Featured Stories

UCI MTB World Cup DH #3 Leogang Elite Women/Men Qualifications UPDATED

by pedalmag.com

June 11, 2011 (Leogang, Austria) – Floriane Pugin (Fra) Scott 11 earned the pole position in the Elite Women’s DH qualifications on Saturday with Rachel Atherton (Gbr) Commencal in second followed by Tracy Moseley (Gbr) Trek World Racing in third. Both Micayla Gatto (Can) Team Young Guns in 17th and Miranda Miller (Can) SantaCruz/SRAM/Pinkbike in 19th made the top 20 cut to advance to the finals on Sunday. Fellow Canuck Vaea Verbeeck (Intense Cycles/Fox Racing Shox/Mavic) did not start.

In the men’s qualifications, Aaron Gwin (USA) Trek World Racing took the top seed, over 4s faster than Gee Atherton (Gbr) Commencal. Canada’s Steve Smith (Can) Devinci Global Racing qualified an impressive third, nearly 8s behind Gwin. Remi Gauvin (Can) PerformX/Devinci in 64th and Dean Tennant (Can) Dunbar/Devinci/Elka in 76th also qualified for the final. The top 80 men advance to the finals on Sunday.

Results

Elite Women
1. Floriane Pugin (Fra) Scott 11 04:24.100
2. Rachel Atherton (Gbr) Commencal 00:02.184
3. Tracy Moseley (Gbr) Trek World Racing 00:06.356
4. Jill Kintner (USA) 00:10.413
5. Emmeline Ragot (Fra) Team GR 00:11.518
6. Petra Bernhard (Aut) Alpine Commencal Austria 00:17.471
7. Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis – Rocky Mountain 00:19.815
8. Fionn Griffiths (Gbr) Team GR 00:21.200
9. Emilie Siegenthaler (Sui) Scott 11 00:22.293
10. Anita Ager-Wick (Nor) 00:23.324
11. Céline Gros (Fra) Team Morzine – Avoriaz/Haute – Savoie 00:25.369
12. Myriam Nicole (Fra) Riding Addiction Commencal 00:25.499
13. Miriam Ruchti (Sui) 00:25.507
14. Mio Suemasa (Jpn) 00:29.605
15. Harriet Rucknagel (Ger) 00:30.558
16. Morgane Charre (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 00:30.782
17. Micayla Gatto (Can) Team Young Guns 00:32.738
18. Mélanie Pugin (Fra) Team Morzine – Avoriaz/Haute – Savoie 00:34.131
19. Miranda Miller (Can) SantaCruz/SRAM/Pinkbike 00:35.119
20. Maria Michalogiannaki (Gre) Unior Tools Team 00:38.889
21. Jana Bartova (Cze) 00:41.174
22. Katie Holden (USA) 00:46.681
23. Carina Cappellari (Sui) 00:46.836
24. Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop 00:47.836
25. Jacqueline Harmony (USA) 00:47.861
26. Agnes Delest* (Fra) 00:50.268
27. Elke Rabeder (Aut) 00:51.829
28. Helene Valerie Fruhwirth (Aut) Alpine Commencal Austria 00:54.530
29. Caroline Sax (Fra) Double Dragon El Gallo 00:58.397
30. Zarja Cernilogar (Slo) 01:01.625
31. Fanny Lombard (Fra) 01:02.787
32. Joanne Muoser (Sui) SC – Intense 01:06.697
33. Anita Gehrig (Sui) 01:22.841
34. Tamara Maria Ulrich (Aut) 01:25.384
35. Caro Gehrig (Sui) 01:53.987
36. Sandra Rubesam (Ger) 06:57.063
DNF Martina Bruehlmann (Sui)
DNS Vaea Verbeeck (Can) Intense Cycles/Fox Racing Shox/Mavic
DNS Sandra Reynier* (Fra) CK Racing Santacruz

Elite Men

1. Aaron Gwin (USA) Trek World Racing 03:41.600
2. Gee Atherton (Gbr) Commencal 00:03.743
3. Steve Smith (Can) Devinci Global Racing 00:07.943
4. Fabien Barel (Fra) Mondraker Factory Team 00:08.171
5. Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team 00:08.217
6. Justin Leov (Nzl) Trek World Racing 00:08.590
7. Josh Bryceland (Gbr) Santa Cruz Syndicate 00:09.619
8. Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate 00:09.703
9. Samuel Blenkinsop (Nzl) Lapierre International 00:10.066
10. Danny Hart (Gbr) Giant Factory Off-Road Team 00:10.281
11. Troy Brosnan* (Aus) Monster Energy/Specialized/Mad Catz 00:10.967
12. Marc Beaumont (Gbr) 00:10.995
13. Cédric Gracia (Fra) CG Racing Brigade 00:12.001
14. Mitchell Delfs (Aus) Kona 00:12.683
15. Samuel Hill (Aus) Monster Energy/Specialized/Mad Catz 00:13.371
16. Julien Camellini (Fra) Team Sunn Montgenevre 00:13.465
17. Steve Peat (Gbr) Santa Cruz Syndicate 00:13.642
18. Luke Strobel (USA) MS Evil Racing 00:14.324
19. Damien Espgnolo (Fra) Mondraker Factory Team 00:15.054
20. Marcelo Gutierrez Villegas (Col) CG Racing Brigade 00:15.615
21. Cameron Cole (Nzl) Lapierre International 00:15.767
22. Sam Dale (Gbr) Team Sunn Montgenevre 00:15.824
23. Florent Payet (Fra) SC – Intense 00:15.916
24. Matthew Scoles (Nzl) Team Cingolani Trek 00:16.125
25. George Brannigan (Nzl) Devinci Global Racing 00:16.290
26. Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team 00:16.300
27. Fabien Cousinie (Fra) Morewood Unitedride 00:16.429
28. Bernat Guardia Pascual (Esp) 00:16.640
29. Brendan Fairclough (Gbr) Monster Energy/Specialized/Mad Catz 00:16.710
30. Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 00:16.732
31. Joseph Smith (Gbr) Chain Reaction Cycles/Nukeproof 00:16.830
32. Mickael Pascal (Fra) Morewood Unitedride 00:17.257
33. Lorenzo Suding (Ita) 00:17.674
34. Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles/Nukeproof 00:17.776
35. Timothy Bentley (RSA) Morewood Unitedride 00:17.786
36. Fabien Pedemanaud (Fra) Scott 11 00:17.902
37. Dan Stanbridge (Gbr) Dirt Norco Race Team 00:17.966
38. Mark Scott* (Gbr) 00:18.172
39. Patrick Thome (Fra) Mondraker Factory Team 00:18.526
40. Nico Vink (Bel) Team Lac Blanc/Solid/Massif Des Vosges 00:18.585
41. Robin Wallner (Swe) Team Are Bikepark Powered By W – Racing 00:18.746
42. Ruaridh Cunningham (Gbr) Team Maxxis – Rocky Mountain 00:18.914
43. Boris Tetzlaff (Aut) Alpine Commencal Austria 00:18.922
44. Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team 00:18.937
45. Pierre Charles Georges (Fra) Team Lac Blanc/Solid/Massif Des Vosges 00:19.018
46. Joshua Button (Aus) SC – Intense 00:19.116
47. Dan Atherton (Gbr) Commencal 00:19.535
48. Lewis Buchanan* (Gbr) Chain Reaction Cycles/Nukeproof 00:19.627
49. Michael Hannah (Aus) 00:19.631
50. Markus Pekoll (Aut) MS Evil Racing 00:19.729
51. Curtis Keene (USA) 00:19.818
52. Loic Bruni* (Fra) Lapierre International 00:19.847
53. Harry Heath (Gbr) Unior Tools Team 00:20.268
54. Joe Barnes (Gbr) 00:20.315
55. Nejc Rutar (Slo) Unior Tools Team 00:20.540
56. Duncan Riffle (USA) Giant Factory Off-Road Team 00:20.650
57. Alexander Kangas (Swe) 00:20.718
58. Adam Vagner (Cze) 00:20.889
59. Neko Mulally* (USA) Trek World Racing 00:21.165
60. Robert Smith (Gbr) 00:21.177
61. Antonio Ferreiro Pajuelo (Esp) 00:21.782
62. Eliot Jackson (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team 00:22.094
63. Alex Bond (Gbr) 00:22.208
64. Remi Gauvin (Can) PerformX/Devinci 00:22.218
65. Rémi Thirion (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team 00:22.512
66. Johann Potgieter (RSA) 00:22.563
67. Marco Milivinti (Ita) Torpado Surfing Shop 00:22.638
68. Matthew Simmonds (Gbr) Chain Reaction Cycles/Nukeproof 00:22.692
69. Simon Cardon (Fra) XCYTT Racing 00:22.911
70. Romain Paulhan (Fra) 00:23.176
71. Benny Strasser (Ger) 00:23.367
72. Emanuel Pombo (Por) 00:23.511
73. Thomas Jeandin (Sui) 00:23.698
74. Wyn Masters (Nzl) MS Evil Racing 00:23.700
75. Mitch Ropelato (USA) 00:23.919
76. Dean Tennant (Can) Dunbar/Devinci/Elka 00:23.944
77. Joris Bigoni (Fra) 00:24.079
78. Thomas Braithwaite (Gbr) 00:24.151
79. Charly Di Pasquale (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team 00:24.214
80. Dominik GEspn (Sui) 00:24.380
81. Will Rischbieth (Aus) 00:24.454
82. Scott Mears (Gbr) 00:24.577
83. Adam Brayton (Gbr) 00:24.806
84. Harry Molloy (Gbr) Madison Saracen 00:24.816
85. Martin Frei (Sui) 00:25.358
86. Noah Grossman (Ger) 00:25.607
87. Ivan Oulego Moreno (Esp) 00:25.714
88. Thibaut Ruffin (Fra) Riding Addiction Commencal 00:25.791
89. Herman Olund (Swe) 00:25.846
90. Oscar Harnstrom (Swe) 00:25.909
91. Oliwer Kangas (Swe) 00:25.931
92. Fraser Mcglone* (Gbr) 00:26.125
93. David Trummer* (Aut) 00:26.276
94. Ludovic Oget* (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team 00:26.318
95. Dennis Dertell (Swe) 00:26.389
96. Florian Arthus (Fra) 00:26.426
97. Benjamin Torrano* (Fra) 00:26.760
98. Richard Thomas (Gbr) 00:26.830
99. Ludovic May (Sui) 00:27.143
100. Nathan Vials (Gbr) 00:27.238
101. Seanan O’riordan (Irl) 00:27.293
102. Ralph Jones (Gbr) 00:27.572
103. Greg Williamson (Gbr) 00:27.579
104. Manuel Gruber (Aut) Alpine Commencal Austria 00:27.596
105. Lars Peyer (Sui) SC – Intense 00:27.669
106. Ben Cathro (Gbr) 00:28.174
107. Tommy Herrmann (Ger) 00:28.183
108. Mathias Haas (Aut) Alpine Commencal Austria 00:28.481
109. Shaun O’connor (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 00:28.642
110. Jan Javornik (Svk) 00:28.714
111. Oliver Burton (Gbr) 00:28.901
112. Martin Mikulenka (Cze) 00:28.921
113. Arran Gannicott (Gbr) 00:28.947
114. Guillaume Cauvin* (Fra) US Cagnes VTT 00:29.144
115. Emyr Davies (Gbr) 00:29.338
116. Niklas Wallner (Swe) Team Are Bikepark Powered By W – Racing 00:29.647
117. Bernard Kerr (Gbr) 00:30.161
118. Yannick Colomb (Fra) R – VTT Morillon 00:30.502
119. Scott Laughland (Irl) 00:30.580
120. Sam Flockhart* (Gbr) Lapierre International 00:30.745
121. Kim Petersson (Swe) 00:30.816
122. Hans Lambert (Can) Primary-Trek 00:31.006
123. Miran Vauh (Slo) 00:31.088
124. Martin Knapec* (Svk) 00:31.159
125. Matej Charvat (Cze) 00:31.226
126. Mario Sieder (Aut) 00:31.319
127. Ondrej Stepanek* (Cze) 00:31.472
128. Yoann Barelli (Fra) US Cagnes VTT 00:31.508
129. Matthias Stonig (Aut) 00:31.763
130. Zakarias Blom Johansen (Nor) 00:31.788
131. Arthur Racaud (Fra) US Cagnes VTT 00:31.855
132. Arthur Parret* (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 00:31.862
133. Andrew Mitchell (Can) Dunbar 00:32.061
134. Justyn Norek (Ita) Argentina Bike Gravity Team 00:32.125
135. Rene Schmidt (Ger) 00:32.498
136. Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team 00:32.837
137. Fergus Lamb (Gbr) 00:32.932
138. Erik Irmisch (Ger) 00:33.282
139. Claudio Cozzi (Ita) 00:33.710
140. Christopher Mcglinchey* (Irl) 00:33.902
141. Matt Zdriluk (Can) Primary-Trek 00:33.910
142. Terje Nylende (Nor) 00:33.963
143. Janick Lieberherr (Sui) 00:34.256
144. Dave Goris (Bel) 00:34.422
145. Francesco Danilo Petrucci (Ita) Team Cingolani Trek 00:34.595
146. Kristof Lenssens (Bel) 00:34.852
147. Stanislav Sehnal* (Cze) 00:35.064
148. Ville Ormo* (Fin) 00:35.326
149. Sam Shucksmith (Gbr) 00:36.019
150. Romain Goulesque (Fra) 00:36.306
151. Tom Matthews (Nzl) 00:36.364
152. Benedikt Purner (Aut) 00:36.767
153. Pavel Cep (Cze) 00:36.833
154. Rudiger Jahnel (Aut) 00:36.868
155. Thiago Velardi (Bra) 00:36.937
156. Attila Liszi (Hun) 00:37.083
157. Randy Van Goubergen (Bel) 00:37.155
158. Jorge Aguin Castro (Esp) 00:37.236
159. Isak Leivsson* (Nor) 00:37.737
160. Markus Olkkonen (Fin) 00:38.043
161. Leo Combee (Ned) Team Merida Combee 00:38.513
162. Fabian Fader (Ger) 00:38.541
163. Nils Correvon (Sui) 00:38.648
164. Nicolas Walser (Sui) 00:38.896
165. Lutz Weber (Sui) 00:39.169
166. Joe Connell* (Gbr) Team Sunn Montgenevre 00:39.213
167. Mario Milani* (Ita) 00:39.809
168. Philipp Bünnemann* (Ger) 00:39.847
169. Joe Vejvoda* (Aus) 00:39.887
170. Gareth Brewin (Gbr) 00:40.321
171. Greg Callaghan (Irl) 00:40.932
172. Andy Zehentner (Aut) 00:41.451
173. Joonas Savolainen* (Fin) 00:41.711
174. Carlo Caire* (Ita) Argentina Bike Gravity Team 00:41.757
175. Jordan Doig* (Gbr) Team Lac Blanc/Solid/Massif Des Vosges 00:42.164
176. Kristoffer Haugland (Nor) 00:42.315
177. Tanguy Boucherot* (Fra) US Cagnes VTT 00:42.975
178. Stuart Macdonald (Aus) 00:43.434
179. Daniel Pombo (Por) 00:43.675
180. Christian Vogt (Ger) 00:43.876
181. Marcin Tarkowski* (Pol) 00:43.915
182. Miha Halzer (Slo) 00:44.340
183. Blaz Hölcl (Slo) 00:44.658
184. Jan Cepelak* (Cze) 00:45.039
185. Robin Schmitt (Ger) 00:45.122
186. Gerhard Senfter (Aut) 00:46.278
187. Faustin Figaret* (Fra) SC – Intense 00:47.207
188. Vittorio Gambirasio (Ita) Torpado Surfing Shop 00:47.280
189. Sam Maddison* (Gbr) Team Lac Blanc/Solid/Massif Des Vosges 00:48.017
190. Stefan Garlicki (RSA) 00:48.123
191. Marco Fidalgo (Por) 00:48.442
192. Benjamin Staehle* (Fra) 00:48.564
193. Jan Uruba* (Cze) 00:48.715
194. William Luneau* (Fra) Argentina Bike Gravity Team 00:48.894
195. Ruben Martins (Por) 00:49.078
196. Florian Wilhelm (Aut) 00:49.144
197. Romain Contreres* (Fra) US Cagnes VTT 00:49.500
198. Aram Raoof* (Pol) 00:49.538
199. Marius Paccolat (Sui) 00:49.856
200. Miikka Lehtinen (Fin) 00:49.876
201. William Burgat* (Fra) CK Racing Santacruz 00:50.490
202. Martin Hanak (Cze) 00:50.985
203. Rudy Cabirou* (Fra) 00:51.072
204. Maxime Chapuis* (Sui) 00:51.096
205. Melvin Pons* (Fra) 00:51.750
206. Leopold Köllner (Aut) 00:51.815
207. Brook Macdonald (Nzl) MS Evil Racing 00:53.024
208. Ales Hrebik (Svk) 00:54.033
209. Peter Mlinar* (Slo) 00:54.566
210. Marek Petelik* (Cze) 00:54.825
211. Samuel Pivko* (Svk) 00:55.269
212. Vid Kovac* (Slo) 00:57.286
213. Miklos Kantor (Hun) 00:58.166
214. Jules Cochet* (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 00:58.216
215. Orlando Sarioglou (Gre) 00:58.225
216. André Bertilsson (Swe) 00:58.255
217. Florian Müller* (Sui) 00:58.393
218. Jeremy Lebon* (Fra) US Cagnes VTT 00:58.526
219. Antoine Bagnoud* (Sui) 01:00.185
220. Charlie Sponsel (USA) 01:02.779
221. Aviv Yanowski (Isr) 01:03.570
222. Erik Kimmel (Cze) 01:06.900
223. Danny Sorensen (Den) 01:08.030
224. Alexandre Cure* (Fra) US Cagnes VTT 01:10.445
225. Victor Södergren* (Swe) 01:12.117
226. Filip Chalmoviansky* (Svk) 01:14.532
227. Alexander Kurz* (Aut) 01:15.928
228. Tomas Liska (Svk) 01:23.743
229. Pavel Betko (Svk) 01:31.972
230. Guilherme Renke (Bra) 02:05.121
231. Dan Sheridan* (Irl) 02:49.247
232. Renaud Smaniotto* (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee 04:49.319
DNF Jack Reading (Gbr)
DNF David Kynaston* (Gbr) Team Lac Blanc/Solid/Massif Des Vosges
DNF Riku Lansio* (Fin)
DNF Javier Guijarro Villacieros (Esp)
DNF Mario Reinbacher (Aut)
DNF Fabian Heim (Ger)
DNF Markus Planitzer (Aut)
DNF Andreas Gasser (Aut)
DSQ Ashley Maller (Gbr)
DNS Josua Hein (Ger)
DNS Rob Fraser (Can) Primary-Trek
DNS Roman Roschi (Sui)
DNS Cyrille Kurtz (Fra) CK Racing Santacruz
DNS Robin Van Goubergen (Bel)
DNS Andréa Gamenara (Ita) Argentina Bike Gravity Team
DNS Chris Barlin (Aus)
DNS Francisco Pardal (Por)
DNS Joonas Riihelae (Fin)
DNS Hermes Schade (Ger)
DNS Oscar Södergren (Swe)
DNS Rajmund Lukacs (Hun)
DNS Snorre Setrom Taftö* (Nor)
DNS Alexandre Blardone* (Fra) XCYTT Racing
DNS Julien Verbicaro* (Fra) Passion Velo Thiers Stemtee
DNS Tim Hammar (Swe)

*Junior





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.