Featured Stories

Recent Videos

UCI Nations Cup La Cote Picarde Full Results

by pedalmag.com

April 13, 2011 (Picarde, France) – Arnaud Demare (Fra) won the UCI Nations Cup La Cote Picard over Alexey Tsatevitch (Rus) in second with Belgium’s Tosh Van Der Sande in third. “Once again today, we proved that Canadian road cycling is on the right path. Take away the couple of accident/crashed which happened today, including the one of Simon Lambert-Lemay, the results would certainly had been different,” commented Head Coach, Vincent Jourdain

Next Race: April 16, UCI 1.Ncup ZLM Tour, Holland

Results

1. Arnaud Demare (Fra) France 4:09:00
2. Alexey Tsatevitch (Rus) Russian Federation
3. Tosh Van Der Sande (Bel) Belgium
4. Sebastian Lander (Den) Denmark
5. Tobias Ludvigsson (Swe) Sweden
6. Gavin Mannion (USA) United States Of America
7. Patrick Bercz (Ger) Germany
8. Luke Rowe (Gbr) Great Britain
9. Klemen Stimulak (Slo) Slovenia
10. Indulis Bekmanis (Lat) Latvia
11. Rudiger Selig (Ger) Germany
12. Sam Bennett (Irl) Ireland
13. Zico Waeytens (Bel) Belgium
14. Silvan Dillier (Sui) Switzerland
15. Bertjan Lindeman (Ned) Netherlands
16. Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian Federation
17. Anton Vorobyev (Rus) Russian Federation
18. Sean De Bie (Bel) Belgium
19. Richard Lang (Aus) Australia
20. Asbjorrn Kragh Andersen (Den) Denmark
21. Matvey Zubov (Rus) Russian Federation
22. Toms Skujina (Lat) Latvia
23. Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan
24. Daniil Fominykh (Kaz) Kazakhstan
25. Arvin Moazzemi Godarzi (Iri) Mixed
26. Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan
27. Andzs Flaksis (Lat) Latvia
28. Tom Findlay (Nzl) New Zealand
29. Romain Guillemois (Fra) France
30. Philip Lindau (Swe) Sweden
31. Ryan Eastman (USA) United States Of America
32. Tom Dumoulin (Ned) Netherlands
33. Rasmus Guldhammer (Den) Denmark
34. Lawrence Warbasse (USA) United States Of America
35. Jarno Gmelich (Ned) Netherlands
36. Sean Patrick Downey (Irl) Ireland
37. Konrad Tomasiak (Pol) Poland
38. Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan
39. Bob Jungels (Lux) Luxembourg
40. Ian Boswell (USA) United States Of America
41. Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan
42. Pit Schlechter (Lux) Luxembourg
43. Kristian Haugaard Jensen (Den) Denmark
44. Vladislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
45. Tom David (Nzl) New Zealand
46. Emilien Viennet (Fra) France
47. Recep Unalan (Tur) Mixed
48. Mathieu Teychenne (Fra) France
49. Erick Rowsell (Gbr) Great Britain 0:11
50. Angelo Tulik (Fra) France
51. Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mixed
52. Michael Valgren Andersen (Den) Denmark
53. Andriy Kulyk (Ukr) Ukraine 0:26
54. Bastian Burgel (Ger) Germany 0:52
55. Nathan Brown (USA) United States Of America 1:05
56. Eduard Michael Grosu (Rom) Romania
57. Alexandre Mercier (Sui) Switzerland
58. Wojciech Migdal (Pol) Poland
59. Youcef Reguigui (Alg) Mixed
60. Rafal Rynkowski (Pol) Poland
61. Sergiy Klimakov (Ukr) Ukraine
62. Ievgen Filin (Ukr) Ukraine
63. Jasha Sutterlin (Ger) Germany
64. Eliot Lietaer (Bel) Belgium
65. Antoine Duchesne (Can) Canada
66. Natnael Berhane (Eri) Mixed
67. Maxim Pokidov (Rus) Russian Federation
68. Wade Mangham (Nzl) New Zealand
69. Robbie Squire (USA) United States Of America 1:12
70. Mark Christian (Gbr) Great Britain
71. Benjamin Dyball (Aus) Australia
72. Alex Kirsch (Lux) Luxembourg
73. Armands Becis (Lat) Latvia 1:32
74. Janis Dakteris (Lat) Latvia
75. Ivan Carbajal (Mex) Mexico
76. Jimmy Turgis (Fra) France
77. Nejc Bester (Slo) Slovenia
78. Lorenzo Rossi (Sui) Switzerland
79. Robert De Greef (Ned) Netherlands
80. Patrick Lane (Aus) Australia 1:35
81. Jesper Dahlstrom (Swe) Sweden 1:41
82. Stuart Wight (Can) Canada 4:24
83. Torgeir Strandberg (Nor) Norway
84. Niklas Aakvik (Nor) Norway
85. Kamil Gradek (Pol) Poland
86. Ike Groen (Ned) Netherlands
87. Nils Plotner (Ger) Germany 5:56
88. Thomas Moses (Gbr) Great Britain 6:59
89. Jimmi Sorensen (Den) Denmark
90. Andris Smirnovs (Lat) Latvia
91. Kenneth Bultynck (Bel) Belgium
92. Gabriel Chavanne (Sui) Switzerland
93. Radoslaw Syrojc (Pol) Poland
94. Michael Humbert (Ger) Germany
95. Jorn Knops (Ned) Netherlands
96. Blaz Bogataj (Slo) Slovenia 7:21
97. Felix English (Gbr) Great Britain
98. Zoltan Sipos (Rom) Romania
99. Andrii Gorkusha (Ukr) Ukraine
100. Thomas Martin (Irl) Ireland
101. Lemus Davila Luis Enrique (Mex) Mexico
102. Tim Mikelj (Slo) Slovenia
103. Cameron Karwowski (Nzl) New Zealand
104. Kevin Feiereisen (Lux) Luxembourg
105. Anatoliy Sosnitskiy (Ukr) Ukraine
106. Jay Mccarthy (Aus) Australia
107. Thomas Palmer (Aus) Australia
108. Oystein Stake Laengen (Nor) Norway
109. Niklas Gustavsson (Swe) Sweden
110. Robert Polder (Swe) Sweden
111. Jason Christie (Nzl) New Zealand 12:18
112. Jaran Nilsen (Nor) Norway
113. Martin Stendahl (Nor) Norway
114. Lucian Voinea (Rom) Romania
115. Dmitriy Mokrov (Rus) Russian Federation
116. Myron Simpson (Nzl) New Zealand

DNF RĂ©mi Pelletier-Roy (Can)
DNF Ryan MacDonald (Can)
DNF Evan Mundy (Can)
DNF Simon Lambert-Lemay (Can)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.