Featured Stories

Recent Videos

Volta a Catalunya Stage 5 Full Results – Trusov Scores

by pedalmag.com

May 22, 2009 (Torredembarra, Spain) – Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha took the win over Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team in second and Fabio Sabatini (Ita) Liquigas in 3rd on Stage 5 from La Seu d’Urgell to Torredembarra, 201.3km. Canada’s Christian Meier (Garmin-Slipstream) placed 28th and is 39th overall, while Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne continues to lead overall.

Results

1. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 4:28:58 (44.905 km/h)
2. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
3. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
4. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
5. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi
6. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
7. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
8. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
9. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.
10. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
11. Daniel Oss (Ita) Liquigas
12. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
13. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
14. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
15. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
16. Paul Martens (Ger) Rabobank
17. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
18. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
19. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
20. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
21. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
22. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne
23. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO
24. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
25. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
26. Marco Velo (Ita) Quick Step
27. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
28. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
29. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
30. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
31. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
32. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
33. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
34. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
35. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad
36. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
37. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
38. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
39. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
40. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
41. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
42. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
43. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
44. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team
45. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
46. Haimar Zubeldia (Spa) Astana
47. Roman Kireyev (Kaz) Astana
48. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
49. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
50. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
51. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
52. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
53. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
54. Sergey Renev (Kaz) Astana
55. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
56. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
57. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
58. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
59. Brian Vandborg (Den) Liquigas
60. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
61. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO
62. Benjamin Noval (Spa) Astana
63. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur
64. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
65. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
66. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
67. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
68. Dominik Roels (Ger) Team Milram
69. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
70. Jesus Hernandez (Spa) Astana
71. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
72. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
73. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
74. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
75. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
76. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
77. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
78. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
79. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
80. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
81. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
82. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
83. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
84. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
85. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
86. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
87. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
88. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne
89. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur
90. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
91. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
92. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
93. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO
94. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
95. Christian Kux (Ger) Team Milram
96. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
97. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
98. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
99. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
100. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
101. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
102. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
103. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
104. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
105. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
106. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
107. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
108. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
109. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
110. Servais Knaven (Ned) Team Milram
111. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
112. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
113. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
114. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
115. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
116. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
117. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
118. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
119. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
120. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
121. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
122. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
123. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
124. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
125. Sergio Paulinho (Por) Astana
126. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 0:47
127. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
128. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
129. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
130. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
131. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 1:37
132. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 1:46
133. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
134. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C. 2:14
135. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad
136. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
137. Markus Eichler (Ger) Team Milram
138. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO
139. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 2:28
140. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO
141. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 3:01
142. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 3:17
143. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 4:26
144. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 6:57
145. Kai Reus (Ned) Rabobank 8:16
146. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
147. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO
148. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
149. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
150. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream
Delivered-To: benjamin@pedalmag.com
X-IronPort-Anti-Spam-Filtered: true
X-IronPort-Anti-Spam-Result: AowDAO+jFkpGGT/v/2dsb2JhbAAIgkqLNQGIOawWCZBUgjIHHUZvBQ
Date: Fri, 22 May 2009 16:12:39 -0500
To: “Benjamin A. Sadavoy” <benjamin@pedalmag.com>
From: Crystal Burs <crystal@pedalmag.com>
Subject: Stage 13-Friday, May 22:00 Lido di Camaiore-Firenze, 176km

General classification after stage 5                            

1. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 18:18:36               
2. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 0:15          
3. Haimar Zubeldia (Spa) Astana 0:22
4. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:34            
5. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team 0:38                 
6. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:45    
7. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 0:49   
8. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur 0:56       
9. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:42           
10. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 1:52        
11. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 2:14             
12. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 2:15                  
13. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 2:43        
14. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 2:46          
15. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 3:05
16. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO 3:14            
17. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 3:36      
18. Jesus Hernandez (Spa) Astana 3:41
19. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 4:16      
20. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 4:32
21. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                           
22. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4:36             
23. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 4:48         
24. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 5:13     
25. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 5:18      
26. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur 5:26           
27. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 5:28    
28. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team 6:03          
29. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad 6:28             
30. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 6:50      
31. Brian Vandborg (Den) Liquigas 7:13 
32. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 7:24        
33. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 7:42          
34. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 8:56 
35. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 9:01               
36. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 9:06          
37. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 9:21    
38. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 9:27         
39. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 9:59             
40. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 10:34  
41. Roman Kireyev (Kaz) Astana 11:20
42. Paul Martens (Ger) Rabobank 12:39
43. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 14:33      
44. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 14:37     
45. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 14:55              
46. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:49              
47. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 15:58           
48. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 16:07                      
49. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 16:16    
50. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 16:55               
51. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 17:36     
52. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 17:52          
53. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 18:04
54. Sergey Renev (Kaz) Astana 18:37
55. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 18:54       
56. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 19:04            
57. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 20:58                
58. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 21:26            
59. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 21:35              
60. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO 22:13         
61. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 22:17        
62. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 22:20                  
63. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 22:27     
64. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 22:34             
65. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 23:05            
66. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne 23:38       
67. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 23:55         
68. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 23:56              
69. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team 25:13:00     
70. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne 26:14:00            
71. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                         
72. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team 26:29:00      
73. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 26:42:00                
74. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team 26:53:00       
75. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto 27:36:00   
76. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO 27:40:00          
77. Benjamin Noval (Spa) Astana 28:21:00
78. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux 29:32:00        
79. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 29:33:00                
80. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 29:34:00  
81. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 29:35:00   
82. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 29:53:00           
83. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto 30:33:00     
84. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 31:35:00             
85. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 31:51:00    
86. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne 33:18:00    
87. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 34:10:00
88. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 34:17:00
89. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 35:02:00           
90. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 35:04:00   
91. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 35:19:00      
92. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 35:35:00    
93. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank 36:06:00      
94. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 36:56:00               
95. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team 37:18:00         
96. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad 37:27:00             
97. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 37:47:00        
98. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 37:48:00    
99. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 37:49:00            
100. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 38:16:00             
101. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 39:19:00         
102. Sergio Paulinho (Por) Astana 40:20:00 
103. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 40:30:00   
104. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 40:35:00           
105. Dominik Roels (Ger) Team Milram 43:09:00   
106. Marco Velo (Ita) Quick Step 43:12:00
107. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 43:18:00        
108. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 43:20:00   
109. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 43:21:00    
110. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne                          
111. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto 43:25:00       
112. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad                           
113. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi 44:15:00             
114. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 44:18:00        
115. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom                          
116. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha 44:20:00          
117. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 44:24:00                    
118. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 44:26:00           
119. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 44:40:00        
120. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 44:41:00          
121. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 44:51:00            
122. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 45:53:00        
123. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom 46:31:00            
124. Daniel Oss (Ita) Liquigas 47:12:00
125. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team                          
126. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram 47:17:00    
127. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 47:21:00
128. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux                       
129. Servais Knaven (Ned) Team Milram 47:24:00  
130. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 47:29:00         
131. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream                         
132. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 47:30:00 
133. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto                         
134. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 47:41:00   
135. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 48:03:00               
136. Christian Kux (Ger) Team Milram 48:44:00 
137. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 49:30:00
138. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C. 49:38:00    
139. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO 49:40:00         
140. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 49:57:00                
141. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 50:07:00               
142. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 51:29:00      
143. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 54:06:00       
144. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 54:35:00           
145. Markus Eichler (Ger) Team Milram 54:54:00       
146. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 55:58:00                     
147. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 56:11:00               
148. Kai Reus (Ned) Rabobank 56:30:00
149. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto 59:24:00           
150. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream 59:39:00








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.