Featured Stories

UCI MTB World Cup Marathon #1 – Flash Results and Photos

March 16, 2008 (Manavgat, Turkey) – Thomas Dietsch (Fra) Gewiss Bianchi and Pia Sundstedt (Swe) Rocky Mountain have won the elite men’s and women’s 90km MTB World Cup Marathon #1 today in Manavgat, Turkey. More results as the become available.

Results

Women
1. Pia Sundstedt (Fin) Rocky Mountain 3:28:16
2. Annabella Stropparo (Ita) Topeak at 0:05
3. Esther Süss (Sui) 7:23
4. Blaza Klemencic (Slo) Giant Italia Team 11:09
5. Janka Stevkova (Svk) 13:19
6. Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.Ch Bmc 16:44
7. Monique Sawicki (Usa) 17:21
8. Carina Ketonen (Fin) 17:54
9. Fabienne Heinzmann (Sui) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team 18:47
10. Kerstin Brachtendorf (Ger) 20:10
11. Anna Ferrari (Ita) 27:49
12. Myriam Saugy (Sui) 29:29
13. Elisabeth Brandau (Ger) 34:32
14. Annette Griner (Ger) 34:50
15. Ivanda Eiduka (Lat) 37:23
16. Heike Hundertmark (Ger) 43:23
17. Sofia Shashova (Rus) Format-Udmurtia 52:33
18. Senem Guler (Tur) 57:41
19. Helle Qvortrup (Den) 58:01
20. Esra Kurkcu (Tur) 1:12:14
21. Asuman Burcu Balci (Tur) 2:03:59
22. Serife Akcan (Tur) 2:18:54
DNF Tugba Ozdemir (Tur)
DNF Melike Corlu (Tur)
DNF Zeynep Bilgin (Tur)
DNF Ozge Tinaz (Tur)
DNS Serda Cicek (Tur)
DNS Semra Yetis (Tur) Goldcity Alanya

Men
1. Thomas Dietsch (Fra) Gewiss Bianchi 3:38:54
2. Alban Lakata (Aut) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team at 0:21
3. Karl Platt (Ger) Team Bulls 2:19
4. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls 2:20
5. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Gewiss Bianchi 3:15
6. James Ouchterlony (Gbr) 6:55
7. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike 7:37
8. Hannes Genze (Ger) Team Alb-Gold Mountainbike 9:03
9. Frank Schotman (Ned) 9:34
10. Walter Costa (Ita) 10:30
11. Johnny Cattaneo (Ita) 10:31
12. Roland Stauder (Ita) 12:13
13. Thomas Stoll (Sui) 12:45
14. Paolo Alberati (Ita) 13:55
15. Kevin Van Hoovels (Bel) 13:57
16. Daniel Gathof (Ger) 14:07
17. Flurin Riedi (Sui) 14:08
18. Roland Golderer (Ger) 14:08
19. Lukas Kubis (Ger) 16:34
20. Martin Kiechle (Ger) 17:01
21. Axel Bult (Ned) 17:40
22. Balz Weber (Sui) Bikepark.Ch BMC 18:23
23. Marzio Deho (Ita) 18:26
24. Urs Huber (Sui) 18:33
25. Ivan Rybarik (Cze) 21:24
26. William Bjergfelt (Gbr) 21:28
27. Bilal Akgul (Tur) 21:34
28. Lukas Gerum (Ger) 24:08
29. Julio Humberto Caro Silva (Col) Gewiss Bianchi 25:09
30. Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team 25:10
31. Uwe Hardter (Ger) 27:12
32. Andre Ohndorf (Ger) 29:53
33. Miguel Martinez (Fra) 30:15
34. Alexander Pscheidl (Ger) 31:45
35. Ramses Bekkenk (Ned) 32:19
36. Johnni Junker Nielsen (Den) 32:26
37. Marcus Kaufmann (Ger) 32:45
38. Massimo De Bertolis (Ita) Full-Dynamix-It 32:46
39. Christian Schneidawind (Ger) 34:28
40. Michael Borup (Den) 36:56
41. Gokhan Cigdem (Tur) 36:59
42. Nuno Sabido (Por) 37:03
43. Emil Lindgren (Swe) Full-Dynamix-It 37:47
44. Evgeniy Pechenin (Rus) Format-Udmurtia 37:48
45. Paolo Mencacci (Ita) 37:48
46. Tudor Oprea Ovidiu (Rou) 40:56
47. Wolfgang Mayer (Ger) 41:06
48. Miroslav Suchar (Svk) 41:15
49. Allan Bachmann (Den) 42:17
50. Muammer Yildiz (Tur) 45:05
51. Tomas Legnavsky (Svk) 46:41
52. Frank Lehmann (Ger) 46:42
53. Michal Mikyna (Cze) 46:43
54. Yunus Yetkin (Tur) Goldcity Alanya 46:43
55. Shaun Peschl (RSA) 49:19
56. Samuel Faruhn (Ger) 49:20
57. Jorg Scherle (Ger) 49:51
58. Eyup Karagobek (Tur) 52:25
59. Mehmet Kurt (Tur) 52:26
60. Michael Schuchardt (Ger) 53:14
61. Joao Serralheiro (Por) 54:14
62. Vladimir Loginov (Rus) Format-Udmurtia 55:38
63. Oguz Ozcelik (Tur) 1:02:13
64. Julian Langer (Aut) 1:02:50
65. Pierre-Yves Dubosson (Sui) 1:05:39
66. Michael Storgaard Iversen (Den) 1:11:09
67. Alexey Belokrylov (Rus) Format-Udmurtia 1:14:01
68. Philipp Maximilian Daum (Ger) 1:19:38
69. Mustafa Ozyilmaz (Tur) 1:21:16
70. Yasin Yaman (Tur) 1:21:19
71. Huseyin Balli (Tur) 1:29:40
72. Huseyin Esengil (Tur) 1:35:23
73. Besim Tel (Tur) 1:35:24
74. Ibrahim Kucukdogan (Tur) 1:37:59
75. Mehmet Silahsor (Tur) 1:43:19
76. Ibrahim Sit (Tur) 1:57:00
77. Gokay Konuk (Tur) 1:57:24
78. Mustafa Cevdet (Tur) 2:01:46
DNF Yannick Lutz (Fra)
DNF Aram Tabar (Tur)
DNF Andreas Strobel (Ger)
DNF Henrik Kirk (Den)
DNF Alexandre Moos (Sui)
DNF Kamil Alev (Tur) Goldcity Alanya
DNF Vicente Romero Colomer (Esp)
DNS Mehmet Latif Kavak (Tur)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.