In the men’s race Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team out-paced Lars Van Der Haar (Ned) Development Team Giant-Shimano for the win with Philipp Walsleben (Ger) Bkcp – Powerplus taking 3rd. Canada’s Aaron Schooler finished 48th while Mark Mcconnell (Can) was 52nd.
Results
Women
1. Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:44:15
2. Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:00:34
3. Katherin Compton (USA) Trek Factory Racing 0:01:07
4. Ellen Van Looy (Bel) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:01:47
5. Pauline Ferrand-Prevot (Fra) Rabo Liv Women Cycling Team 0:01:52
6. Sanne Cant (Bel) Enertherm-BKCP 0:02:07
7. Lucie Chainel-Lefevre (Fra) 0:02:16
8. Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol 0:02:21
9. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Team 0:02:33
10. Sabrina Stultiens (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:02:38
11. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team 0:03:11
12. Martina Mikulaskova (Cze) 0:03:58
13. Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:04:01
14. Alice Maria Arzuffi (Ita) Astana Bepink Womens Team 0:04:30
15. Jolien Verschueren (Bel) 0:04:33
16. Pavla Havlikova (Cze) 0:04:41
17. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale-Cyclocrossworld 0:04:59
18. Sanne Van Paassen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 0:05:24
19. Loes Sels (Bel) 0:05:33
20. Erica Zaveta (USA) 0:05:36
21. Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team 0:05:37
22. Crystal Anthony (USA) Optum Pro Cycling 0:05:52
23. Jessica Lambracht (Ger) 0:06:03
24. Aida Nuno (Esp) Lointek 0:06:24
25. Nadja Heigl (Aut) 0:06:32
26. Arley Kemmerer (USA) 0:06:39
27. Katrien Thijs (Bel) 0:06:47
28. Gabriella Durrin (Gbr) 0:06:56
29. Amira Mellor (Gbr) 0:07:21
30. Marlene Petit (Fra) 0:07:27
31. Elena Valentini (Ita) BTC City Ljubljana
32. Bianca Van Den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:07:38
33. Caroline Mani (Fra) 0:07:40
34. Lise-Marie Henzelin (Sui) 0:07:44
35. Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:08:07
36. Laura Verdonschot (Bel) 0:08:19
37. Mercedes Pacios Pujado (Esp) 0:08:26
38. Reza Hormes (Ned) 0:08:50
39. Lisa Heckmann (Ger) 0:09:39
40. Milena Landtwing (Sui) – 1 lap
41. Laura Perry (Fra) – 1 lap
42. Nikola Noskova (Cze) – 1 lap
43. Hannah Payton (Gbr) – 1 lap
44. Olivia Hottinger (Sui) – 1 lap
45. Karen Verhestraeten (Bel) – 1 lap
46. Cecile Delaire (Fra) – 1 lap
47. Eva Colin (Fra) – 1 lap
48. Vendula Kuntova (Cze) Remerx-Merida Team Kolin – 1 lap
49. Lizzy Witlox (Ned) – 1 lap
50. Denisa Lukesova (Cze) – 1 lap
51. Maud Kaptheijns (Ned) – 1 lap
52. Elizabeth White (USA) – 1 lap
53. Margriet Helena Kloppenburg (Den) – 2 laps
54. Denisa Minarikova-Svecova (Cze) – 2 laps
Men
1. Kevin Pauwels (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 1:07:43
2. Lars Van Der Haar (Ned) Development Team Giant-Shimano 0:00:10
3. Philipp Walsleben (Ger) Bkcp – Powerplus 0:00:19
4. Tom Meeusen (Bel) Telenet – Fidea 0:01:24
5. Corne Van Kessel (Ned) Telenet – Fidea 0:01:38
6. Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo Mtb Racing Team 0:01:46
7. Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team 0:02:05
8. Jens Adams (Bel) Vastgoedservice – Golden Palace Continental Team 0:02:10
9. Sascha Weber (Ger) Veranclassic – Doltcini 0:02:24
10. Julien Taramarcaz (Sui) Corendon – Kwadro 0:02:30
11. Francis Mourey (Fra) Fdj.Fr 0:02:31
12. David Van Der Poel (Ned) Bkcp – Powerplus 0:02:37
13. Marcel Meisen (Ger) Corendon – Kwadro 0:03:21
14. Bart Aernouts (Bel) Corendon – Kwadro 0:03:28
15. Fabien Canal (Fra) Look – Beaumes De Venise 0:03:33
16. Jeremy Powers (USA) 0:03:34
17. Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:03:41
18. Jonathan Page (USA) 0:03:56
19. Gert-Jan Bosman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team 0:04:00
20. Simon Zahner (Sui) 0:04:01
21. Lubomir Petrus (Cze) Bkcp – Powerplus 0:04:04
22. Tim Merlier (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:04:07
23. Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 0:04:08
24. Michael Boros (Cze) 0:04:22
25. Bart Wellens (Bel) Telenet – Fidea 0:04:29
26. Jim Aernouts (Bel) Sunweb – Napoleon Games Cycling Team 0:04:42
27. Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 0:04:58
28. Niels Wubben (Ned) Telenet – Fidea 0:05:08
29. Andreas Moser (Sui) 0:05:09
30. Aitor Hernandez Gutierrez (Esp)
31. Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet – Fidea 0:05:36
32. Ian Field (Gbr) 0:05:59
33. Mariusz Gil (Pol) Corendon – Kwadro 0:06:09
34. Severin Saegesser (Sui) 0:06:13
35. Vladimir Kyzivat (Cze) 0:06:31
36. Lukas Winterberg (Sui) 0:06:44
37. Ole Quast (Ger) -1Lap
38. Martin Haring (Svk) Ck Banska Bystrica
39. Clément Lhotellerie (Fra)
40. Kenneth Hansen (Den)
41. Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels
42. Josep Betalu (Esp) -2Laps
43. Radomir Simunek (Cze) Corendon – Kwadro
44. Michael Schweizer (Ger)
45. Marco Bianco (Ita)
46. Michael Wildhaber (Sui) -3Laps
47. Joachim Parbo (Den)
48. Aaron Schooler (Can)
49. Yu Takenouchi (Jpn) Veranclassic – Doltcini -4Laps
50. Agustin Navarro Vidal (Esp)
51. Matej Lasak (Cze) -5Laps
52. Mark Mcconnell (Can)
53. Ramon Sagues Portabella (Esp)
54. Angus Edmond (NZl)
55. Garry Millburn (Aus)
56. Jeremy Durrin (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
57. Robert Marion (USA)