Featured Stories

UCI World Cup MTB XC #2 Offenburg Elite Women Full Results, Photos – Pendrel 6th, Batty 10th

by pedalmag.com

April 26, 2009 (Offenburg, Germany) – Catharine Pendrel (Luna Women’s MTB Team) lead the Canadian charge placing 6th at round #2 of the UCI World Cup MTB XC in Offenburg on Sunday won by China’s Chengyuan Ren (Chinese National Team). Emily Batty (Can) Toronto Trek Store placed 10th and was the top U23 rider.

Results

1. Chengyuan Ren (Chn) Chinese National Team 1:49:56
2. Margarita Fullana Riera (Spa) Massi 0:49
3. Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing 1:24
4. Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team 1:37
5. Elisabeth Osl (Aut) Central Ghost Pro Team 1:51
6. Catharine Pendrel (Can) Luna Women’s MTB Team 2:05
7. Eva Lechner (Ita) Colnago Cap Arreghini 3:44
8. Sabine Spitz (Ger) Central Ghost Pro Team 4:06
9. Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Cap Arreghini 4:08
10. Emily Batty* (Can) Trek Store Toronto
11. Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher 4:31
12. Georgia Gould (USA) Luna Women’s MTB Team 4:56
13. Anna Szafraniec (Pol) JBG-2 Professional MTB Team 5:09
14. Marie-Hélène Prémont (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 5:18
15. Petra Henzi (Swi) Fischer-BMC 5:53
16. Laura Turpijn (Ned) 6:04
17. Blaza Klemencic (Slo) Felt International MTB Team 6:18
18. Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice 6:43
19. Rowena Fry (Aus) Discovertasmania.Com 7:06
20. Caroline Mani* (Fra) Team Bikepark.ch
21. Katrin Leumann (Swi) 7:57
22. Julie Bresset* (Fra) Breiz Mountain 7:58
23. Anja Gradl (Ger) Central Ghost Pro Team
24. Adelheid Morath (Ger) 8:28
25. Mary Mcconneloug (USA) Trek 8:55
26. Cécile Rode Ravanel (Fra) Lapierre International 9:13
27. Hanna Klein* (Ger) 9:28
28. Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher 9:55
29. Githa Michiels (Bel) Team Saeco 10:13
30. Janka Stevkova (Svk) 10:22
31. Anna Villar Argente (Spa) Massi 10:24
32. Vera Andreeva* (Rus) 10:28
33. Barbara Benko* (Hun)
34. Lea Davison (USA) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 10:36
35. Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice
36. Amanda Sin (Can) 3 Rox Racing 11:02
37. Esther Süss (Swi) 11:10
38. Tanja Zakelj* (Slo) Mbk Orbea 11:35
39. Alexandra Engen* (Swe) 11:54
40. Aleksandra Dawidowicz* (Pol) CCC Polkowice 12:26
41. Laura Metzler (Fra) BH-Suntour 12:33
42. Julie Krasniak* (Fra)
43. Marielle Saner-Guinchard (Swi) Team Bikepark.ch 13:14
44. Rosara Joseph (NZl) 13:18
45. Helene Marcouyre (Fra) BH-Suntour 13:30
46. Ivonne Kraft (Ger) 13:36
47. Kate Potter (Aus) 13:37
48. Sabrina Enaux (Fra) BH-Suntour 13:51
49. Nataliya Krompets* (Ukr) 13:54
50. Vivianne Meyer* (Swi) Colnago Cap Arreghini 14:05
51. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Team Scott Valloire Galibier 14:20
52. Mical Dyck (Can) Canadian National Team 14:26
53. Maria Osl (Aut) Fischer-BMC 14:39
54. Jean Ann Mckirdy (Can) Canadian National Team 14:54
55. Silke Schmidt* (Ger) 15:18
56. Evelyn Staffler (Ita) Colnago Cap Arreghini 15:20
57. Katherine O’s hea (Aus) Torq Performance Nutrition
58. Tatjana Dold (Ger) 15:41
59. Fanny Bourdon* (Fra) 16:27
60. Gracie Elvin* (Aus) Discovertasmania.Com 16:51
61. Oksana Rybakova (Rus) 17:17
62. Kajsa Snihs* (Swe) 17:24
63. Fiona Macdermid (GBr) 17:36
64. Fabienne Heinzmann (Swi) Team Bikepark.ch 17:46
65. Melanie Spath (Ger) 18:37
66. Elisabeth Brandau (Ger) 18:56
67. Fabienne Niederberger (Swi) 19:01
68. Sandra Santanyes Murillo (Spa) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 19:04
69. Lorraine Truong* (Swi) 19:25
70. Zoe King (Aus) 19:55
71. Carina Ketonen (Fin) 20:02
72. Stephanie Wiedner* (Aut) DS-Rennsport 21:02
73. Kristien Nelen (Bel) 21:45
74. Coralie Redelsperger (Fra) 23:15
75. Sandra Walter (Can) Canadian National Team – 1 Lap
76. Virginie Pointet* (Swi) Team Bikepark.ch – 1 Lap
77. Kathrin Stirnemann* (Swi) – 2 Laps
78. Judith Pollinger* (Ita) Sunshine Racers ASV Nals – 2 Laps
79. Nicoletta De Jager (Ned) – 2 Laps
80. Jennifer Sägesser * (Swi) – 2 Laps
81. Nadine Rieder* (Ger) Fumic.Brothers.International – 2 Laps
82. Jeanette Gerrie (NZl) – 2 Laps
83. Lucie Vesela (Cze) – 2 Laps
84. Irina Slobodyan* (Ukr) – 2 Laps
85. Camille Devi* (Fra) – 2 Laps
86. Karin Rappo* (Swi) – 2 Laps
87. Cristina Mascarreras Sabria (Spa) Conor – Camping La Siesta – 2 Laps
88. Silja Vetter* (Ger) – 2 Laps
89. Marie-Claude Surprenant* (Can) Canadian National Team – 2 Laps
90. Laure Boulay (Fra) Keops – 2 Laps
DNF Ines Thoma* (Ger)
DNF Alla Boyko* (Ukr)
DNF Sarah Holmes* (Aus)

*U23






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.