Featured Stories

UCI Track World Cup in Poland Day 1 Results – Canadian Women’s Team Pursuit Qualify 2nd

by pedalmag.com

November 03, 2017 (Pruszkow, Poland) – Team Canada’s Allison Beveridge, Ariane Bonhomme, Annie Foreman-Mackey and Kinley Gibson placed 2nd in the Women’s Team Pursuit 4,000m Qualifications today at Round 1 of the UCI Track World Cup in Pruszkow, Poland just behind Italy. In the Women’s Points Race, 80 laps (20km), Canada’s Maggie Coles-Lyster, the reigning Junior Women’s Points Race world champion, finished 19th racing at her first UCI Track World Cup as an Elite rider.

Canadian Women’s Team Pursuit  ©  Guy Swarbrick

Results

Women’s Team Pursuit Qualifications
1. Italy 4:24.006
Elisa Balsamo
Tatiana Guderzo
Francesca Pattaro
Silvia Valsecchi

2. Canada 4:25.378
Allison Beveridge
Ariane Bonhomme
Annie Foreman-Mackey
Kinley Gibson

3. Great Britain 4:25.980
Emily Nelson
Neah Evans
Emily Kay
Manon Lloyd

4. Germany 4:30.656
Charlotte Becker
Franziska Brausse
Lisa Klein
Gudrun Stock

5. Russian Federation 4:32.430
Alexandra Goncharova
Aleksandra Chekina
Anastasiia Iakovenko
Elizaveta Oshurkova

6. France 4:33.109
Laurie Berthon
Coralie Demay
Marion Borras
Fiona Dutriaux

7. Poland 4:33.289
Katarzyna Pawlowska
Monika Graczewska
Justyna Kaczkowska
Wiktoria Pikulik

8. Ukraine 4:34.624
Tetyana Klimchenko
Ganna Solovei
Valeriya Kononenko
Anna Nahirna

9. Belgium 4:35.589
Lotte Kopecky
Gilke Croket
Annelies Dom
Saartje Vandenbroucke

Qualification Rule:
The eight teams recording the best times in the qualifying round will be matched in the First round as follows:
The 6th fastest team against the 7th fastest team.
The 5th fastest team against the 8th fastest team.
The 2nd fastest team against the 3rd fastest team.
The fastest team against the 4th fastest team.
The winners of heats 3 and 4 in the First round ride the final for the gold and silver medals.
The remaining six teams will be ranked by their times in the First round and will be paired as follows:
The two fastest teams ride the final for the bronze medal.

Women’s Points Race
1. Lotte Kopecky (Bel) 25
2. Ganna Solovei (Ukr) 23
3. Coralie Demay (Fra) 22
4. Jennifer Valente (USA) 16
5. Kirsten Wild (Ned) 15
6. Amalie Dideriksen (Den) 14
7. Anita Yvonne Stenberg (Nor) 9
8. Maria Giulia Confalonieri 9
9. Emily Nelson (Gbr) 6
10. Katarzyna Pawlowska (Pol) 6
11. Tatjana Paller (Ger) 5
12. Tatsiana Sharakova (Blr) 5
13. Gulnaz Badykova (Rus) 3
14. Lydia Gurley (Irl) 1
15. Ane Iriarte Lasa (Esp) 0
16. Irene Usabiaga Balerdi (Eus) 0
17. Alzbeta Bacikova (Svk) 0
18. Lena Mettraux (Sui) 0
19. Maggie Coles-Lyster (Can) 0
20. Jarmila Machacova (Cze) 0
21. Yao Pang (Hkg) -20
DNF Charlene Du Preez (Rsa)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.