Featured Stories

Vuelta a Castilla y León – Stage 1 Full Results and Photos

March 24, 2008 (Spain) – Alberto Contador Velasco (Spa) Astana won the Stage 1, 9.7km ITT, Valsain-La Granja de San Ildefonso today over team mate Levi Leipheimer (USA) in second and Thomas Dekker (Ned) Rabobank in third at the Vuelta a Castilla y León in Spain from March 24-28.

Results

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 11.39 (49.957 km/h)
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 0.04
3. Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.13
4. Jason McCartney (USA) Team CSC 0.15
5. Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0.19
6. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.22
7. Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.25
8. Moises Duenas Nevado (Spa) Barloworld 0.28
9. Denis Menchov (Rus) Rabobank
10. Mauricio Soler (Col) Barloworld
11. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.3
12. Andreas Klöden (Ger) Astana
13. Chris Horner (USA) Astana 0.32
14. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.34
15. Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 0.35
16. Ruben Plaza (Spa) Benfica
17. Huub Duyn (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.36
18. Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d’Epargne 0.38
19. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
20. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne 0.39
21. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
22. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia 0.41
23. Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Karpin Galicia
24. Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval – Scott
25. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
26. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne 0.42
27. David Ca̱ada Garcia (Spa) Saunier Duval РScott
28. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel – Euskadi 0.43
29. Jason Donald (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30
30. Dionisio Galparsoro Martinez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0.44
31. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
32. Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía – Cajasur 0.45
33. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.46
34. Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0.47
35. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur
36. Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
37. Bram De Groot (Ned) Rabobank 0.48
38. Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30
39. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 0.49
40. Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis – Murcia
41. Jose Antonio Redondo (Spa) Andalucía – Cajasur 0.53
42. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
43. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 0.54
44. Iker Cama̱o (Spa) Saunier Duval РScott
45. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
46. Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld 0.55
47. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 0.56
48. Jose Vicente Toribio (Spa) Burgos Monumental
49. Ivan Melero Coco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 0.57
50. Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis – Murcia
51. José Rujano Guillen (Ven) Caisse d’Epargne
52. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
53. Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
54. Christian Pfannberger (Aut) Barloworld
55. Daniel Martin (Irl) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.58
56. Danail Andonov (Bul) Benfica
57. Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 0.59
58. Sergio Pardilla Bellon (Spa) Burgos Monumental 1
59. David Martin Velasco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.01
60. Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel – Euskadi
61. Daniel Sesma (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
62. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1.02
63. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
64. Rui Da Costa (Por) Benfica
65. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
66. David De La Fuente Rasilla (Spa) Saunier Duval – Scott 1.03
67. Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis – Murcia
68. Roberto Traficante (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.06
69. Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval – Scott
70. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
71. Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia
72. Ramon Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia 1.07
73. Jan Boven (Ned) Rabobank 1.08
74. Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d’Epargne
75. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC
76. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
77. Juan José Haedo (Arg) Team CSC 1.09
78. Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Burgos Monumental 1.1
79. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur
80. Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia
81. José Azevedo (Por) Benfica
82. Mikel Nieve (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
83. Eladio Sanchez (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.11
84. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 1.12
85. Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia
86. Martin Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental
87. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
88. Héctor González (Spa) Saunier Duval – Scott
89. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 1.13
90. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC 1.14
91. Edgar Pinto (Por) Benfica 1.15
92. José Mendes (Por) Benfica
93. Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Benfica
94. Nazareno Rossi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.16
95. Enrique Salgueiro (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.17
96. Danielli Nardello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.18
97. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
98. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia
99. Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel – Euskadi 1.22
100. Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval – Scott
101. Aitor Olano (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.23
102. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.24
103. Juan Francisco Mouron Doldan (Spa) Karpin Galicia
104. Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.25
105. Javier Mejías Leal (Spa) Saunier Duval – Scott
106. Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel – Euskadi 1.26
107. Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.27
108. Eriz Ruiz d’Erentxun (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
109. Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.33
110. Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental 1.38
111. Alberto Fernandez (Spa) Karpin Galicia 1.39
112. Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Contentpolis – Murcia
113. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía – Cajasur
114. Oscar Pujol (Spa) Burgos Monumental 1.4
115. Hugo Sancho (Por) Benfica 1.41
116. Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.45
117. Marco Corti (Ita) Barloworld 1.46
118. Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis – Murcia 1.47
119. Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos Monumental
120. Rafael Rodriguez (Spa) Contentpolis – Murcia 1.5
121. Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo 2
122. Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 2.02
123. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.04
124. Pedro Gutierrez Alvarez (Spa) Burgos Monumental 2.08
125. Roberto Cobo Gonzalez (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.09
126. Jorge Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia 2.18
127. Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.43

GC after Stage 1

1. Alberto Contador Velasco (Spa) Astana 11.39
2. Levi Leipheimer (USA) Astana 0.04
3. Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.13
4. Jason McCartney (USA) Team CSC 0.15
5. Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0.19
6. Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.22
7. Steven Cozza (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.25
8. Moises Duenas Nevado (Spa) Barloworld 0.28
9. Denis Menchov (Rus) Rabobank
10. Mauricio Soler (Col) Barloworld
11. Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.3
12. Andreas Klöden (Ger) Astana
13. Chris Horner (USA) Astana 0.32
14. Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 0.34
15. Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana 0.35
16. Ruben Plaza (Spa) Benfica
17. Huub Duyn (Ned) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.36
18. Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d’Epargne 0.38
19. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
20. Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d’Epargne 0.39
21. Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
22. Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia 0.41
23. Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Karpin Galicia
24. Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval – Scott
25. Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
26. Arnaud Coyot (Fra) Caisse d’Epargne 0.42
27. David Ca̱ada Garcia (Spa) Saunier Duval РScott
28. Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel – Euskadi 0.43
29. Jason Donald (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30
30. Dionisio Galparsoro Martinez (Spa) Euskaltel – Euskadi 0.44
31. Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
32. Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Andalucía – Cajasur 0.45
33. Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.46
34. Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0.47
35. Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía – Cajasur
36. Jaume Rovira Pous (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo
37. Bram De Groot (Ned) Rabobank 0.48
38. Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Slipstream Chipotle Presented By H30
39. John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld 0.49
40. Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis – Murcia
41. Jose Antonio Redondo (Spa) Andalucía – Cajasur 0.53
42. Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
43. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Astana 0.54
44. Iker Cama̱o (Spa) Saunier Duval РScott
45. Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
46. Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld 0.55
47. José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d’Epargne 0.56
48. Jose Vicente Toribio (Spa) Burgos Monumental
49. Ivan Melero Coco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 0.57
50. Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis – Murcia
51. José Rujano Guillen (Ven) Caisse d’Epargne
52. José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana
53. Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
54. Christian Pfannberger (Aut) Barloworld
55. Daniel Martin (Irl) Slipstream Chipotle Presented By H30 0.58
56. Danail Andonov (Bul) Benfica
57. Aitor Perez Arrieta (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 0.59
58. Sergio Pardilla Bellon (Spa) Burgos Monumental 1
59. David Martin Velasco (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.01
60. Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel – Euskadi
61. Daniel Sesma (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
62. José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía – Cajasur 1.02
63. Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
64. Rui Da Costa (Por) Benfica
65. Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank
66. David De La Fuente Rasilla (Spa) Saunier Duval – Scott 1.03
67. Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis – Murcia
68. Roberto Traficante (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.06
69. Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval – Scott
70. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
71. Iban Mayoz (Spa) Karpin Galicia
72. Ramon Troncoso Sobrino (Spa) Karpin Galicia 1.07
73. Jan Boven (Ned) Rabobank 1.08
74. Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d’Epargne
75. Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC
76. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
77. Juan José Haedo (Arg) Team CSC 1.09
78. Luis Roberto Alvarez Martin (Spa) Burgos Monumental 1.1
79. Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía – Cajasur
80. Eduard Vorganov (Rus) Karpin Galicia
81. José Azevedo (Por) Benfica
82. Mikel Nieve (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
83. Eladio Sanchez (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.11
84. Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 1.12
85. Julian Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia
86. Martin Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental
87. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel – Euskadi
88. Héctor González (Spa) Saunier Duval – Scott
89. Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía – Cajasur 1.13
90. Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC 1.14
91. Edgar Pinto (Por) Benfica 1.15
92. José Mendes (Por) Benfica
93. Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Benfica
94. Nazareno Rossi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.16
95. Enrique Salgueiro (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.17
96. Danielli Nardello (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.18
97. Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía – Cajasur
98. Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Karpin Galicia
99. Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel – Euskadi 1.22
100. Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval – Scott
101. Aitor Olano (Spa) Orbea – Oreka S.D.A 1.23
102. Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.24
103. Juan Francisco Mouron Doldan (Spa) Karpin Galicia
104. Israel Perez Rodriguez (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.25
105. Javier Mejías Leal (Spa) Saunier Duval – Scott
106. Yon Bru Pascal (Spa) Euskaltel – Euskadi 1.26
107. Josu Mondelo (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.27
108. Eriz Ruiz d’Erentxun (Spa) Orbea – Oreka S.D.A
109. Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1.33
110. Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Burgos Monumental 1.38
111. Alberto Fernandez (Spa) Karpin Galicia 1.39
112. Alberto Rodriguez Oliver (Spa) Contentpolis – Murcia
113. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía – Cajasur
114. Oscar Pujol (Spa) Burgos Monumental 1.4
115. Hugo Sancho (Por) Benfica 1.41
116. Jesus Ramirez Torres (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 1.45
117. Marco Corti (Ita) Barloworld 1.46
118. Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis – Murcia 1.47
119. Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos Monumental
120. Rafael Rodriguez (Spa) Contentpolis – Murcia 1.5
121. Ignacio Sarabia Diaz (Mex) Extremadura-Gruppo Gallardo 2
122. Xabat Otxotorena (Spa) Extremadura-Gruppo Gallardo 2.02
123. Manuel Belletti (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.04
124. Pedro Gutierrez Alvarez (Spa) Burgos Monumental 2.08
125. Roberto Cobo Gonzalez (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.09
126. Jorge Sanchez Pimienta (Spa) Contentpolis – Murcia 2.18
127. Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2.43





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.