Slipstream Chipotle Presented By H30 2.02
32. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 2.1
33. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
34. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 2.13
35. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
36. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
37. Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia 2.21
38. Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 2.3
39. Danielli Nardello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.33
40. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel – Euskadi
41. Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Burgos Monumental
42. Roberto Traficante (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
43. Iker Cama̱o (Spa) Saunier Duval РScott
44. Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia
45. Edgar Pinto (Por) Benfica 2.41
46. Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 3.34
47. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
48. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 3.42
49. Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 3.43
50. Pedro Gutierrez Alvarez (Spa) Burgos Monumental
51. Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 3.53
52. Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Karpin Galicia 3.55
53. Daniel Sesma (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
54. Huub Duyn (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30
55. Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel – Euskadi 4.01
56. David Ca̱ada Garcia (Spa) Saunier Duval РScott 4.09
57. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur
58. Jason Donald (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 4.28
59. Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d’Epargne
60. Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d’Epargne
61. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia
62. Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis – Murcia
63. Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis – Murcia
64. Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis – Murcia
65. Aitor Olano (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
66. Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Benfica 4.34
67. Rui Da Costa (Por) Benfica 4.37
68. Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel – Euskadi
69. Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi
70. Ruben Plaza (Spa) Benfica 4.38
71. Juan Francisco Mouron Doldan (Spa) Karpin Galicia 4.51
72. Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos Monumental 5.15
73. Marco Corti (Ita) Barloworld 5.27
74. Nazareno Rossi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 5.29
75. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 5.33
76. Rafael Rodriguez (Spa) Contentpolis – Murcia 5.55
77. Javier Mejías Leal (Spa) Saunier Duval – Scott 6.02
78. Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 6.07
79. Chris Horner (USA) Astana
80. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne 6.08
81. Alberto Fernandez (Spa) Karpin Galicia 7.01
82. Oscar Pujol (Spa) Burgos Monumental 7.05
83. Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía – Cajasur 7.11
84. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
85. Dionisio Galparsoro Martinez (Spa) Euskaltel – Euskadi 7.21
86. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
87. Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
88. Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
89. Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis – Murcia
90. Hugo Sancho (Por) Benfica
91. Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld
92. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC
93. Christian Pfannberger (Aut) Barloworld
94. Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
95. Jose Vicente Toribio (Spa) Burgos Monumental
96. Jan Boven (Ned) Rabobank
97. Bram De Groot (Ned) Rabobank
98. Ivan Melero Coco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
99. Eladio Sanchez (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
100. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 7.41
101. David Martin Velasco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 7.49
102. Eriz Ruiz d’Erentxun (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
103. Héctor González (Spa) Saunier Duval – Scott
104. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
105. Enrique Salgueiro (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 8.02
106. Jorge Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia 8.13
107. Ramon Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia 9.03
108. Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 10.05
109. Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
110. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 10.3
111. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 11.07
112. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 11.53
113. Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval – Scott 12.07
114. Roberto Cobo Gonzalez (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
115. Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo 12.37
116. Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
117. Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental
118. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía – Cajasur
119. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 12.5
120. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
121. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana

GC after Stage 4

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 11.59.09
2. Mauricio Soler (Col) Barloworld 0.39
3. Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.46
4. Levi Leipheimer (USA) Astana 1.09
5. Denis Menchov (Rus) Rabobank 1.23
6. Bauke Mollema (Ned) Rabobank 1.3
7. Moises Duenas Nevado (Spa) Barloworld 1.4
8. Sergio Pardilla Bellon (Spa) Burgos Monumental 1.42
9. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia 1.55
10. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30
11. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC 1.57
12. Danail Andonov (Bul) Benfica 2.01
13. David De La Fuente Rasilla (Spa) Saunier Duval – Scott 2.02
14. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne 2.12
15. Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 2.2
16. Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia 2.3
17. Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval – Scott 2.36
18. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 2.37
19. José Azevedo (Por) Benfica 2.43
20. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
21. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 2.48
22. José Rujano Guillen (Ven) Caisse d’Epargne 2.5
23. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
24. Jose Antonio Redondo (Spa) Andalucía – Cajasur 2.51
25. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 2.52
26. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.53
27. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur 2.57
28. Mikel Nieve (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
29. Daniel Martin (Irl) Slipstream Chipotle Presented By H30 3.09
30. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3.15
31. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel – Euskadi 3.16
32. Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 3.18
33. José Mendes (Por) Benfica 3.21
34. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 3.24
35. Iker Cama̱o (Spa) Saunier Duval РScott 3.27
36. Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia
37. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi 3.37
38. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
39. Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval – Scott 3.39
40. Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia 3.43
41. Danielli Nardello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 3.51
42. Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Burgos Monumental 3.52
43. Edgar Pinto (Por) Benfica 3.56
44. Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 4.18
45. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne 4.27
46. Huub Duyn (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30 4.31
47. Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 4.33
48. Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Karpin Galicia 4.36
49. David Ca̱ada Garcia (Spa) Saunier Duval РScott 4.51
50. Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi 4.56
51. Jason Donald (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 5.2
52. Ruben Plaza (Spa) Benfica 5.22
53. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 5.24
54. Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 5.25
55. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur 5.28
56. Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d’Epargne
57. Daniel Sesma (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 5.33
58. Rui Da Costa (Por) Benfica 5.39
59. Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis – Murcia
60. Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis – Murcia 5.4
61. Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d’Epargne 5.45
62. Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Benfica 5.49
63. Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel – Euskadi 5.56
64. Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel – Euskadi 6.07
65. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia 6.31
66. Juan Francisco Mouron Doldan (Spa) Karpin Galicia 6.37
67. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne 6.5
68. Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 7.27
69. Pedro Gutierrez Alvarez (Spa) Burgos Monumental 7.3
70. Chris Horner (USA) Astana 7.32
71. Aitor Olano (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 7.33
72. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 7.52
73. Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía – Cajasur 7.56
74. Dionisio Galparsoro Martinez (Spa) Euskaltel – Euskadi 8.05
75. Javier Mejías Leal (Spa) Saunier Duval – Scott 8.12
76. Jose Vicente Toribio (Spa) Burgos Monumental 8.17
77. Rafael Rodriguez (Spa) Contentpolis – Murcia 8.22
78. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi 8.27
79. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 8.32
80. Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld 8.38
81. Christian Pfannberger (Aut) Barloworld 8.47
82. Ivan Melero Coco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 8.55
83. Oscar Pujol (Spa) Burgos Monumental 9.07
84. Nazareno Rossi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 9.13
85. Enrique Salgueiro (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 9.19
86. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
87. Eriz Ruiz d’Erentxun (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 9.38
88. Hugo Sancho (Por) Benfica 9.39
89. Eladio Sanchez (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 9.45
90. Marco Corti (Ita) Barloworld
91. Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis – Murcia
92. Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 9.5
93. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC 10.11
94. Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos Monumental 10.16
95. Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 10.17
96. Jan Boven (Ned) Rabobank 10.37
97. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 10.53
98. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 11
99. Bram De Groot (Ned) Rabobank 11.17
100. Ramon Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia 11.24
101. Héctor González (Spa) Saunier Duval – Scott 11.55
102. Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Contentpolis – Murcia 12.06
103. Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 12.1
104. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 12.12
105. Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 12.13
106. Jorge Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia 12.39
107. Alberto Fernandez (Spa) Karpin Galicia 12.45
108. Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval – Scott 12.48
109. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 12.58
110. Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo 14.37
111. Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 14.39
112. Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental 15
113. Roberto Traficante (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 15.14
114. Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis – Murcia 15.24
115. David Martin Velasco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 16.05
116. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana 16.27
117. Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 16.4
118. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana 18.02
119. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 18.04
120. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía – Cajasur 18.31
121. Roberto Cobo Gonzalez (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 27.18





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.