Featured Stories

UCI MTB World Cup Windham Men’s, Women’s 4X Final Results, Overall, Photos

by pedalmag.com

August 28, 2010 (Windham, NY) – Anita Molcik (Aut) Yeti/Adidas grabbed the win on the final round of the women’s 4X as she claimed the overall series title. In the men’s 4X it was Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team topping the field and taking home the series crown as well.

Results

Women

Big Final
1. Anita Molcik (Aut) Yeti/Adidas
2. Caroline Buchanan (Aus)
3. Jana Horakova (Cze) Duratec
4. Anneke Beerten (Ned) Suspension Center

Small Final
5. Katy Curd (Gbr)
6. Romana Labounkova (Cze)
7. Angelika Hohenwarter (Aut)
8. Joanna Petterson (RSA)

1/4 Finals
9. Steffi Marth (Ger)
10. Sarsha Huntington (Aus)
11. Anne Laplante (Can)
12. Neza Knez (Slo) Unior Tools Team
13. Lucia Oetjen (Sui) Thoemus Racing Team
14. Fionn Griffiths (Gbr) Norco World Team

Men

Big Final
1. Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
2. Michal Prokop (Cze) Agang Racing
3. Tomas Slavik (Cze) RSP 4Cross Racing Team
4. Joost Wichman (Ned) RSP 4Cross Racing Team

Small Final
5. Kamil Tatarkovic (Cze) Scott FDF
6. Carlos Mario Oquendo Zabala (Col)
7. Quentin Derbier (Fra)
8. Fabien Cousinie (Fra) Blackmountain Morewood United

1/4 Finals
9. Cédric Gracia (Fra) The Brigade
10. Michal Marosi (Cze) RSP 4Cross Racing Team
11. Jurg Meijer (Ned) RSP 4Cross Racing Team
12. Harold Woolnough (Can)
13. Filip Polc (Svk) MS Evil Racing
14. Blake Carney (USA)
15. Randal Huntington (Aus)
16. Jamas Stiber (USA)

1/8 Finals
17. Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
18. Jakub Riha (Cze)
19. Barry Nobles (USA)
20. Nico Seidel (Ger)
21. Cody Eichhorn (Aus)
22. Ryan Hunt (Aus)
23. Erik Nelson (USA)
24. Lear Miller (USA)
25. Scott Roberts (Gbr)
26. Roger Rinderknecht (Sui) BMC
27. Hannes Slavik (Aut) RC Alpine Commencal Austria
28. William Evans (Gbr)
29. Scott Beaumont (Gbr) Rocky Mountain Uk
30. Matt Zdriluk (Can)
31. Daniel Franks (Nzl)
32. Petr Hanák (Cze)

Final Overall (brief)

Women
1. Anita Molcik (Aut) Yeti/Adidas 385 pts
2. Anneke Beerten (Ned) Suspension Center 370
3. Jana Horakova (Cze) Duratec 270
4. Fionn Griffiths (Gbr) Norco World Team 160
5. Romana Labunkova (Cze) 150

Men
1. Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 660 pts
2. Tomas Slavik (Cze) RSP 4Cross Racing Team 475
3. Joost Wichman (Ned) RSP 4Cross Racing Team 385
4. Michal Prokop (Cze) Agang Racing 333
5. Michal Marosi (Cze) RSP 4Cross Racing Team 223


















































































Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.