Featured Stories

Recent Videos

UCI Cyclocross World Cup #3 Valkenburg Full Results

by pedalmag.com
Thalita De Jong (Ned) [P] Cor Vos
October 23, 2016 (Valkenburg, Netherlands) – Reigning world champ, Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team topped the women’s field with a decisive win at round #3 of the Telenet UCI Cyclo-cross World Cup while Mathieu Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon soloed into victory in the Elite men’s race.

Mathieu van der Poel (Ned) [P] Cor Vos
Women's podium [P] Cor Vos
Men's podium [P] Cor Vos

Results

Elite Women

1. Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:41:59
2. Sophie De Boer (Ned) Kalas-NNOF 0:26
3. Sanne Cant (Bel) IKO Enertherm-Beobank 0:35
4. Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 0:46
5. Amanda Miller (USA) Visit Dallas DNA Pro Cycling 1:00
6. Ellen Van Loy (Bel) Telenet Fidea Lions 1:10
7. Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement 1:16
8. Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale pb CyclocrossWorld.com 1:20
9. Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata 1:22
10. Helen Wyman (Gbr) Kona Factory Team 1:31
11. Maud Kaptheijns (Ned) Team Steylaerts 1:43
12. Annemarie Worst (Ned) 1:56
13. Elle Anderson (USA) Rally Cycling 2:01
14. Pavla Havlikova (Cze) 2:21
15. Rebecca Fahringer (USA) Amy D Foundation 2:31
16. Marlene Petit (Fra) 2:36
17. Jana Czeczinkarova (Cze) SRAM Mitas Trek
18. Nicole Koller (Sui) 2:38
19. Laura Verdonschot (Bel) Marlux-Napoleon Games 2:42
20. Alicia Franck (Bel) 3:09
21. Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 3:12
22. Ceylin Del Carmen Alvarado (Ned) 3:32
23. Jolien Verschueren (Bel) Telenet Fidea Lions 3:33
24. Helene Clauzel (Fra) 3:36
25. Evita Muzic (Fra) 3:53
26. Maelle Grossetete (Fra) 3:55
27. Aida Nuno Palacio (Esp) 3:58
28. Inge Van Der Heijden (Ned) 4:01
29. Sara Casasola (Ita) 4:05
30. Perrine Clauzel (Fra) BH-SR Suntour-KMC 4:08
31. Ffion James (GBr) 4:10
32. Anais Morichon (Fra) 4:16
33. Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 4:20
34. Nadja Heigl (Aut) 4:23
35. Bianca Van Den Hoek (Ned) 4:25
36. Karen Verhestraeten (Bel) Lares-Waowdeals Women Cycling Team 4:37
37. Ellen Noble (USA) Aspire Racing 5:01
38. Martina Mikulaskova (Cze) 5:02
39. Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 5:10
40. Francesca Baroni (Ita) 5:17
41. Joyce Vanderbeken (Bel) 5:28
42. Amira Mellor (Gbr) NEXT Wyman/Kona 5:31
43. Lara Krahemann (Sui) JB Brunex Felt Team 5:41
44. Asa Maria Erlandsson (Swe)
45. Cyriane Muller (Fra) 5:43
46. Tereza Medvedova (Svk) Bepink 5:53
47. Elena Valentini (Ita) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 5:58
48. Tina Zueger (Sui) 6:17
49. Fabienne Schaus (Lux) 6:27
50. Nikola Bajgerova (Cze) 7:33
51. Christine Vardaros (USA)
52. Mara Schwager (Ger)
53. Zaloa Trevilla (Esp)

Elite Men

1. Mathieu Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon 1:05:13
2. Wout Van Aert (Bel) Crelan-Vastgoedservice 0:14
3. Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games 0:21
4. Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Lions 0:34
5. Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleon Games 0:49
6. Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Lions 0:56
7. Lars Van Der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin 1:07
8. Corne Van Kessel (Ned) Telenet Fidea Lions 1:22
9. Laurens Sweeck (Bel) ERA-Circus 1:28
10. Tim Merlier (Bel) Crelan-Vastgoedservice 1:33
11. Jens Adams (Bel) Crelan-Vastgoedservice 1:48
12. Clément Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits 1:56
13. Marcel Meisen (Ger) Steylaerts-Verona 2:07
14. Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team 2:15
15. Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon 2:28
16. Simon Zahner (Sui) 2:30
17. Michael Boros (Cze) ERA-Circus 2:36
18. Gianni Vermeersch (Bel) Team Steylaerts
19. Daan Soete (Bel) Telenet Fidea Lions 2:39
20. Steve Chainel (Fra) 2:44
21. Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels 2:45
22. Severin Saegesser (Sui) 2:46
23. Jan Nesvadba (Cze) Expres Cz-Merida Team Kolin 2:51
24. Daan Hoeyberghs (Bel) Beobank-Corendon 2:57
25. Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica
26. David Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon 3:03
27. Thijs Van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Lions 3:11
28. Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleon Games 3:20
29. Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 3:25
30. Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels 3:38
31. Matthieu Boulo (Fra) 3:43
32. Francis Mourey (Fra) Fortuneo – Vital Concept 3:56
33. Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Lions 4:14
34. Kevin Suarez Fernandez (Esp) 4:30
35. Tomas Paprstka (Cze) Expres CZ-Merida Team Kolin 4:47
36. Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Esp) 4:52
37. Diether Sweeck (Bel) ERA-Circus 5:02
38. Lukas Winterberg (Sui) 5:11
39. Alois Falenta (Fra) 5:24
40. Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon 5:38
41. Andreas Moser (Sui) 5:41
42. Nicolas Samparisi (Ita) 6:21
43. Michal Malik (Cze) 6:51
44. Anthonin Didier (Fra) 6:57
45. Matej Lasak (Cze)
46. Tobin Ortenblad (USA) Santa Cruz Factory Racing
47. Sascha Weber (Ger)
48. Lorenzo Samparisi (Ita)
49. Julien Taramarcaz (Sui) ERA-Circus
50. Yu Takenouchi (Jpn)
51. Mariusz Gil (Pol)
52. Christian Helmig (Lux)
53. Yoann Corbihan (Fra)
54. Marvin Schmidt (Ger)
55. Inigo Gomez Elorriaga (Esp)
56. Lex Reichling (Lux)





Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.