Featured Stories

USA Pro Cycling Challenge Stage 1 Full Results – Hesjedal 20th

by pedalmag.com
August 23, 2011 (Colorado Springs, CO) – Canada’s Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo lead the Canucks in 20th as Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack took the win on Stage 2 from Salida – to Crested Butte, 159.9km and the leader’s jersey. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia was second, Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek placed third and TdF winner Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team was fourth.

Results

1. Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack 4:29:22
2. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 00:04
3. Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 00:07
4. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
5. Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo
6. Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad
7. Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 00:10
8. Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team
9. Oscar Sevilla Ribera (Esp) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
10. Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 00:18
11. Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling
12. Bruno Pires (Por) Leopard Trek 00:23
13. Carlos Alberto Ospina Hernandes (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
14. Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM – UNE 00:28
15. Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
16. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
17. Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard
18. Lucas Euser (USA) Team Spidertech Powered By C10
19. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C10
20. Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo
21. George Hincapie (USA) BMC Racing Team
22. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team
23. Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack
24. Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM – UNE
25. Rafael Infantino Abreu (Col) EPM – UNE
26. Flavio De Luna (Mex) Team Spidertech Powered By C10
27. Giovany Manuel Baez Alvarez (Col) EPM – UNE
28. Cristhian Montoya Giraldo (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
29. Anders Lund (Den) Leopard Trek
30. Chris Baldwin (USA) Bissell Cycling
31. Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
32. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
33. Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda 00:40
34. Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 00:44
35. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1 – Sanofi
36. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
37. Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo
38. Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) EPM – UNE
39. Andrès Miguel Diaz Corrales (Col) Team Exergy
40. Benjamin King (USA) Team RadioShack
41. George Bennett (Nzl) Team RadioShack
42. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi 00:55
43. Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 01:00
44. Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale
45. Andy Schleck (Lux) Leopard Trek
46. Walter Pedraza (Col) EPM – UNE
47. Jens Voigt (Ger) Leopard Trek 01:11
48. Danny Pate (USA) HTC-Highroad 01:13
49. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 01:20
50. Edward Stiver Ortiz Caro (Col) EPM – UNE 01:26
51. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
52. André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard
53. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
54. Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 01:37
55. Oscar Alvarez (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
56. Edward King (USA) Liquigas-Cannondale
57. Chris Butler (USA) BMC Racing Team
58. Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda
59. Chad Beyer (USA) BMC Racing Team
60. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 – Sanofi
61. Javier Megias Leal (Esp) Team Type 1 – Sanofi
62. Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM – UNE
63. Hayden Roulston (Nzl) HTC-Highroad
64. Tobias Ludvigsson (Swe) Skil – Shimano
65. Philipp Ries (Ger) Skil – Shimano
66. Matt Cooke (USA) Team Exergy 01:46
67. Rob Britton (Can) Bissell Cycling 02:03
68. Sébastien Salas (Can) Team Exergy
69. Thomas Bonnin (Fra) Skil – Shimano
70. David Boily (Can) Team Spidertech Powered By C10
71. Ben Hermans (Bel) Team RadioShack
72. Craig Lewis (USA) HTC-Highroad
73. Sander Oostlander (Ned) Skil – Shimano 02:12
74. Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
75. Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
76. Daniel Summerhill (USA) Team Garmin-Cervelo
77. Jeremy Powers (USA) Jelly Belly p/b Kenda
78. Ben Jacques-Maynes (USA) Bissell Cycling
79. Philip Deignan (Irl) Team RadioShack
80. Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team
81. Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 02:34
82. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 – Sanofi 02:51
83. Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
84. Pieter Weening (Ned) Rabobank Cycling Team 03:15
85. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
86. Daniel Lloyd (Gbr) Team Garmin-Cervelo 03:22
87. Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) Team Exergy 03:45
88. Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda
89. Fred Rodriguez (USA) Team Exergy
90. Frank Pipp (USA) Bissell Cycling
91. Alastair Loutit (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
92. Jason McCartney (USA) Team RadioShack
93. Paul Mach (USA) Bissell Cycling
94. Andrew Dahlheim (USA) Bissell Cycling
95. Andrew Randell (Can) Team Spidertech Powered By C10
96. Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
97. Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano
98. Daniel Navarro Garcia (Esp) Saxo Bank Sungard
99. Bruno Langlois (Can) Team Spidertech Powered By C10
100. Bernard Van Ulden (USA) Jelly Belly p/b Kenda
101. Francois Parisien (Can) Team Spidertech Powered By C10
102. Peter Velits (Svk) HTC-Highroad
103. Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano
104. William Dugan (USA) Team Type 1 – Sanofi
105. Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
106. Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale
107. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo
108. Martin Mortensen (Den) Leopard Trek
109. Brian Vandborg (Den) Saxo Bank Sungard
110. Jeremy Vennell (Nzl) Bissell Cycling
111. Lachlan Norris (Aus) HTC-Highroad
112. Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
113. Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
114. Michael Mørkøv (Den) Saxo Bank Sungard
115. Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 04:20
116. Sam Johnson (USA) Team Exergy 04:25
117. Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 05:16
118. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
119. Kai Applequist (USA) Team Exergy
120. Ryan Roth (Can) Team Spidertech Powered By C10
121. William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
122. David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo 05:20
123. Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda 05:58
124. Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling 06:06
125. Jay Robert Thomson (RSA) Bissell Cycling 07:25
126. Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad
127. Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
128. Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack
129. Erik Slack (USA) Team Exergy

GC after Stage 1

1. Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack 4:37:47
2. Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo 00:11
3. Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad 00:17
4. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
5. Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team 00:30
6. Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 00:34
7. Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 00:35
8. George Hincapie (USA) BMC Racing Team 00:37
9. Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo
10. Jeffry Louder (USA) BMC Racing Team 00:41
11. Fränk Schleck (Lux) Leopard Trek 00:42
12. Oscar Sevilla Ribera (Esp) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 00:44
13. Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 00:45
14. Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack 00:52
15. Carlos Alberto Ospina Hernandes (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 00:53
16. Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo
17. Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad 01:02
18. Benjamin King (USA) Team RadioShack
19. Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team
20. Giovany Manuel Baez Alvarez (Col) EPM – UNE 01:03
21. Stefan Denifl (Aut) Leopard Trek
22. Juan Pablo Suarez Suarez (Col) EPM – UNE
23. Janier Alexis Acevedo Colle (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
24. Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard 01:07
25. Peter Stetina (USA) Team Garmin-Cervelo 01:08
26. Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale
27. Rafael Infantino Abreu (Col) EPM – UNE 01:10
28. Chris Baldwin (USA) Bissell Cycling 01:11
29. Jonathan Patrick McCarty (USA) Team Spidertech Powered By C10
30. Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard 01:13
31. Anders Lund (Den) Leopard Trek 01:18
32. Bruno Pires (Por) Leopard Trek 01:19
33. Jens Voigt (Ger) Leopard Trek 01:20
34. Rubens Bertogliati (Sui) Team Type 1 – Sanofi
35. Lucas Euser (USA) Team Spidertech Powered By C10 01:23
36. George Bennett (Nzl) Team RadioShack 01:24
37. Jaime Alberto Castaneda Ortega (Col) EPM – UNE
38. Danny Pate (USA) HTC-Highroad 01:26
39. Alex Hagman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
40. Daniel Oss (Ita) Liquigas-Cannondale 01:28
41. Flavio De Luna (Mex) Team Spidertech Powered By C10 01:29
42. Andrès Miguel Diaz Corrales (Col) Team Exergy 01:31
43. Rafael Montiel (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 01:32
44. Andy Schleck (Lux) Leopard Trek 01:38
45. Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) EPM – UNE 01:44
46. Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi 01:52
47. Cristhian Montoya Giraldo (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 01:54
48. Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale 02:04
49. Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 02:09
50. Hayden Roulston (Nzl) HTC-Highroad
51. Edward King (USA) Liquigas-Cannondale 02:12
52. Walter Pedraza (Col) EPM – UNE 02:17
53. André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard 02:19
54. Javier Megias Leal (Esp) Team Type 1 – Sanofi 02:20
55. Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
56. Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 – Sanofi 02:23
57. Ben Hermans (Bel) Team RadioShack 02:25
58. Edward Stiver Ortiz Caro (Col) EPM – UNE 02:27
59. Carlos Fernando Piamonte Rodriguez (Col) EPM – UNE 02:28
60. Matt Cooke (USA) Team Exergy 02:30
61. David Boily (Can) Team Spidertech Powered By C10 02:31
62. Rob Britton (Can) Bissell Cycling
63. Chris Butler (USA) BMC Racing Team 02:34
64. Daniel Summerhill (USA) Team Garmin-Cervelo 02:35
65. Tobias Ludvigsson (Swe) Skil – Shimano 02:36
66. Sergio Hernandez (USA) Jelly Belly p/b Kenda 02:40
67. Oscar Alvarez (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia
68. Chad Beyer (USA) BMC Racing Team 02:43
69. Sander Oostlander (Ned) Skil – Shimano 02:46
70. Ben Jacques-Maynes (USA) Bissell Cycling 02:51
71. Philip Deignan (Irl) Team RadioShack
72. Philipp Ries (Ger) Skil – Shimano 02:52
73. Craig Lewis (USA) HTC-Highroad 02:55
74. Alejandro Ramirez Calderon (Col) Gobernacion De Antioquia – Indeportes Antiquia 02:58
75. Jeremy Powers (USA) Jelly Belly p/b Kenda 03:03
76. Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team 03:06
77. Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
78. Sébastien Salas (Can) Team Exergy 03:08
79. Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi 03:15
80. Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 03:37
81. Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi 03:51
82. Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) Team Exergy 04:00
83. Adrian Hegyvary (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 04:01
84. Daniel Lloyd (Gbr) Team Garmin-Cervelo 04:02
85. Francois Parisien (Can) Team Spidertech Powered By C10 04:04
86. Scott Zwizanski (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 04:07
87. Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 04:09
88. Thomas Bonnin (Fra) Skil – Shimano
89. Daniele Callegarin (Ita) Team Type 1 – Sanofi 04:13
90. Frank Pipp (USA) Bissell Cycling
91. Andrew Randell (Can) Team Spidertech Powered By C10 04:14
92. Lachlan Norris (Aus) HTC-Highroad 04:16
93. Michael Mørkøv (Den) Saxo Bank Sungard 04:18
94. Jeremy Vennell (Nzl) Bissell Cycling 04:19
95. Martin Mortensen (Den) Leopard Trek 04:20
96. Nic Hamlton (Can) Jelly Belly p/b Kenda 04:22
97. Fred Rodriguez (USA) Team Exergy
98. Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale
99. Peter Velits (Svk) HTC-Highroad 04:25
100. Bernard Van Ulden (USA) Jelly Belly p/b Kenda
101. Daniel Navarro Garcia (Esp) Saxo Bank Sungard 04:26
102. Alastair Loutit (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
103. Pieter Weening (Ned) Rabobank Cycling Team 04:27
104. Jason McCartney (USA) Team RadioShack 04:28
105. Paul Mach (USA) Bissell Cycling 04:29
106. Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
107. Bruno Langlois (Can) Team Spidertech Powered By C10 04:30
108. Thomas Peterson (USA) Team Garmin-Cervelo 04:31
109. Brian Vandborg (Den) Saxo Bank Sungard 04:34
110. William Dugan (USA) Team Type 1 – Sanofi 04:43
111. Andrew Dahlheim (USA) Bissell Cycling 04:46
112. Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano 04:55
113. Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale 04:56
114. Sam Johnson (USA) Team Exergy 05:05
115. Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team 05:06
116. Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano 05:15
117. Ryan Roth (Can) Team Spidertech Powered By C10 05:28
118. David Zabriskie (USA) Team Garmin-Cervelo 05:37
119. Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 05:42
120. William Dickeson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda 05:53
121. Kai Applequist (USA) Team Exergy 06:08
122. Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling 06:10
123. Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano 06:19
124. Ken Hanson (USA) Jelly Belly p/b Kenda 06:56
125. Jay Robert Thomson (RSA) Bissell Cycling 07:48
126. Bradley White (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 07:55
127. Dmitriy Muravyev (Kaz) Team RadioShack 08:01
128. Caleb Fairly (USA) HTC-Highroad 08:18
129. Erik Slack (USA) Team Exergy 08:41





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.