Featured Stories

Volta a Catalunya Stage 4 Full Results – Sanchez Scores

by pedalmag.com

May 21, 2009 (Vallnord Sector Pal, Andorra) – Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO scored the win on the 175.7km Stage 4 from La Pobla de lillet to Vallnord Sector Pal (Andorra) with Daniel Martin (Irl) Garmin – Slipstream in 2nd and race leader Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne in 3rd. Canada’s Christian Meier (Garmin-Slipstream) placed 46th.

Results

1. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 4:46:29 (34.808 km/h)
2. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 0:06
3. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 0:08
4. Haimar Zubeldia (Spa) Astana 0:12
5. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:21
6. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team
7. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 0:25
8. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:31
9. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur 0:37
10. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 1:06
11. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO 1:13
12. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 1:15
13. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 1:31
14. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
15. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
16. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
17. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
18. Jesus Hernandez (Spa) Astana 1:54
19. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 2:09
20. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
21. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 2:14
22. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 2:54
23. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
24. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
25. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 3:02
26. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:10
27. Sergey Renev (Kaz) Astana 3:12
28. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
29. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 3:14
30. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 3:42
31. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur
32. Brian Vandborg (Den) Liquigas 3:46
33. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:55
34. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO 4:44
35. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
36. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
37. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
38. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad 5:02
39. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5:17
40. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 5:36
41. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 6:11
42. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
43. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
44. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
45. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
46. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 6:53
47. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 7:15
48. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
49. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 7:54
50. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
51. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
52. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
53. Roman Kireyev (Kaz) Astana 8:17
54. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 8:32
55. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 8:45
56. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 10:12
57. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
58. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
59. Paul Voss (Ger) Team Milram
60. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
61. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
62. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
63. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 10:39
64. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
65. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 11:12
66. Paul Martens (Ger) Rabobank
67. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
68. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
69. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
70. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
71. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
72. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
73. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
74. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 12:45
75. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 13:00
76. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
77. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 13:30
78. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 14:23
79. Dominik Roels (Ger) Team Milram 14:35
80. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
81. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
82. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne
83. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
84. Marco Velo (Ita) Quick Step
85. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur 16:59
86. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto 17:11
87. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream 18:54
88. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
89. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
90. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
91. Servais Knaven (Ned) Team Milram
92. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
93. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
94. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
95. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
96. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
97. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
98. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
99. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
100. Benjamin Noval (Spa) Astana
101. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
102. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
103. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
104. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
105. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
106. Sergio Paulinho (Por) Astana
107. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
108. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
109. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
110. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur
111. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
112. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad
113. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
114. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
115. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
116. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
117. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
118. Martin Velits (Svk) Team Milram
119. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
120. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C.
121. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO
122. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
123. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
124. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
125. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi
126. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
127. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
128. Daniel Oss (Ita) Liquigas
129. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
130. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
131. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
132. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
133. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
134. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO 19:36
135. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
136. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
137. Kai Reus (Ned) Rabobank 19:39
138. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 19:50
139. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
140. Christian Kux (Ger) Team Milram 20:10
141. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 20:32
142. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO 21:07
143. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
144. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 21:19
145. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 22:36
146. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
147. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
148. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream 22:52
149. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 24:13
150. Markus Eichler (Ger) Team Milram
151. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad 24:46
152. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 25:38
153. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.

GC after Stage 4

1. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 13:49:38
2. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 0:15
3. Haimar Zubeldia (Spa) Astana 0:22
4. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:34
5. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team 0:38
6. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:45
7. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 0:49
8. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur 0:56
9. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:42
10. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 1:52
11. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 2:14
12. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 2:15
13. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 2:43
14. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 2:46
15. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas 3:05
16. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO 3:14
17. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 3:36
18. Jesus Hernandez (Spa) Astana 3:41
19. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 4:16
20. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 4:32
21. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
22. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4:36
23. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 4:48
24. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 5:13
25. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 5:18
26. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur 5:26
27. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 5:28
28. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team 6:03
29. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad 6:28
30. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 6:50
31. Brian Vandborg (Den) Liquigas 7:13
32. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 7:24
33. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 7:42
34. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 8:56
35. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 9:01
36. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 9:12
37. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 9:21
38. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 9:27
39. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 9:59
40. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 10:34
41. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 10:48
42. Roman Kireyev (Kaz) Astana 11:20
43. Paul Martens (Ger) Rabobank 12:39
44. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 13:39
45. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 14:33
46. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 14:37
47. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 14:55
48. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 15:49
49. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 15:58
50. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 16:16
51. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 16:49
52. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 16:55
53. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 17:52
54. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 18:04
55. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 18:09
56. Sergey Renev (Kaz) Astana 18:37
57. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 18:54
58. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 20:58
59. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 21:35
60. Paul Voss (Ger) Team Milram 22:00
61. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 22:09
62. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO 22:13
63. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 22:17
64. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 22:20
65. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 22:27
66. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 22:34
67. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 23:05
68. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne 23:38
69. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 23:56
70. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team 24:26
71. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne 26:14
72. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
73. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team 26:29
74. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 26:42
75. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team 26:53
76. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto 27:36
77. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO 27:40
78. Benjamin Noval (Spa) Astana 28:21
79. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux 29:32
80. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 29:33
81. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 29:34
82. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 29:35
83. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 29:53
84. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto 30:33
85. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 31:35
86. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 31:51
87. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne 33:18
88. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 34:10
89. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 34:21
90. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 35:02
91. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 35:04
92. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad 35:13
93. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 35:19
94. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 35:35
95. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank 36:06
96. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team 36:31
97. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 36:56
98. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream 37:37
99. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 37:42
100. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 37:47
101. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 37:48
102. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 37:49
103. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 37:54
104. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 38:16
105. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur 38:21
106. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 38:44
107. Sergio Paulinho (Por) Astana 40:20
108. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 41:07
109. Dominik Roels (Ger) Team Milram 43:09
110. Marco Velo (Ita) Quick Step 43:12
111. Martin Velits (Svk) Team Milram 43:15
112. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 43:18
113. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 43:21
114. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
115. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto 43:25
116. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
117. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi 44:15
118. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 44:18
119. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
120. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha 44:20
121. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 44:24
122. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 44:26
123. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 44:41
124. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 44:46
125. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale 45:53
126. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom 46:31
127. Daniel Oss (Ita) Liquigas 47:12
128. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
129. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 47:16
130. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram 47:17
131. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 47:21
132. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
133. Servais Knaven (Ned) Team Milram 47:24
134. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C. 47:26
135. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 47:29
136. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
137. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 47:30
138. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
139. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 47:39
140. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 47:42
141. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 47:43
142. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 47:51
143. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 47:55
144. Kai Reus (Ned) Rabobank 48:14
145. Christian Kux (Ger) Team Milram 48:44
146. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 49:30
147. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 49:40
148. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
149. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto 51:08
150. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream 51:23
151. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 51:29
152. Markus Eichler (Ger) Team Milram 52:40
153. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 54:35





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.