Featured Stories

UCI MTB 4X#4 Fort William Full Results – Kintner and Graves Win

by pedalmag.com

June 6, 2009 (Fort William, Scotland) – Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team and Jill Kintner (USA) Red Bull/Intense/Crankbrothers took round #4 of the UCI MTB 4X competition on Saturday in Fort William, Scotland. Caroline Buchanan (Aus) placed second while Fionn Griffiths (Gbr) Norco World Tea took 3rd in the women’s race while Romain Saladini (Fra) Team Sunn was the runner up in the men’s 4X with Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles/Intense in 3rd.

Results Elite Women

1. Jill Kintner (USA) Red Bull/Intense/Crankbrothers
2. Caroline Buchanan (Aus)
3. Fionn Griffiths (Gbr) Norco World Tea
4. Buhl Melissa (USA)
5. Beerten Anneke (Ned) SCT
6. Horakova Jana (Cze)
7. Molcik Anita (Aut)
8. Suemasa Mio (Jpn)
9. Seydoux Rachel (Sui)
10. Oetjen Lucia (Sui)
11. Curd Katy (Gbr)
12. Marth Steffi (Ger)
13. Ragot Emmeline (Fra) SCT
14. Petterson Joanna (Rsa)
15. Phillips Charlie (Gbr)
16. Fruhwirth Helene Valerie (Aut)

Elite Men

1. Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
2. Romain Saladini (Fra) Team Sunn
3. Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles/Intense
4. Meijer Jurg (Ned)
5. Prokop Michal (Cze)
6. Rinderknecht Roger (Sui) GTB
7. Seydoux Pascal (Sui)
8. Alvarez De Lara Lucas Rafael (Esp) SFR
9. Tschugg Guido (Ger) GHO
10. Beaumont Scott (Gbr) RUK
11. Evans William (Gbr)
12. Lacey Lewis (Gbr) CRC
13. Wichman Joost (Ned)
14. Atherton Dan (Gbr) ANC
15. Fischbach Johannes (Ger) GHO
16. Longden Will (Gbr)
17. Derbier Quentin (Fra)
18. Vitko Matej (Svk)
19. Meyenborg Sascha (Ger)
20. Van Veghel Joey (Ned)
21. Graf David (Sui)
22. Schäfer Thomas (Ger) SAF
23. Yeomans Daniel (Gbr)
24. Campbell-Jenner Patrick (Gbr)
25. Polc Filip (Svk) MSE
26. Tatarkovic Kamil (Cze)
27. Dowie Tom (Gbr)
28. Marosi Michal (Cze)
29. Gspan Dominik (Sui)
30. Gadois Ludovic (Fra) TVR
31. Kerr Bernard (Gbr)
32. Muther Werner (Sui)
33. Guijarro Villacieros Javier (Esp) XMS
34. Tokarczyk Thomas (USA)
35. Roberts Scott (Gbr)
36. Brückner Petrik (Ger)
37. Ferris Duncan (Gbr)
38. Faury Matthieu (Fra)
39. Cunynghame Richard (Gbr)
40. Gerber Sidney (Sui)
41. Frei Martin (Sui)
42. Gspan Nicolas (Sui)
43. Richardson Dave (Gbr)
44. Knight Tom (Gbr)
45. Weiss Adrian (Sui) STT
46. Norton James (Gbr)
47. Thalmann Bela (Ger)
48. Mcavoy Kieran (Gbr)
49. Kiener Adrian (Sui)
50. Hall Heikki (USA)
51. Ricci Ghislain (Fra)
52. Norton Richard (Gbr)
53. Scherz Stefan (Ger)
54. Simms Stephen (Gbr)
55. Svub Jan (Cze)
56. Van Lankveld Mark (Ned)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.