Featured Stories

Recent Videos

UCI World Cup MTB XC #2 Offenburg Elite Men Full Results, Photos – Kabush 9th

by pedalmag.com

April 26, 2009 (Offenburg, Germany) – Canada’s Geoff Kabush (Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles) pushed hard in the final laps to break into the top ten and claim 9th place in the Elite men’s race at UCI World Cup MTB XC #2 in Offenburg, Germany won by Julien Absalon (Fra) Orbea.

On lap 4 Absalon broke away from a pack of 12 riders at the front and never relinquished the lead as he soloed in for the win. Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team took second and Jean-Christophe Peraud (Fra) Massi was third. Burry Stander* (RSA) Specialized Factory Racing was the top U23 rider in 4th overall. Derek Zandstra (Can) 3 Rox Racing was the next Canadian in 54th.

Results

1. Julien Absalon (Fra) Orbea 1:49:26
2. Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 1:09
3. Jean-Christophe Peraud (Fra) Massi 1:24
4. Burry Stander* (RSA) Specialized Factory Racing 1:32
5. Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team 1:54
6. Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing 2:13
7. Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing 2:19
8. Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 2:34
9. Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 2:57
10. Nino Schurter (Swi) Scott-Swisspower MTB-Racing
11. Jaroslav Kulhavy (Cze) 3:03
12. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International 3:11
13. Chris Jongewaard (Aus) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 3:37
14. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team 3:41
15. Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 3:49
16. Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher 3:53
17. Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea 4:14
18. Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea
19. Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International 4:46
20. Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 4:52
21. Mathias Flückiger* (Swi) Trek World Racing 5:08
22. Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 5:11
23. Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team 5:21
24. Hector Leonardo Paez Leon (Col) TX Active Bianchi 5:27
25. Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 5:03
26. Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International 5:34
27. Ludovic Dubau (Fra) 5:38
28. Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing 5:42
29. Oliver Beckingsale (GBr) Giant Mountain Bike Team 5:05
30. Milan Spesny (Cze) Ceska Sporitelna MTB
31. Alexis Vuillermoz* (Fra) Lapierre International
32. Florian Vogel (Swi) Scott-Swisspower MTB-Racing 6:13
33. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team 6:21
34. Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 6:31
35. Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A:S:D: 6:38
36. Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition 6:44
37. Carlos Coloma Nicolas (Spa) MSC Bikes 6:05
38. Karl Markt (Aut) SRM Stevens Team 6:54
39. Anders Hovdenes* (Nor) Team Etto Hoydahl
40. Cristian Cominelli* (Ita) TX Active Bianchi 7:08
41. Jürg Graf (Swi) Felt International MTB Team 7:22
42. Bas Peters (Ned) 7:27
43. Christof Bischof (Swi) ISD Cycling Team 7:28
44. Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour 7:31
45. Guillaume Vinit* (Fra) Team Scott Valloire Galibier 7:35
46. Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team 7:39
47. Hannes Metzler (Aut) 7:04
48. Balz Weber (Swi) DS-Rennsport 7:46
49. Sergiy Rusenko (Ukr) ISD Cycling Team 7:48
50. Fabian Giger* (Swi) SKS M:I:G: Team 7:52
51. Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Giant Italia Team 7:58
52. Lachlan Norris* (Aus) Discovertasmania.com 8:03
53. Filip Eberl (Cze) 8:05
54. Derek Zandstra (Can) 3 Rox Racing 8:07
55. Peter Sagan* (Svk) 8:01
56. Marc Colom (Fra) 8:19
57. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International 8:35
58. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher 8:41
59. Giuseppe Lamastra (Ita) 9:05
60. Silvio Bundi (Swi) Giant Mountain Bike Team 9:11
61. Johnny Cattaneo (Ita) 9:14
62. Magnus Darvell (Swe) 9:24
63. Frank Schotman (Ned) 9:42
64. Marek Galinski (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
65. Thomas Litscher* (Swi) SKS M:I:G: Team 9:45
66. Josef Kamler* (Cze) Ceska Sporitelna MTB 10:11
67. Andras Parti (Hun) SRM Stevens Team 10:13
68. Irjan Luttenberg* (Ned) 10:18
69. Tim Bohme (Ger) Team Bulls 10:19
70. Jiri Novak (Cze) 10:02
71. Pascal Meyer* (Swi) SKS M:I:G: Team 10:33
72. Klaus Nielsen (Den) 10:35
73. Kohei Yamamoto (Jpn) 10:04
74. Yader Zoli (Ita) Torpado-4US 10:51
75. Matous Ulman (Cze) Scott & Hagget MTB Team 11:09
76. Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) Giant Italia Team 11:01
77. Ludovic Mottet (Bel) 11:27
78. Mattias Wengelin* (Swe) 11:37
79. François Bailly Maitre (Fra) Team Scott Valloire Galibier 11:05
80. Robert Mennen (Ger) 11:55
81. Luka Mezgec* (Slo) MBK Orbea 11:59
82. Frank Beemer* (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 12:06
83. Jan Skarnitzl (Cze) Giant Mountain Bike Team 12:15
84. Sebastian Szraucner* (Ger) 12:02
85. Marco Arnold* (Swi) 12:47
86. Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team 13:14
87. Rene Tann (Ger) 13:42
88. Connor Mcconvey* (Irl) Felt International MTB Team 14:42
89. Emil Lindgren (Swe) Felt International MTB Team 15:54
90. Igor Bogdan (Ukr) 16:26

2 Laps Behind

91. Michael Broderick (USA)
92. Niels Wubben* (Ned)
93. Cristobal Silva Ibaceta (Chi)
94. Juan Pedro Trujillo Hernandez (Spa) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo
95. Tony Longo (Ita)
96. Fabien Canal* (Fra) Lapierre International
97. Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB-Racing
98. Anders Ljungberg (Swe)
99. Lukas Kaufmann* (Swi)
100. Evgeniy Nikolaev* (Rus)
101. Alejandro Diaz De La Pena Lopez (Spa)
102. Adrian Brzozka* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
103. Andy Eyring* (Ger)
104. Chun Hing Chan (HKg)
105. Martin Fanger* (Swi) Giant Mountain Bike Team
106. Olaf Jonsson* (Swe)
107. Mirko Pirazzoli (Ita) ISD Cycling Team
108. Barry Wicks (USA) Kona
109. Olaf Rochow (Ger)
110. Cal Britten* (Aus) Torq Performance Nutrition
111. Henk Jaap Moorlag* (Ned) De Brink-Ten Tusscher
112. Anthony Grenet* (Fra)
113. Dariusz Batek (Pol)
114. Marco Minnaard* (Ned) De Brink-Ten Tusscher
115. Luka Kodra (Slo) MBK Orbea
116. Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team
117. Sebastien Carabin* (Bel) Lingier-Versluys Team
118. Jianhua Ji (Chn)
119. Henrique Avancini* (Bra)
120. Olivier Maignan (Fra)
121. Martin Loo* (Est)
122. Matej Nepustil* (Cze) Ceska Sporitelna MTB
123. Pascal Schmutz* (Swi)
124. Felix Euteneuer* (Ger)
125. Catriel Andres Soto* (Arg) Infotre – Leecougan
126. Jo Thorson Nordskar* (Nor) Team Etto Hoydahl
127. Mattias Nilsson* (Swe)
128. Fabian Strecker* (Ger)
129. Shlomi Haimy* (Isr)
130. Roan Exelby (RSA)
131. Andrew Blair (Aus)
132. Kristian Hynek (Cze) Scott & Hagget MTB Team
133. Kris Sneddon (Can) Kona
134. Charlton Durie* (Aus) Discovertasmania.com
135. Daniel Kaufmann* (Swi)
136. Jérémy Huguenin* (Swi)
137. Rob Vangenechten* (Bel) Team Saeco
138. Tad Elliott* (USA)
139. Nicolas Jeantet* (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A:S:D:
140. Alexis Chenevier* (Fra) Team Scott Valloire Galibier
141. Bilal Akgul (Tur)
142. Romain Gihoul* (Bel)
143. Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team
144. Simon Scheiber* (Aut) Sunshine Racers ASV Nals
145. Ondrej Cink* (Cze) Merida Biking Team
146. Axel Bult (Ned) De Brink-Ten Tusscher
147. Florian Schön* (Ger)
148. Patxi Cia Apezteguia (Spa) Conor – Camping La Siesta
149. Julien Saussac* (Fra)
150. Marcel Fleschhut* (Ger)
151. Nathan Haas* (Aus) Discovertasmania.com
152. Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour
153. Ethan Gilmour* (USA)
154. Uwe Hochenwarter (Aut)
155. Markus Bauer* (Ger)
156. Adam Morka (Can) Canadian National Team
157. Erik Groen* (Ned) De Brink-Ten Tusscher
158. Zhiqiang Duan (Chn)
159. Pascal Hossay* (Bel)
160. Freddy Betremieux* (Fra) BH-Suntour
161. Heiko Gutmann* (Ger)
162. Andi Weinhold (Ger)
163. Calle Friberg (Swe)

3 Laps Behind

164. Tim Wijnants* (Bel) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team
165. Roland Plank (Aut)
166. Kornel Osicki* (Pol) JBG-2 Professional MTB Team
167. Mirco Widmer* (Swi)
168. Raphael Gagne* (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles
169. Hubert Pollinger (Ita) Sunshine Racers ASV Nals
170. Vivien Legastelois* (Fra) BH-Suntour
171. Laurent Mineur* (Bel)
172. David Lozano Riba* (Spa) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo
173. Jelmer Jubbega* (Ned) De Brink-Ten Tusscher
174. Zhen Wang* (Chn)
175. Rob Squire* (USA)
176. Valentin Fiderer* (Ger)
177. Balint Lukacs* (Hun)
178. Evgeniy Pechenin (Rus) Format-Udmurtia
179. Tomas Pesek* (Cze)
180. Tim Lemmers* (Ned) De Brink-Ten Tusscher
181. Oleksandr Kachanov* (Ukr)
182. Mikhail Baryshnikov* (Rus)
183. Lukas Sablik* (Cze)
184. Boris Vasilyev (Rus) Format-Udmurtia
185. Simon Stiebjahn* (Ger)

4 Laps Behind

186. Kevin Kane* (USA)
187. Keiichi Tsujiura (Jpn)
188. Thomas Lapeyrie* (Fra) Team Scott Valloire Galibier
189. Robert Gehbauer* (Aut) Multivan Merida Biking Team
190. Abdulkadir Kelleci (Tur)
191. Rafal Hebisz (Pol)
192. German Dorhmann* (Arg) Infotre – Leecougan
193. Jonas De Backer* (Bel)
194. John Groves (Aus)
195. Abdurrahman Dandal* (Tur)
DNF Dario Alejandro Gasco* (Arg) Massi
DNF José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
DNF Christoph Sauser (Swi) Specialized Factory Racing
DNF Andrea Tiberi (Ita) TX Active Bianchi
DNF Patrik Gallati* (Swi) Scott-Swisspower Mtb-Racing
DNF Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing
DNF Martino Fruet (Ita)
DNF Andras Melts (Hun)
DNF Andreas Kugler (Swi) Felt International Mtb Team
DNF Mykhaylo Batsutsa* (Ukr)
DNF Stefan Sahm (Ger) Team Bulls
DNF Arnaud Hacquard* (Fra)
DNF Piotr Brzozka* (Pol) Jbg-2 Professional Mtb Team
DNF Nicola Rohrbach (Swi) Central Ghost Pro Team
DNF Bjorn Brems (Bel) Team Saeco
DNF Ola Kjören (Nor) Team Fokus-Danica
DNF Alexander Gehbauer* (Aut)
DNF Samuele Porro* (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A:S:D:
DNF Jakub Magnusek* (Cze) Ceska Sporitelna Mtb
DNF Juri Ragnoli* (Ita) Felt International Mtb Team
DNF Karl Platt (Ger) Team Bulls
DNF Tiago Jorge Oliveira Ferreira* (Por)
DNF Ben Henderson (Aus)
DNF Torsten Marx (Ger) Ds-Rennsport
DNS Liam Killeen (GBr) Trek World Racing
DNS Filip Meirhaeghe (Bel)
DNS Luis Alberto Costa Leao Pinto (Por)

*U23

Teams

1. Orbea 67 points
2. Multivan Merida Biking Team 50
3. Cannondale Factory Racing 50
4. Trek World Racing 36
5. Topeak Ergon Racing Team 35
6. Massi 32
7. Specialized Factory Racing 30
8. Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 22
9. Scott-Swisspower MTB-Racing 21
10. Fumic.Brothers.International 19
11. Giant Mountain Bike Team 19
12. Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 18
13. TX Active Bianchi 18
14. Lapierre International 17
15. Subaru-Gary Fisher 15
16. Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 9
17. Merida Biking Team 8
18. Ceska Sporitelna MTB 1







Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.