Featured Stories

UCI Women’s Road World Cup #3 – Ronde van Drenthe – Johansson Wins

by pedalmag.com

April 13, 2009 (Netherlands) – Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team took the win at the 138km Ronde van Drenthe, round #3 of the UCI Women’s Road World Cup and now leads overall. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint was second and Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl placed third. No Canadians competed

Results

1. Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 3:26:08 (40.168 km/h)
2. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
3. Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl
4. Sarah Düster (Ger) Cervélo TestTeam
5. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam
6. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
7. Ina Teutenberg (Ger) Columbia-Highroad 0:07
8. Marianne Vos (Ned) DSB Bank – LTO
9. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
10. Kirsten Wild (Ned) Cervélo TestTeam
11. Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu – Colnago
12. Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
13. Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl
14. Giorgia Bronzini (Ita) Italian National Team
15. Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
16. Alessandra D’Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
17. Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago
18. Catherine Hare Williamson (GBr) Fenixs
19. Alexandra Greenfield (GBr) Great Britain National Team
20. Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl
21. Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
22. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu – Colnago
23. Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team
24. Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi
25. Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
26. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
27. Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
28. Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
29. Kacey Manderfield (USA) USA National Team
30. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Team Flexpoint
31. Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
32. Christiane Soeder (Aut) Cervélo TestTeam 0:15
33. Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:20
34. Jennifer Hohl (Swi) Bigla Cycling Team 0:22
35. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
36. Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
37. Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
38. Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank – LTO 0:30
39. Monia Baccaille (Ita) Italian National Team
40. Eleonora Van Dijk (Ned) Columbia-Highroad 1:20
41. Kimberly Anderson (USA) Columbia-Highroad
42. Angela Hennig (Ger) DSB Bank – LTO
43. Adrie Visser (Ned) DSB Bank – LTO 1:50
44. Chantal Beltman (Ned) Columbia-Highroad
45. Lucy Martin (GBr) Great Britain National Team 3:21
46. Allessandra Borchi (Ita) Italian National Team
47. Karin Aune (Swe) Fenixs
48. Francesca Faustini (Ita) Team Dila’ Kuota
49. Marta Tagliaferro (Ita) Italian National Team
50. Emma Silversides (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
51. Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team
52. Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team
53. Catrine Josefsson (Swe) Bizkaia – Durango
54. Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
55. Roxanne Knettemann (Ned) Dutch National Team
56. Marta Vila Josana Andreu (Spa) Team Dila’ Kuota
57. Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
58. Anne Eversdijk (Ned) Dutch National Team
59. Carmen Mcnellis (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
60. Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago
61. Moniek Rotmensen (Ned) Red Sun Cycling Team
62. Gema Pascual Torrecilla (Spa) Bizkaia – Durango
63. Alley Stacher (USA) USA National Team
64. Alice Marmorini (Ita) Fenixs
65. Janel Holcomb (USA) USA National Team
66. Sharon Van Essen (Ned) Dutch National Team 3:24
67. Linda Villumsen (Den) Columbia-Highroad
68. Nicole Brändli (Swi) Bigla Cycling Team
69. Patricia Schwager (Swi) Cervélo TestTeam
70. Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
71. Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung
72. Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint
73. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
74. Lea Davison (USA) USA National Team
75. Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
76. Marit Huisman (Ned) Leontien.nl
77. Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank – LTO 4:03
78. Sandra Dietl (Ger) Cervélo TestTeam 6:08
79. Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago
DNF Katherine Bates (Aus) Columbia-Highroad
DNF Lieselot Decroix (Bel) Cervélo TestTeam
DNF Bertine Spijkerman (Ned) DSB Bank – LTO
DNF Karin Thürig (Swi) Bigla Cycling Team
DNF Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
DNF Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
DNF Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu – Colnago
DNF Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
DNF Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
DNF Corine Hierckens (Bel) Fenixs
DNF Suzie Godart (Lux) Fenixs
DNF Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl
DNF Alessia Quarta (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Maddalena Dinato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Serena Danesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Cristina Alcalde Huertanos (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Mireia Epelde Bikendi (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Dorleta Zorrilla Braceras (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Ana Garcia Antequera (Spa) Bizkaia – Durango
DNF Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
DNF Eyelien Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
DNF Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Sissel Kulseth Østvold (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Helen Osland (Nor) Team Hitec Products UCK
DNF Margriet Helena Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
DNF Stephanie Degle (Ger) German National Team
DNF Jana Schemmer (Ger) German National Team
DNF Laura Dittmann (Ger) German National Team
DNF Barbara Guarischi (Ita) Italian National Team
DNF Valentina Scandolara (Ita) Italian National Team
DNF Amber Rais (USA) USA National Team
DNF Kristin Sanders (USA) USA National Team
DNF Jessica Allen (GBr) Great Britain National Team
DNF Joanna Rowsell (GBr) Great Britain National Team
DNF Arien Torsius (RSA) Team Dila’ Kuota
DNF Silvia Tirado Marquez (Spa) Team Dila’ Kuota
DNF Odette Bertolin (Ita) Team Dila’ Kuota
DNF Alice Donadoni (Ita) Team Dila’ Kuota
DNF Sissy Van Alebeek (Ned) Dutch National Team
DNF Hannah Welter (Ned) Dutch National Team
DNF Judith Helmink (Ned) Dutch National Team
DNS Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNS Katie Colclough (GBr) Great Britain National Team





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.