Featured Stories

Recent Videos

UCI Road Women’s WorldTour #3 Trofeo Alfredo Binda – Rivera Wins, Jackson 30th

by pedalmag.com
Alison Jackson (CAN) [P] Cor Vos
March 19, 2017 (Taino, Italy) – Alison Jackson (Can) BePink Cogeas finished 30th just behind legendary Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling at round #3 of the UCI Road Women’s WorldTour in Italy, the Trofeo Alfredo Binda won by Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women. Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women finished 43rd.

Coryn Rivera (USA) wins [P] Cor Vos

Results

1. Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 3:25:26
2. Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team
3. Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
4. Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00:02
5. Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
6. Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica Scott Women
7. Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
8. Katarzyna Niewiadoma (Pol) WM3 Pro Cycling
9. Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
10. Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
11. Katrin Garfoot (Aus) Orica Scott Women
12. Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
13. Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
14. Vita Heine (Nor) Hitec Products
15. Dani King (Gbr) Cylance Pro Cycling
16. Tatiana Guderzo (Ita) Lensworld-Kuota
17. Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
18. Flavia Oliveira (Bra) Lares-Waowdeals
19. Ellen Van Dijk (Ned) Team Sunweb Women
20. Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
21. Lara Vieceli (Ita) Astana Women’s Team
22. Linda Indergand (Sui)
23. Janneke Ensing (Ned) AlÈ Cipollini
24. Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High5
25. Martina Ritter (Aut) Drops Cycling Team
26. Ur aa Pintar (Slovenia) BTC City Ljubljana 0:00:07
27. Amanda Spratt (Aus) Orica Scott Women 0:00:12
28. Marie Vilmann (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:00:15
29. Marianne Vos (Ned) WM3 Pro Cycling 0:00:46
30. Alison Jackson (Can) BePink Cogeas
31. Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Kuota
32. Katrine Aalerud (Nor) Hitec Products
33. Olga Zabelinskaya (Rus) BePink Cogeas
34. Pauline Ferrand-Prevot (Fra) Canyon SRAM Racing
35. Elisa Balsamo (Ita) Valcar PBM
36. Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
37. Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
38. Malgorzata Jasinska (Pol) Cylance Pro Cycling 0:00:55
39. Elizabeth Deignan (Gbr) Boels Dolmans Cyclingteam
40. Tetiana Riabchenko (Ukr) Lensworld-Kuota 0:01:57
41. Amelie Rivat (Fra) Lares-Waowdeals 0:02:04
42. Sina Frei (Sui) 0:02:06
43. Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
44. Ann-Sophie Duyck (Bel) Drops Cycling Team
45. Claudia Lichtenberg (Ger) Wiggle High5
46. Anna Potokina (Rus) Servetto Giusta
47. Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women
48. Rozanne Slik (Ned) Team Sunweb Women
49. Sheyla Gutierrez (Esp) Cylance Pro Cycling
50. Sabrina Stultiens (Ned) Team Sunweb Women
51. Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
52. Soraya Paladin (Ita) AlÈ Cipollini
53. Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 0:04:41
54. Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:05:14
55. Eri Yonamine (Jpn) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:06:33
56. Arianna Fidanza (Ita) Astana Women’s Team 0:07:46
57. Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 0:08:02
58. Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team 0:08:12
59. Lotta Lepistˆ (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
60. Thalita De Jong (Ned) Lares-Waowdeals
61. Nathalie Verschelden (Bel) Lensworld-Kuota
62. Georgia Williams (Nzl) Orica-Scott
63. Hannah Barnes (Gbr) Canyon SRAM Racing
64. Anna Christian (Gbr) Drops Cycling Team
65. Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women’s Team 0:09:33
66. Iraida Garcia (Cub) S.C. Michela Fanini 0:09:36
67. Nina Buysman (Ned)
68. MÛnika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
69. Severine Eraud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
70. Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco-Silicon Valley Bank
71. Laura Camila Lozano (Col) Servetto Giusta
72. Corina Gantenbein (Sui)
73. Anisha Vekemans (Bel) AlÈ Cipollini
74. Valentina Scandolara (Ita) WM3 Pro Cycling
75. Jessica Allen (Aus) Orica Scott Women
76. Anna Ceoloni (Ita) S.C. Michela Fanini
77. Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team
78. Ingrid Drexel (Mex) Team Tibco-Silicon Valley Bank
79. Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5 0:09:41
80. Brianna Walle (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
81. Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
82. Ilaria Sanguineti (Ita) BePink Cogeas 0:09:44
83. Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM
84. Silvia Persico (Ita) Valcar PBM
85. Susanna Zorzi (Ita) Drops Cycling Team
86. Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 0:09:46
87. Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
88. Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
89. Joelle Numainville (Can) Cylance Pro Cycling 9:49
DNF Anna Van Der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
DNF Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
DNF Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
DNF Amy Roberts (Gbr) Wiggle High5
DNF Lauren Kitchen (Aus) WM3 Pro Cycling
DNF Jeanne Korevaar (Ned) WM3 Pro Cycling
DNF Anna Plichta (Pol) WM3 Pro Cycling
DNF Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
DNF Jenelle Crooks (Aus) Orica Scott Women
DNF Carlee Taylor (Aus) AlÈ Cipollini
DNF Daiva Tuslaite (Ltu) AlÈ Cipollini
DNF Anna Trevisi (Ita) AlÈ Cipollini
DNF Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling
DNF Kseniya Tuhai (Blr) BePink Cogeas
DNF Silvia Valsecchi (Ita) BePink Cogeas
DNF Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink Cogeas
DNF Ingvild GÂskjenn (Nor) Hitec Products
DNF Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
DNF Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
DNF Miriam Bj¯rnsrud (Nor) Hitec Products
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Sarah Inghelbrecht (Bel) Lares-Waowdeals
DNF Anabelle Dreville (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNF Anna Zita Maria Stricker (Ita) BTC City Ljubljana
DNF Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
DNF Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women’s Team
DNF Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Astana Women’s Team
DNF Jennifer Tetrick (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Heather Fischer (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNF Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto Giusta
DNF Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Giusta
DNF Daniela Gass (Ger) Servetto Giusta
DNF Letizia Borghesi (Ita) Servetto Giusta
DNF Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
DNF Valeriya Kononenko (Ukr) S.C. Michela Fanini
DNF Jutatip Maneephan (Tha) S.C. Michela Fanini
DNF Alice Barnes (Gbr) Drops Cycling Team
DNF Elizabeth Holden (Gbr) Drops Cycling Team
DNF Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano
DNF Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Beatrice Bartelloni (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Sara Mariotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Michela Pavin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Chiara Zanettin (Ita) Valcar PBM
DNF Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM
DNF Marta Cavalli (Ita) Valcar PBM
DNF Demi De Jong (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
DNF Aafke Soet (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
DNF Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
DNF Nicole Steigenga (Ned)
DNF Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg-Destil Cycling Team
DNF Lena Mettraux (Sui)
DNF Michelle Andres (Sui)
DNF Aline Seitz (Sui)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.