Featured Stories

UCI World Cup MTB 4X #2 Houffalize Final Full Results – Kintner and Graves Score

by pedalmag.com

May 2, 2009 (Houffalize, Belgium) – Jill Kintner (USA) and Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team lead the qualifications and took the finals on Saturday at round #2 of the UCI World Cup MTB 4X in Houffalize, Belgium. For the women Jana Horakova (Cze) was second and Anneke Beerten (Ned) Suspension Center was third while Dan Atherton (Gbr) Animal Commencal placed 2nd in the men’s 4X with Roger Rinderknecht (Sui) GT Bicycles taking third.

Results

Women

1. Jill Kintner (USA)
2. Jana Horakova (Cze)
3. Anneke Beerten (Ned) Suspension Center
4. Romana Labounkova (Cze)
5. Melissa Buhl (USA) KHS
6. Anita Molcik (Aut)
7. Emmeline Ragot (Fra) SCT
8. Lucia Oetjen (Sui)
9. Diana Marggraff (Ecu)
10. Joanna Petterson (Rsa)
11. Fionn Griffiths (Gbr) NWT
12. Helene Valerie Fruhwirth (Aut)
13. Mio Suemasa (Jpn)
14. Katarina Tothova (Cze)
15. Steffi Marth (Ger)
16. Rachel Seydoux (Sui)
17. Sarsha Huntington (Aus)
18. Angelika Hohenwarter (Aut)
19. Marielle Jonker (Ned)
20. Eva Castro Fernandez (Esp)
21. Tereza Votavova (Cze)
22. Elfriede Lehmann (Ger)
23. Stephanie Teltscher (Ger)
24. Neza Knez (Slo)

Men

1. Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
2. Dan Atherton (Gbr) Animal Commencal
3. Roger Rinderknecht (Sui) GT Bicycles
4. Joost Wichman (Ned)
5. Romain Saladini (Fra) Team Sun
6. Mickael Deldycke (Fra)
7. Gee Atherton (Gbr) Animal Commencal
8. Kamil Tatarkovic (Cze)
9. Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
10. Quentin Derbier (Fra)
11. Joey Van Veghel Veghel (Ned)
12. Lukas Mechura (Cze) CRC
13. Michal Prokop (Cze) Author
14. Jurg Meijer (Ned)
15. Matej Vitko (Svk)
16. Adam Stasek (Cze) Ghost A.T.G. Pro Team
17. Dominik Gspan (Sui)
18. Lewis Lacey (Gbr) CRC
19. Matthieu Faury (Fra)
20. Florian Gottschlich (Ger)
21. Tom Dowie (Gbr)
22. Daniel Prijkel (Ned)
23. Adrian Kiener (Sui)
24. Ludovic Gadois (Fra) TVR
25. David Graf (Sui)
26. Bernard Kerr (Gbr)
27. William Evans (Gbr)
28. Jakub Riha (Cze)
29. Will Longden (Gbr)
30. Stefan Scherz (Ger)
31. Dominik Gladen (Ger)
32. Oliver Fuhrmann (Ger)
33. Cédric Gracia (Fra)
34. Filip Polc (Svk) MSE
35. Duncan Ferris (Gbr)
36. Thomas Schäfer (Ger) SAF
37. Radim Kvacek (Cze)
38. Lukas Jaeger (Sui)
39. Sidney Gerber (Sui)
40. Kevin Locquet (Fra)
41. Marek Pesko (Svk)
42. Reto Schmid (Sui)
43. Scott Roberts (Gbr)
44. Petr Muhlhans (Cze)
45. Jan Ersek (Svk)
46. Jan Novak (Cze)
47. Laurent Georges (Bel)
48. Werner Muther (Sui)
49. Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
50. Scott Beaumont (Gbr) RUK
51. Johnny Magis (Bel)
52. Nico Seidel (Ger) GHO
53. Aiko Göhler (Ger)
54. Pascal Seydoux (Sui)
55. David Axelsson (Swe)
56. Jeremy Morland (Fra)
57. Martin Frei (Sui)
58. Kristof Lenssens (Bel)
59. Randal Huntington (Aus)
60. Patrick Campbell-Jenner (Gbr)
61. Ziga Knez (Slo)
62. Jordan Gould (Gbr)
63. Jens Völker (Ger)
64. Rafael Alvarez De Lara Lucas (Esp) Specialized Factory Team






Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.