Featured Stories

Recent Videos

Volta a Catalunya Stage 2 – Breschel Scores

by pedalmag.com

May 19, 2009 (Roses, Spain) – Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank has won Stage 2 from Girona to Roses, 163.1km, as Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne in 17th took over the race lead. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step finished second while Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team was third. Canada’s Christian Meier (Garmin-Slipstream) placed 67th.

Results

1. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 4:11:34 (38.9 km/h)
2. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
3. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
4. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
5. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
6. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
7. Paul Martens (Ger) Rabobank
8. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
9. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
10. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
11. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
12. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
13. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
14. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
15. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
16. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
17. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne
18. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
19. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
20. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
21. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
22. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
23. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
24. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
25. Brian Vandborg (Den) Liquigas
26. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
27. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
28. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
29. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
30. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
31. Haimar Zubeldia (Spa) Astana
32. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
33. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
34. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
35. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
36. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team
37. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
38. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi
39. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
40. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
41. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur
42. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
43. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
44. Jesus Hernandez (Spa) Astana
45. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
46. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
47. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
48. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur
49. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
50. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
51. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
52. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
53. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO
54. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
55. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO 1:01
56. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad
57. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad
58. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
59. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
60. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto
61. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne
62. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur
63. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
64. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
65. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
66. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
67. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
68. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
69. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
70. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad
71. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
72. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
73. Paul Voss (Ger) Team Milram
74. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
75. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
76. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
77. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
78. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
79. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
80. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
81. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
82. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
83. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
84. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO
85. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO
86. Benjamin Noval (Spa) Astana
87. Roman Kireyev (Kaz) Astana
88. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
89. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
90. Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cajasur
91. Javier Moreno (Spa) Andalucia-Cajasur
92. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne 6:37
93. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C.
94. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO
95. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne
96. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom
97. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
98. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
99. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto
100. Martin Velits (Svk) Team Milram
101. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
102. Sergey Renev (Kaz) Astana
103. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
104. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:34
105. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
106. Niki Terpstra (Ned) Team Milram
107. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
108. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha
109. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 0:20
110. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
111. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
112. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
113. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
114. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
115. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad
116. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
117. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 3:13
118. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
119. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
120. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
121. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi
122. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
123. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
124. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream
125. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
126. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO 10:38
127. Marco Velo (Ita) Quick Step
128. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
129. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
130. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
131. Servais Knaven (Ned) Team Milram
132. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
133. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas
134. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO
135. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 5:45
136. Markus Eichler (Ger) Team Milram
137. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto 5:58
138. Francesco Tomei (Ita) Lampre-N.G.C.
139. Sergio Paulinho (Por) Astana
140. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
141. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream
142. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
143. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
144. Daniel Oss (Ita) Liquigas
145. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana
146. Kai Reus (Ned) Rabobank
147. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
148. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team 6:39
149. Boris Shpilevsky (Rus) Fuji-Servetto
150. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C.
151. Christian Kux (Ger) Team Milram
152. Dominik Roels (Ger) Team Milram
153. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur
154. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur
155. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
156. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram 7:20
157. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
158. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C.
159. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
160. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
161. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 9:12
162. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux

GC after Stage 2

1. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 4:16:22
2. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
3. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team 0:01
4. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 0:02
5. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
6. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 0:03
7. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 0:04
8. Haimar Zubeldia (Spa) Astana
9. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
10. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05
11. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:06
12. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
13. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 0:07
14. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
15. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 0:08
16. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
17. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
18. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
19. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
20. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
21. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
22. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
23. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad 0:09
24. Brian Vandborg (Den) Liquigas
25. Paul Martens (Ger) Rabobank
26. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:10
27. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
28. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team 0:11
29. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
30. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
31. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha 0:12
32. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
33. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 0:13
34. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
35. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur
36. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
37. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
38. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:14
39. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 0:15
40. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
41. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
42. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
43. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 0:16
44. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
45. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana 0:18
46. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 9:40:40
47. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 0:20 5:25
48. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto 0:21 5:38
49. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:22
50. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 0:25
51. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur 0:26
52. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:27
53. Jesus Hernandez (Spa) Astana 0:29
54. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 0:48
55. Greg Henderson (NZl) Team Columbia-Highroad 1:02
56. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 1:03
57. Dominique Cornu (Bel) Quick Step 8:52
58. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank 1:05
59. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne 1:06
60. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
61. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
62. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
63. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
64. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
65. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 1:08
66. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
67. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
68. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 1:09
69. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO 1:10
70. Benjamin Noval (Spa) Astana 1:11
71. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
72. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne 1:12
73. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
74. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C. 1:14
75. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad 1:15
76. Paul Voss (Ger) Team Milram
77. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 1:16
78. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank 29:03:21
79. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 1:17
80. Roman Kireyev (Kaz) Astana 8:45
81. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 1:18 9:49
82. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 1:20 12:08
83. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi 14:58
84. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream 15:08
85. Javier Moreno (Spa) Andalucia-Cajasur 1:22 16:40
86. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 1:24 17:12
87. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 1:25 19:18
88. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO 1:26 20:55
89. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO 21:18
90. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur 21:57
91. Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cajasur 1:56 25:05:00
92. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C. 6:42 25:39:00
93. Martin Velits (Svk) Team Milram 6:44 25:49:00
94. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 6:46 28:44:00
95. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 6:47 29:16:00
96. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas 6:50
97. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
98. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 6:54
99. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
100. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO 6:56
101. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 6:57
102. Sergey Renev (Kaz) Astana 7:09
103. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 7:12
104. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 7:33
105. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 7:35
106. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 7:37
107. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 7:38
108. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:40
109. Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team 7:42
110. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi 7:44
111. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
112. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank 7:47
113. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
114. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
115. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
116. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team 7:48
117. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha 7:49
118. Alexei Markov (Rus) Team Katusha 7:50
119. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
120. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 7:53
121. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom 7:54
122. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux 7:55
123. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto 7:56
124. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 8:10
125. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 8:47
126. Daniel Oss (Ita) Liquigas 10:41
127. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
128. Carlos Barredo (Spa) Quick Step 10:42
129. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad 10:45
130. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram 10:46
131. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas 10:48
132. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 10:50
133. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
134. Markus Eichler (Ger) Team Milram
135. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
136. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
137. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas 10:51
138. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur
139. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 10:52
140. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
141. Sergio Paulinho (Por) Astana 10:53
142. Servais Knaven (Ned) Team Milram
143. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream 10:54
144. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C. 10:55
145. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
146. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 10:56
147. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
148. Dominik Roels (Ger) Team Milram 10:57
149. Christian Kux (Ger) Team Milram
150. Francesco Tomei (Ita) Lampre-N.G.C.
151. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team 10:58
152. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
153. Kai Reus (Ned) Rabobank
154. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
155. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step 10:59
156. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
157. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 11:00
158. Marco Velo (Ita) Quick Step
159. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 11:06
160. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 11:08
161. Boris Shpilevsky (Rus) Fuji-Servetto 11:11
162. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 11:42







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.