Featured Stories

Volta a Catalunya Stage 1 – Hushovd Wins

by pedalmag.com

May 18, 2009 (Lloret de Mar, Spain) – Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team lead the charge on the 3.6km Stage 1 ITT in Lloret de Mar – L(ITT), 3.6km, with Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne who is under investigation in second and Greg Henderson (NZl) Team Columbia – Highroad in 3rd. Canada’s Christian Meier (Garmin — Slipstream) placed 126th and team mate Svein Tuft finished 159th. The Volta a Catalunya runs from May 18-24 in Spain.

Results

1. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 4:47 (45.147 km/h)
2. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 0:01
3. Greg Henderson (Nzl) Team Columbia-Highroad 0:02
4. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 0:03
5. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
6. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
7. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
8. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 0:04
9. Daniel Oss (Ita) Liquigas
10. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
11. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 0:05
12. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
13. Haimar Zubeldia (Spa) Astana
14. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
15. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
16. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
17. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne 0:06
18. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
19. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
20. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
21. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
22. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
23. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
24. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
25. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
26. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:07
27. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
28. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
29. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
30. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 0:08
31. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
32. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
33. Martin Velits (Svk) Team Milram
34. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
35. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
36. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
37. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
38. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 0:09
39. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
40. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
41. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
42. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
43. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
44. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
45. Hayden Roulston (Nzl) Cervelo Test Team
46. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
47. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
48. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
49. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 0:10
50. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO
51. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
52. Brian Vandborg (Den) Liquigas
53. Paul Martens (Ger) Rabobank
54. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 0:11
55. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
56. Benjamin Noval (Spa) Astana
57. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi
58. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
59. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
60. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
61. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
62. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team 0:12
63. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
64. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
65. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
66. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
67. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0:13
68. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
69. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
70. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
71. Markus Eichler (Ger) Team Milram
72. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
73. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
74. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 0:14
75. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
76. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
77. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
78. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
79. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur
80. José Herrada (Spa) Contentpolis-AMPO
81. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
82. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
83. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
84. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
85. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
86. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
87. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
88. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 0:15
89. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
90. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
91. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad
92. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
93. Paul Voss (Ger) Team Milram
94. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 0:16
95. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
96. Sergio Paulinho (Por) Astana
97. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
98. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
99. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
100. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
101. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
102. Servais Knaven (Ned) Team Milram
103. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
104. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 0:17
105. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
106. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
107. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream
108. Alexei Markov (Rus) Team Katusha
109. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
110. Roman Kireyev (Kaz) Astana
111. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 0:18
112. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
113. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C.
114. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur
115. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
116. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
117. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 0:19
118. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
119. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
120. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
121. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 0:20
122. Dominik Roels (Ger) Team Milram
123. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO
124. Christian Kux (Ger) Team Milram
125. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
126. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
127. Francesco Tomei (Ita) Lampre-N.G.C.
128. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
129. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 0:21
130. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
131. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
132. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
133. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
134. Kai Reus (Ned) Rabobank
135. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
136. Javier Moreno (Spa) Andalucia-Cajasur 0:22
137. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
138. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
139. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
140. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
141. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 0:23
142. Marco Velo (Ita) Quick Step
143. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
144. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
145. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 0:24
146. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 0:25
147. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 0:26
148. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO
149. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO
150. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
151. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur 0:27
152. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:28
153. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 0:29
154. Jesus Hernandez (Spa) Astana 0:30
155. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 0:31
156. Sergey Renev (Kaz) Astana 0:33
157. Boris Shpilevsky (Rus) Fuji-Servetto 0:34
158. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 0:36
159. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 0:37
160. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 0:49
161. Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cajasur 0:56
162. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 1:05
163. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 1:14

GC after Stage 1

1. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 4:47
2. Alejandro Valverde (Spa) Caisse d’Epargne 0:01
3. Greg Henderson (Nzl) Team Columbia-Highroad 0:02
4. Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 0:03
5. Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
6. Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
7. Dominique Cornu (Bel) Quick Step
8. Niki Terpstra (Ned) Team Milram 0:04
9. Daniel Oss (Ita) Liquigas
10. Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
11. Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha 0:05
12. Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
13. Haimar Zubeldia (Spa) Astana
14. Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
15. Stuart O’Grady (Aus) Team Saxo Bank
16. Carlos Barredo (Spa) Quick Step
17. Marlon Perez (Col) Caisse d’Epargne 0:06
18. José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
19. Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
20. Xavier Florencio (Spa) Cervelo Test Team
21. Joost Posthuma (Ned) Rabobank
22. Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto
23. Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-N.G.C.
24. Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto
25. Steven Cozza (USA) Garmin-Slipstream
26. Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:07
27. William Bonnet (Fra) BBox Bouygues Telecom
28. Marcel Wyss (Swi) Cervelo Test Team
29. Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
30. Vicente Reynes (Spa) Team Columbia-Highroad 0:08
31. Craig Lewis (USA) Team Columbia-Highroad
32. Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
33. Martin Velits (Svk) Team Milram
34. Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
35. Volodymyr Zagorodny (Ukr) Lampre-N.G.C.
36. Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
37. Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia-Highroad
38. Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 0:09
39. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
40. Kim Kirchen (Lux) Team Columbia-Highroad
41. Jerome Coppel (Fra) Française Des Jeux
42. Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
43. Xabier Zandio (Spa) Caisse d’Epargne
44. Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
45. Hayden Roulston (Nzl) Cervelo Test Team
46. Gerald Ciolek (Ger) Team Milram
47. Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
48. Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
49. Sebastian Lang (Ger) Silence-Lotto 0:10
50. Manuel Vazquez (Spa) Contentpolis-AMPO
51. Michael Albasini (Swi) Team Columbia-Highroad
52. Brian Vandborg (Den) Liquigas
53. Paul Martens (Ger) Rabobank
54. Imanol Erviti (Spa) Caisse d’Epargne 0:11
55. Amaël Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
56. Benjamin Noval (Spa) Astana
57. Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi
58. Fabio Sabatini (Ita) Liquigas
59. Marco Bandiera (Ita) Lampre-N.G.C.
60. Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
61. Rigoberto Uran (Col) Caisse d’Epargne
62. José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervelo Test Team 0:12
63. Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
64. Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
65. Hubert Schwab (Swi) Quick Step
66. Josep Jufre (Spa) Fuji-Servetto
67. Enrico Franzoi (Ita) Liquigas 0:13
68. Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
69. Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto
70. Alberto Losada (Spa) Caisse d’Epargne
71. Markus Eichler (Ger) Team Milram
72. Benoît Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux
73. Christophe Kern (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
74. Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux 0:14
75. Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank
76. Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
77. Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom
78. Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
79. Xavier Tondo (Spa) Andalucia-Cajasur
80. José Herrada (Spa) Contentpolis-AMPO
81. Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
82. Oscar Pereiro (Spa) Caisse d’Epargne
83. José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale
84. Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
85. Simone Ponzi (Ita) Lampre-N.G.C.
86. Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream
87. Timothy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
88. Rafael Serrano (Spa) Contentpolis-AMPO 0:15
89. Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
90. Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
91. Adam Hansen (Aus) Team Columbia-Highroad
92. Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
93. Paul Voss (Ger) Team Milram
94. Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step 0:16
95. Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
96. Sergio Paulinho (Por) Astana
97. Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
98. Arnaud Labbe (Fra) BBox Bouygues Telecom
99. Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
100. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank
101. Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
102. Servais Knaven (Ned) Team Milram
103. Guennadi Mikhailov (Rus) Team Katusha
104. Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 0:17
105. Oliver Zaugg (Swi) Liquigas
106. Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
107. Mike Friedman (USA) Garmin-Slipstream
108. Alexei Markov (Rus) Team Katusha
109. Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
110. Roman Kireyev (Kaz) Astana
111. Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom 0:18
112. Arkaitz Duran (Spa) Fuji-Servetto
113. Marcin Sapa (Pol) Lampre-N.G.C.
114. Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cajasur
115. Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
116. Benat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto
117. Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 0:19
118. Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
119. Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
120. Javier Benitez (Spa) Contentpolis-AMPO
121. Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream 0:20
122. Dominik Roels (Ger) Team Milram
123. Aitor Perez (Spa) Contentpolis-AMPO
124. Christian Kux (Ger) Team Milram
125. Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
126. Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
127. Francesco Tomei (Ita) Lampre-N.G.C.
128. Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne
129. Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 0:21
130. Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom
131. Inigo Cuesta (Spa) Cervelo Test Team
132. Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
133. John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
134. Kai Reus (Ned) Rabobank
135. Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream
136. Javier Moreno (Spa) Andalucia-Cajasur 0:22
137. David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto
138. Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux
139. Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
140. Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
141. Angelo Furlan (Ita) Lampre-N.G.C. 0:23
142. Marco Velo (Ita) Quick Step
143. Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
144. Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto
145. Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cajasur 0:24
146. Fabrice Piemontesi (Ita) Fuji-Servetto 0:25
147. Julian Sanchez (Spa) Contentpolis-AMPO 0:26
148. Adrian Palomares (Spa) Contentpolis-AMPO
149. Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AMPO
150. Javier Ramirez (Spa) Andalucia-Cajasur
151. Manuel Calvente (Spa) Andalucia-Cajasur 0:27
152. Ivan Velasco (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:28
153. Tomas Vaitkus (Ltu) Astana 0:29
154. Jesus Hernandez (Spa) Astana 0:30
155. José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucia-Cajasur 0:31
156. Sergey Renev (Kaz) Astana 0:33
157. Boris Shpilevsky (Rus) Fuji-Servetto 0:34
158. Massimiliano Mori (Ita) Lampre-N.G.C. 0:36
159. Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream 0:37
160. Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 0:49
161. Jose Ruiz (Spa) Andalucia-Cajasur 0:56
162. Maciej Bodnar (Pol) Liquigas 1:05
163. Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia-Highroad 1:14










Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.