Featured Stories

Recent Videos

Volta a Catalunya Stage 3 Full Results – Valverde Wins

by pedalmag.com

May 20, 2009 (La Pobla de lillet, Spain) – Race leader Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne won Stage 3 from Roses to La Pobla de lillet, 182.9km, David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto in second with Daniel Martin (Irl) Garmin – Slipstream in 3rd. Florencio (Spa) Cervelo Test Team was third. Canada’s Christian Meier (Garmin-Slipstream) placed 34th.

Results

1. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 4:46:53 (38.232 km/h)
2. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
3. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
4. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
5. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur
6. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
7. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team
8. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
9. Haimar Zubeldia (Spa) Astana
10. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
11. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 0:29
12. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
13. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
14. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO
15. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1:12
16. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
17. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
18. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
19. Paul Martens (Ger) Rabobank
20. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
21. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
22. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
23. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
24. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
25. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur
26. Jesus Hernandez (Spa) Astana
27. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
28. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
29. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
30. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
31. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
32. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
33. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
34. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 1:40
35. Roman Kireyev (Kaz) Astana
36. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
37. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 2:56
38. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 3:12
39. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
40. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
41. Brian Vandborg (Den) Liquigas
42. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
43. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
44. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 3:35
45. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 4:05
46. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:17
47. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
48. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
49. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 4:28
50. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team 5:13
51. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team 5:20
52. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 6:43
53. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO 6:48
54. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 7:31
55. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
56. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
57. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 7:47
58. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
59. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
60. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
61. Benjamin Noval (Spa) Astana 8:10
62. Sergey Renev (Kaz) Astana
63. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne 8:49
64. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
65. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto 9:07
66. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto 10:27
67. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
68. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto
69. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad
70. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
71. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur
72. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
73. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
74. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur
75. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO
76. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
77. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO
78. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
79. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
80. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
81. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
82. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
83. Sergio Paulinho (Por) Astana
84. Paul Voss (Ger) Team Milram
85. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
86. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
87. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
88. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 10:49
89. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 11:15
90. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 12:31
91. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 14:59
92. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
93. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
94. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
95. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
96. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad
97. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
98. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne 17:31
99. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
100. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
101. Marco Velo (Ita) Quick Step
102. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
103. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
104. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
105. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
106. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
107. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
108. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
109. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
110. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne
111. Kai Reus (Ned) Rabobank
112. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
113. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
114. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
115. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
116. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
117. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
118. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
119. Alexei Markov (Rus) Team Katusha
120. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
121. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
122. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
123. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
124. Servais Knaven (Ned) Team Milram
125. Martin Velits (Svk) Team Milram
126. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
127. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
128. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
129. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
130. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
131. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
132. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
133. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
134. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C.
135. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
136. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur
137. Francesco Tomei (Ita) Lampre-N.G.C.
138. Daniel Oss (Ita) Liquigas
139. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
140. Dominik Roels (Ger) Team Milram
141. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
142. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream
143. Christian Kux (Ger) Team Milram
144. Markus Eichler (Ger) Team Milram
145. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
146. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
147. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha
148. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
149. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
150. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
151. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
152. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
153. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.
154. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
155. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi
156. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 17:52
157. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
158. Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cajasur 19:34
159. Boris Shpilevsky (Rus) Fuji-Servetto 33:34

GC after Stage 3

1. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 9:03:05
2. Haimar Zubeldia (Spa) Astana 0:14
3. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:15
4. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:17
5. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 0:18
6. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream 0:19
7. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team 0:21
8. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur 0:23
9. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 0:25
10. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 0:28
11. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux 0:41
12. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 0:47
13. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 0:48
14. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team 1:23
15. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 1:26
16. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
17. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad 1:30
18. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
19. Paul Martens (Ger) Rabobank 1:31
20. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne 1:32
21. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 1:34
22. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 1:35
23. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 1:37
24. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 1:38
25. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
26. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 1:40
27. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 1:42
28. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur 1:48
29. Jesus Hernandez (Spa) Astana 1:51
30. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO 2:05
31. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
32. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 2:10
33. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 2:38
34. Roman Kireyev (Kaz) Astana 3:07
35. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 3:10
36. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 3:25
37. Brian Vandborg (Den) Liquigas 3:31
38. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 3:32
39. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:33
40. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 3:37
41. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 3:44
42. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 4:29
43. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 4:32
44. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 4:41
45. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 5:11
46. Joost Posthuma (Ned) Rabobank 5:21
47. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team 5:36
48. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 5:41
49. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 6:51
50. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 7:56
51. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO 8:08
52. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale 8:10
53. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 8:19
54. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad 8:49
55. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C. 9:05
56. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 9:06
57. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne 9:07
58. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne 9:11
59. Benjamin Noval (Spa) Astana 9:31
60. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto 10:29
61. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux 10:42
62. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 10:43
63. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 10:44
64. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 10:45
65. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom 10:50
66. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 11:02
67. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 11:09
68. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne 11:43
69. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
70. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
71. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 11:45
72. Paul Voss (Ger) Team Milram 11:52
73. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 11:55
74. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 11:57
75. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 12:01
76. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 12:02
77. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 12:11
78. Hubert Schwab (Swi) Quick Step 15:20
79. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream 15:28
80. Sergey Renev (Kaz) Astana 15:29
81. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team 15:45
82. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 16:12
83. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 16:14
84. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team 16:21
85. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad 16:23
86. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 16:29
87. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO 17:33
88. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 17:49
89. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 18:08
90. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 18:09
91. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 18:17
92. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad 18:43
93. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne 18:47
94. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
95. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C. 18:52
96. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 18:55
97. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 18:57
98. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 18:58
99. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 21:25
100. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur 21:28
101. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 21:29
102. Sergio Paulinho (Por) Astana 21:30
103. Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cajasur 21:39
104. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 22:03
105. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 22:17
106. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 22:21
107. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 23:47
108. Martin Velits (Svk) Team Milram 24:25
109. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 24:27
110. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 24:28
111. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 24:31
112. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
113. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto 24:35
114. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 25:14
115. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 25:18
116. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 25:19
117. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team 25:23
118. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi 25:25
119. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
120. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 25:28
121. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
122. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
123. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha 25:30
124. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 25:31
125. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
126. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 25:34
127. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 25:35
128. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 25:36
129. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 25:51
130. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 26:28
131. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 28:21
132. Daniel Oss (Ita) Liquigas 28:22
133. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
134. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 28:26
135. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram 28:27
136. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 28:31
137. Markus Eichler (Ger) Team Milram
138. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
139. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 28:32
140. Servais Knaven (Ned) Team Milram 28:34
141. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream 28:35
142. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C. 28:36
143. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
144. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 28:37
145. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
146. Dominik Roels (Ger) Team Milram 28:38
147. Christian Kux (Ger) Team Milram
148. Francesco Tomei (Ita) Lampre-N.G.C.
149. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 28:39
150. Kai Reus (Ned) Rabobank
151. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
152. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 28:40
153. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
154. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 28:41
155. Marco Velo (Ita) Quick Step
156. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 28:49
157. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 28:52
158. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 29:44








Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.