Featured Stories

Recent Videos

UCI Track World Cup 2 Day 3 Apeldoorn Results

by pedalmag.com
Aidan Caves [P] Guy Swarbrick
November 13, 2016 (Apeldoorn, NED) – On the final day Team Canada’s Aidan Caves placed 11th in the men’s Omnium as Poland’s Szymon Wojciech Sajnok took the win. Caves best result was 4th in the Tempo Race also won by Sajnok.

Aidan Caves [P] Guy Swarbrick
Aidan Caves [P] Guy Swarbrick

Results

Men’s Omnium

Scratch Race
1. Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan
2. Chun Wing Leung (Hkg) Hong Kong
3. Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland
4. Benjamin Thomas (Fra) France
5. Albert Torres Barcelo (Esp) Spain
6. Simone Consonni (Ita) Italy
7. Moreno De Pauw (Bel) Belgium
8. Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal
9. Roy Eefting (Ned) Netherlands
10. Maximilian Beyer (Ger) Germany
11. Christopher Latham (Gbr) Great Britain
12. Gino Mader (Sui) Switzerland
13. Aidan Caves (Can) Canada  
14. Sergey Rostovtsev (Rus) Russia
15. Hao Liu (Chn) China
16. Raman Tsishkou (Blr) Belarus
17. Chien-Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
18. Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
19. Shunsuke Imamura (Jpn) Japan

Tempo Race
1. Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland 14  pts
2. Albert Torres Barcelo (Esp) Spain 10
3. Roy Eefting (Ned) Netherlands 10
4. Aidan Caves (Can) Canada 7
5. Maximilian Beyer (Ger) Germany 7
6. Benjamin Thomas (Fra) France 6
7. Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal 6
8. Simone Consonni (Ita) Italy 5
9. Gino Mader (Sui) Switzerland 4
10. Hao Liu (Chn) China 4
11. Chun Wing Leung (Hkg) Hong Kong 1
12. Christopher Latham (Gbr) Great Britain 1
13. Chien-Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
14. Sergey Rostovtsev (Rus) Russia
15. Moreno De Pauw (Bel) Belgium
16. Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
17. Raman Tsishkou (Blr) Belarus
18. Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan
19. Shunsuke Imamura (Jpn) Japan

Elimination Race
1. Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland
2. Simone Consonni (Ita) Italy
3. Christopher Latham (Gbr) Great Britain
4. Roman Gladysh (Ukr) Ukraine
5. Albert Torres Barcelo (Esp) Spain
6. Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan
7. Maximilian Beyer (Ger) Germany
8. Sergey Rostovtsev (Rus) Russia
9. Benjamin Thomas (Fra) France
10. Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal
11. Aidan Caves (Can) Canada  
12. Chun Wing Leung (Hkg) Hong Kong
13. Raman Tsishkou (Blr) Belarus
14. Hao Liu (Chn) China
15. Roy Eefting (Ned) Netherlands
16. Moreno De Pauw (Bel) Belgium
17. Shunsuke Imamura (Jpn) Japan
18. Chien-Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
19. Gino Mader (Sui) Switzerland

Points Race
1. Albert Torres Barcelo (Esp) Spain 22  pts
2. Benjamin Thomas (Fra) France 19
3. Christopher Latham (Gbr) Great Britain 14
4. Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal 12
5. Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland 11
6. Hao Liu (Chn) China 10
7. Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan 9
8. Simone Consonni (Ita) Italy 7
9. Gino Mader (Sui) Switzerland 6
10. Roman Gladysh (Ukr) Ukraine 5
11. Moreno De Pauw (Bel) Belgium 3
12. Sergey Rostovtsev (Rus) Russia 1
13. Maximilian Beyer (Ger) Germany
14. Chun Wing Leung (Hkg) Hong Kong
15. Roy Eefting (Ned) Netherlands
16. Aidan Caves (Can) Canada  
17. Raman Tsishkou (Blr) Belarus
18. Chien-Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team
19. Shunsuke Imamura (Jpn) Japan -18

Final Standings
1. Szymon Wojciech Sajnok (Pol) Poland 127  pts
2. Albert Torres Barcelo (Esp) Spain 124
3. Benjamin Thomas (Fra) France 107
4. Simone Consonni (Ita) Italy 101
5. Christopher Latham (Gbr) Great Britain 88
6. Ivo Emanuel Oliveira (Por) Portugal 88
7. Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan 85
8. Maximilian Beyer (Ger) Germany 82
9. Chun Wing Leung (Hkg) Hong Kong 76
10. Roy Eefting (Ned) Netherlands 72
11. Aidan Caves (Can) Canada 70
12. Hao Liu (Chn) China 58
13. Sergey Rostovtsev (Rus) Russia 55
14. Roman Gladysh (Ukr) Ukraine 55
15. Moreno De Pauw (Bel) Belgium 53
16. Gino Mader (Sui) Switzerland 52
17. Raman Tsishkou (Blr) Belarus 34
18. Chien-Liang Chen (Tpe) Taichung Cycling Team 30
19. Shunsuke Imamura (Jpn) Japan -2





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.